2017 Kullan At Teknoloji

MissionTroll

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
İşsiz (öğrenci)
Merhaba arkadaşlar, bugün size herkesin laptoplarda ve diğer elektronik cihazlarda yaşadığı bir sorunu anlatacağım.

Yeni bir laptop aldınız oyunları acımadan en yüksek grafiklerde açıyor, sonra 2 yıl boyunca yanıyor cihaz, aşırı ısınıyor filan diyorsunuz ama grafikleriniz gayet iyi oluyor. Sonra iki-üç yıl sonra eskiden yüksek ayarlarda açtığınız oyunu en düşük ayarlarda kasarak açıyorsunuz, ve suratınızdaki tüm mutluluk parçacıkları yok oluyor.

Şu ana kadar en az 3 arkadaşımın ve benim başıma bu geldi. İşin ilginç yanı hep aynı sıralamada olması. Yoğun kullanımla geçen iki yıl sonra mavi ekranlar, grafik kartı yanıt vermeyi kesti kurtuldu, ekrandaki görüntünün yanıp gelmesi gibi sorunlar başlıyor. Siz sürekli format atıyorsunuz, düzelmiyor hatalar bir süre sonra. Ben aynı günde üç kere format atıp yinede internet kartındaki oyuna girince internete bağlanmayı kesme sorununu düzeltememiştim, işletim sistemi falan da fark etmiyor WinXP kur yine aynı salak hatalar, Win10 kur yine aynı. Linux kursan yine sapıtıyor.

Kısaca ekran kartı ölüyor en son ve artık her ekran kartı driveri kurduğunuzda mavi ekran yiyorsunuz. Eskiden ısıdan el yakan cihaz artık 60 dereceyi geçmez oluyor. (Ne eski günlerdi kuzenlere gittiğimde benim laptopu kuzenin masasındaki dar alana koyardım, o fandan gelen sıcaklık kuzenimin elini yakardı bana söverdi habire :)

Bence bilgisayarları programlıyorlar 4 yıl sonra ölüyor ben tam benim laptop ölmeden bir hafta önce masaüstüne geçtim kurtuldum acıdan, şu anda laptop çöp oldu artık "indie" oyunlar yükleyip bir yere giderken yanıma sıkılmamak için alıyorum.

İşin aynısı televizyonlar telefonlar hepsi aynı durumda. Bizim evdeki Samsung fullHD televizyon tam garanti bittiği hafta üst kısımdan bozuldu, artık yarısı parlak yarısı aşırı karanlık bir görüntü veriyor, 700 TL para istediler paneli o kısmını onarmak için ama yinede orijinali gibi olmuyormuş hiçbir zaman hepsini değiştirmek içinde 1200 TL civarı bir şey demişlerdi.

Öldü ölecek laptopumun özellikleri:

i5 4200U
GT720M
4GB RAM 1333mhz

Arkadaşımın aynı şekilde ölen laptopunun bildiğim kadarıyla özellikleri:

i7 (tam numarasını bilmiyorum ama 2.6ghz ve iki çekirdek kısaca pentiumdan kötü)
GT820M
8 GB RAM

Bir başka arkadaşımın laptopu da aynı mavi ekran döngüsüne girerek son nefesini veriyor:

i7 3. nesil (4 çekirdek yine tam numarasını bilmiyorum) (zamanının canavarı)
GTX 670M
12 GB 1333 MHz RAM

Laptop pişmanlıktır arkadaşlar, şu anın standart laptopunun 4 yıl sonra aynı döngü ile öleceğini unutmayın. Aynı fiyata kendinize masaüstü toplayıp ileride hayatınıza parça yükselterek devam edebilirsiniz.

İşin bir ibretlik yanı da eski cihazların taş gibi sağlam olması. Dededen kalma kaç yıllık laptop nasıl çalışıyordu, benim laptoptan daha hızlı açıldığına şahit olmuştum. Kalite giderek düşüyor özellikle bozulsun diye üretiyorlar, kullan at mantığıyla, o kadar para bayıldığın iPhone bile 3 yıl ömür biçilmiş, sonra işlevsizleşiyor.

Intel de masaüstündeki Pentiumu alıp üzerine i7 yazadursun :( Sanki teknolojiye RAM kapasitesi ile bakan kişileri kazıklamak için yapılmış. Dükkana giriyor, abi benim bilgisayarım öldü bana laptop ver diyor abi çıkarıyor hemen 16 GB RAM, i7 Nvidia, offff hemen gömüyor sonra. Hadi benden eyvallah güzelce akıl dağıtmış oldum, yazmak güzel geliyor arada, sizde deneyin :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Laptopların ömrünün bitmesi ısınmadan hep ya. Her oyunda %100 ekran kartı kullanıp kasa içinde iyi bir hava akımı olmadığından tek fan ile işlemciyi döndürüp ekran kartını kendi başına yaktırıyor. GT serileri GTX'ler falan hep fansız. Mobil ekran kartlarının ömrü sırf ısınmalardan bitiyor. Laptop için kaçınılmaz son: Yanarak ölüm. Oyun için laptop alınmaz. Alınanlar var tabiki bir araba parası. Bende GT 740M, i5 4200M 6GB RAM olan laptop ilk sene gayet normaldi oyunlarda alttan hava akımını sağlıyodum. Şuan en ufak işlemde direk tavan yapıyor derece :D

Laptopların ömrünün bitmesi ısınmadan hep ya. Her oyunda %100 ekran kartı kullanıp kasa içinde iyi bir hava akımı olmadığından tek fan ile işlemciyi döndürüp ekran kartını kendi başına yaktırıyor. GT serileri GTX'ler falan hep fansız. Mobil ekran kartlarının ömrü sırf ısınmalardan bitiyor. Laptop için kaçınılmaz son: Yanarak ölüm. Oyun için laptop alınmaz. Alınanlar var tabiki bir araba parası. Bende GT 740M, i5 4200M 6GB RAM olan laptop ilk sene gayet normaldi oyunlarda alttan hava akımını sağlıyodum. Şuan en ufak işlemde direk tavan yapıyor derece :D

Çok bilgim yok fakat termal macun yenilemek işine yarayabilir belki. Ya da tozunu temizlemek.Fakat dediğim gibi çok bilgim yok yanlışım varsa düzeltirsen güzel olur hem ben de öğrenmiş olurum.

Çok bilgim yok fakat termal macun yenilemek işine yarayabilir belki. Ya da tozunu temizlemek.Fakat dediğim gibi çok bilgim yok yanlışım varsa düzeltirsen güzel olur hem ben de öğrenmiş olurum.
Estafurullah, dediklerin tamamen doğru ama yaptığım şeyler zaten :p Demek istediğim yani Mobil işlemcilerle Desktop işlemcileri her ne kadar farklı tasarlasalar da eninde sonunda Mobil işlemciler Desktop kadar iyi çıkmıyor çünkü: Mobil işlemciler düşük frekansta düşük TDP'de çalışır ısınmasına engel olması için, ekran kartı da aynı şekilde ama fansızdır. Yani laptop'ın içi her türlü eninde sonunda ısınır toz olsa da olmasa da fanı baştan aşağı temizlesem de. Minicik 1 fan koca anakartı,işlemciyi,ekran kartını, ram'i nasıl soğutsun ki..

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı