2020 bilgisayar mühendisliği bölüm ve üniversite tavsiyesi

Olay ilgi değil. Almanya'ya gitme imkanı ve dil. Bildiğin üzere her köşeye üniversite açıldığı için fazladan dil bilmek seni öne atar. Almanca yanına İngilizce de patlatsan iş bulman daha da rahatlaşır.

Sen bilirsin yine de. Benimki sadece bir öneri.

Yapacağım sıralama yüksek ihtimal 90K-70K arası olacak.
Bu sıralamada iyi bir yer yok. İş görecek yerler 40-50 bin sıralama ile bitiyor. Kalanların 250-300 bin sıralamalı yerlerden çok da bir farkı kalmıyor.

İstanbul'da Türk-Alman 24 bin, İstanbul Cerrahpaşa 36 bin, Marmara teknoloji fakültesi 41 bin ve Medeniyet 57 bin ile kapatmış durumda. Teknoloji fakültesi meslek lisesinden çok da farklı değil. Medeniyet desen bölümü yeni, okulu yeni. Bir şekilde katlansan bile iyi demek akıllıca olmaz. Ki ona iyi desek bile bahsettiğin sıralama ile farkını görüyorsun.

İstanbul'u bırakırsak yakınlarda Sakarya 61 bin, Bursa Teknik 72 bin, Kocaeli ikinci öğretim 74 bin, Çanakkale 83 bin, Sakarya ikinci öğretim 84 bin.

Her ne kadar sana göre iyi görünse de Kocaeli'nin hocalarının çoğu elektrik/elektronik çıkışlı.
Bursa dediğin 2015'te bölüm kurulmuş. En iyi hocası Kocaeli'deki gibi bölümle çok da alakalı bir şey okumamış. Diğerleri en azından bilgisayar mühendisi.
Sakarya'nın profesörü Kocaeli mezunu. Diğeri elektrik/elektronik okumuş.

Gördüğün gibi hepsi kusurlu. İyi diyemezsin. İş görür diyebilirsin. Tercih zamanı aç YÖK Atlas'ı. Tercih sihirbazından seç bilgisayar mühendisliğini. Sıralama aralığı da seç. Yap tercihini.

Çok teşekkür
Bu sıralamada iyi bir yer yok. İş görecek yerler 40-50 bin sıralama ile bitiyor. Kalanların 250-300 bin sıralamalı yerlerden çok da bir farkı kalmıyor.

İstanbul'da Türk-Alman 24 bin, İstanbul Cerrahpaşa 36 bin, Marmara teknoloji fakültesi 41 bin ve Medeniyet 57 bin ile kapatmış durumda. Teknoloji fakültesi meslek lisesinden çok da farklı değil. Medeniyet desen bölümü yeni, okulu yeni. Bir şekilde katlansan bile iyi demek akıllıca olmaz. Ki ona iyi desek bile bahsettiğin sıralama ile farkını görüyorsun.

İstanbul'u bırakırsak yakınlarda Sakarya 61 bin, Bursa Teknik 72 bin, Kocaeli ikinci öğretim 74 bin, Çanakkale 83 bin, Sakarya ikinci öğretim 84 bin.

Her ne kadar sana göre iyi görünse de Kocaeli'nin hocalarının çoğu elektrik/elektronik çıkışlı.
Bursa dediğin 2015'te bölüm kurulmuş. En iyi hocası Kocaeli'deki gibi bölümle çok da alakalı bir şey okumamış. Diğerleri en azından bilgisayar mühendisi.
Sakarya'nın profesörü Kocaeli mezunu. Diğeri elektrik/elektronik okumuş.

Gördüğün gibi hepsi kusurlu. İyi diyemezsin. İş görür diyebilirsin. Tercih zamanı aç YÖK Atlas'ı. Tercih sihirbazından seç bilgisayar mühendisliğini. Sıralama aralığı da seç. Yap tercihini.
Çok teşekkür ederim gerçekten benim için faydalı oldu peki sence bu sene mezuna bıraksam seneye 30k filan girsem dahamı iyi olur?

Bilgisayar mühendisliği okuyacak birinin 100k'dan çok daha iyi bir sıralama yapması gerektiğini düşünüyorum.
Bende öyle düşünüyorum ama ders başına oturmaya pek alışık değilim belki mezuna bırakmak daha doğru olacak.
O sıralamayı yapabileceğini biliyorsan (inanıyorsan değil) kesinlikle daha iyi olur.
Yapabileceğime şuan bile inanmıyorum yapabilirmiyim bilmiyorum ama yapamamam içinde hiçbir neden yok açıkçası zeki biriyim sadece sevmediğim şeyleri yapmayı sevmiyorum ama zorundayım neyse hayırlısı olsun sana ulaşabileceğim herhangi bir sosyal medya hesabın varsa verebilirmisin tercih döneminde sana danışmak isterim.

Mezuna bırakmak çıkış yolu gibi gözüküyor ama genelde bir fark olmuyor.

Mezuna bırakıp başarılı olduğunu gördüğüm kişiler genelde çok çalışan ama sınav günü heyecan ya da başka sebeplerle iyi puan alamayan kişilerdi. Ya da kötü puan aldıktan sonra çalışma şeklini tamamen değiştirip çok ciddi derecede sıkı hazırlananlardı.

Mesela bu sene mezunların TYT'deki süre yönetimi ve özellikle AYT'deki konu avantajları ortadan kalktı. Üstelik her geçen sene sınava giren kitlenin başarı ortalaması artıyor.

İstanbul'da devlette ya da imkanın varsa özelde okuman büyük fayda olur, İstanbul'un nimetleri özellikle mühendis adayları için önemli diye düşünüyorum.

Ama sağlam bir çalışma tempon yoksa ve mezuna kaldığında da değiştirebileceğini düşünmüyorsan, yapabileceğin en iyi dereceyi yapıp yerleşmeyi deneyebilirsin.

Bilgisayar mühendisliği ve yazılım tarafı cidden farklı bir boyutta. Bilgi ve deneyim mezun olduğun üniversitenin hatta bölümün dahi önüne geçebiliyor. Ama iyi bir üniversiteden mezun olmak her zaman daha iyidir tabii, önde başlarsın. Öbür türlü iş yine sana kalacak, başkaları x kadar çalışırken sen 2x kadar çalışacaksın.

Son düzenleme:
Mezuna bırakmak çıkış yolu gibi gözüküyor ama genelde bir fark olmuyor.

Mezuna bırakıp başarılı olduğunu gördüğüm kişiler genelde çok çalışan ama sınav günü heyecan ya da başka sebeplerle iyi puan alamayan kişilerdi. Ya da kötü puan aldıktan sonra çalışma şeklini tamamen değiştirip çok ciddi derecede sıkı hazırlananlardı.

Mese bu sene mezunların TYT'deki süre yönetimi ve özellikle AYT'deki konu avantajları ortadan kalktı. Üstelik her geçen sene sınava giren kitlenin başarı ortalaması artıyor.

İstanbul'da devlette ya da imkanın varsa özelde okuman büyük fayda olur, İstanbul'un nimetleri özellikle mühendis adayları için önemli diye düşünüyorum.

Ama sağlam bir çalışma tempon yoksa ve mezuna kaldığında da değiştirebileceğini düşünmüyorsan, yapabileceğin en iyi dereceyi yapıp yerleşmeyi deneyebilirsin.

Bilgisayar mühendisliği ve yazılım tarafı cidden farklı bir boyutta. Bilgi ve deneyim mezun olduğun üniversitenin hatta bölümün dahi önüne geçebiliyor. Ama iyi bir üniversiteden mezun olmak her zaman daha iyidir tabii, önde başlarsın. Öbür türlü iş yine sana kalacak, başkaları X kadar çalışırken sen 2X kadar çalışacaksın.

Öncelikle teşekkürler zaten sınava kadar elimden geleni yapacağım. Peki sizin üniversite hakkında bir bilginiz veya tavsiyeniz var mı? Benimle paylaşırsanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende öyle düşünüyorum ama ders başına oturmaya pek alışık değilim belki mezuna bırakmak daha doğru olacak.
İtü'de Elektronik Müh. okuyan biri olarak emin ol üniversitede her ders için çok sıkı çalışman gerekecek, o yüzden şimdiden çalışsan hem de iyi bir üniversitede okursun.

Yeni konular

Geri
Yukarı