2017-2018 Krizini Engelleyecek Fikir

Hayır ben TL satıp dolar alırsam yani bende dolar olursa dış ekonomide TL dolaşır. Eğer ben TL'yi kendi iç ekonomime hapsedersem, dış ekonomide TL kalmaz. Ayrıca dışta içte TL olması önemli değil, bakın önemli olan, ürettiğin kadar para basmanız, üretmeden para basarsanız TL her zaman değer kaybetmeye devam edecektir. Üretmeden harcayan bir toplumuz.
Dediğin doğru baba.

Kendi arabamizi bile yapamazken disa bagimliligi kesmeyi nasil düsünüyorsunuz onu da sorabilir miyim?
Siz yeni bir Kuzey Kore yaratmak istiyorsunuz galiba :)
Sanırım siz benim dediğimi yanlış anladınız. Dışa bağımlılıktan kastım ihracı arttırıp ithalatı azaltmak. Kuzey Koreyle de alakası nedir? Biz buna Devletçilik ilkesi diyoruz.

Sanırım siz benim dediğimi yanlış anladınız. Dışa bağımlılıktan kastım ihracı arttırıp ithalatı azaltmak. Kuzey Koreyle de alakası nedir? Biz buna Devletçilik ilkesi diyoruz.

Bunun için bilinçli tüketici olmak gerekiyor, ayağını yorganına göre uzatmak gerekiyor, bu her alanda olması gerekiyor efendim ben Diyanet işleri başkanıyım benim zırhlı lüx arabaya ihtiyacım var dememesi gerekiyorsa ben varım. İmam yaparsa millet ne yapar değil mi?

Faiz arttırımı, tüketim yerine üretime geçilmesi, eğitim, bilim ve teknolojiye yatırım ile başlayabiliriz.

Ha, birde milletin kafasını değiştirmek gerekiyor. El sudan ucuz benzin alır, biz hala 50 liralık deriz.

Bana göre sıkıntı şu : Yöneticiler ülkeyi yönetmekte veya uygulamada sıkıntı yok ama asgari ücreti insanların karın tokluğuna göre ayarlanmış insanların ferahlığına değil.

Bana göre sıkıntı şu : Yöneticiler ülkeyi yönetmekte veya uygulamada sıkıntı yok ama asgari ücreti insanların karın tokluğuna göre ayarlanmış insanların ferahlığına değil.

Sizce tek sikinti buysa söyleyecek lafim yok. Paradan ve karin toklugundan daha önemli ve daha gerekli seyler de lazim. Mesela Adalet, mesela Terör meselesi, mesela Issizlik, mesela hak ve özgürlüklerin kisitlanmasi, bunlardan sonra hayat pahaliligini sorun etmeli ve cözmeliyiz.
Sizce yöneticilerin bu ülkeyi yönetmesinde sikinti yoksa acaba bu sorunlar neden var?

Faiz lobisi mi?

Sizce tek sikinti buysa söyleyecek lafim yok. Paradan ve karin toklugundan daha önemli ve daha gerekli seyler de lazim. Mesela Adalet, mesela Terör meselesi, mesela Issizlik, mesela hak ve özgürlüklerin kisitlanmasi, bunlardan sonra hayat pahaliligini sorun etmeli ve cözmeliyiz.
Sizce yöneticilerin bu ülkeyi yönetmesinde sikinti yoksa acaba bu sorunlar neden var?

Faiz lobisi mi?

Hocam dedikleriniz çok doğru ancak işin ekonomi yönünü tartışmak daha doğru olmaz mı ? :)

Terör bitmeli, Hukuk sistemi revize edilmeli, Eğitim sistemi sürekli değişmek yerine mantıklı bir konuda sabitlenmeli, Üretim yapılabilecek alanlarda atılım yapılmalı, İşsizlik için eski yeni alanlar oluşturulmalı ve insanların iş beğenmeme lüksünü bir kenara bırakması gerekiyor herkes yatarak az çalışarak çok para kazanamaz. Siyasetçiler üslup ve devlet adamları sokak ağzını bırakmalı ki küresel ve yerel anlamda piyasalar sürekli şişmek yerine rahatlasın. Bunun gibi daha nice konu yazılabilir ama uygulanması Ali Veli fark etmeksizin ne kadar sürer bilinmez...

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı