2021 Model Legion laptoplar Türkiye'ye geliyor!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Lenovo Legion laptopların Türkiye'de satılacak konfigürasyonları belli oldu, şu anlık sadece Legion 5 15acH6H ve Legion 5 Pro 16acH6H modelleri listelendi. Önümüzdeki günlerde konfigürasyonların daha da artacağını düşünüyorum.
Legion 5 15ach6h
2020 modeli ile de çok başarılı olan Legion 5, 5800h ve 3060 ile güncellendi.

1615384587301.png

Başlıca özellikleri ve kendi yorumum:
Ryzen 7 5800h (4800h çok başarılı idi, aynı başarıyı yakalayacağını düşünüyorum.)
RTX 3060 115W (en güçlü 3060, ve MUX ile gelecek. 1080p için en doğru ekran kartı.)
8x2 3200MHz RAM.
1TB SSD.
15.6 inç 1440p 300 nit 165Hz 300 nit IPS ekran. Bu fiyat bandında bir ilk olarak FreeSync ve G-Sync desteğiyle beraber geliyor.
RGB severler için 4 bölge RGB klavye ve RGB mouse ile beraber geliyor:)

Şahsi yorumum: Geçen seneki modelin üstüne nasıl koyacaklarını merak ediyordum, gayet güzel eklemeler yapılmış. Özellikle daha 2 yıl öncesine kadar bu fiyat bandında görülmesi imkansız olan yırtılma önleyici teknolojilerin gelmesi mükemmel.

Legion 5 Pro 16ach6h
Legion 5P modelinin devamı olan bu model daha çok performans odaklı, aynı zamanda Türkiye'ye gelecek ilk 125W 3070 ekran kartlı laptop.

1615385131183.png

Ryzen 7 5800h işlemci.
RTX 3070 125W ekran kartı(şu ana kadar laptoplarda kullanılan en güçlü 3070, rakipleri genellikle 115W olur)
16x2 3200MHz RAM.
16.1 inç 1440p 165Hz 500 nit ekran.(16 inç ilginç bir tercih olmuş. Ve artık laptoplarda 1440p çağının başladığını söyleyebiliriz.)
1TB SSD.

Daha detaylı bilgiler resimlerde gözükmektedir, iki modelde çok güzel duruyorlar. Şimdi kafanızda iki soru var:
1) Ne zaman gelecek?
2) Ne kadar olacak?

Cevaplar tahminidir, geçen senelerdeki ve şunaki veriler baz alınmıştır.

1)Mayıs-Haziran ayları gibi.
2)Legion 5 14-16, Pro modeli 17-21 bin arasında olacağını tahmin ediyorum, Windows'lu laptoplar genellikle MediaMarkt'ta satılır. Ve mağazaların kazıklama politikasını herkes bilir.

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim, iyi sosyaller:)

Selamlar, dün geldi cihazım. Saat 8 gibi gelince kutu açma, arkadaşın pc yi sıfırlama derken iftar gelmiş. Sonra eski ssd yi diğer laptopa aktaracaktım onu kopyaladım, vs. Tam anlamıyla test edemedim cihazı. Ama genel kullanım tecrübelerimi yazayım. Bu süre zarfında kullandım elbette.

-Webcam
öldürmez de güldürmez de. Nvidia'nın yazılımı ile efekt vermeyi falan bulamadım. Cameranın da mı desteklemesi gerekiyor bilmiyorum. Windows Hello desteği yok zaten. Yandaki ışıkmış ben kızılötesi sanıyordum. Şart mı tartışılır ama bu fiyat bandında olsa iyi olurdu. Hatta FHD kamera olsa daha iyi olurdu.

-Ağ
Ağ bağlantısı çok iyi, gece mükemmeldi. Ama ilginç şekilde sabah ciddi anlamda düşüş yaşadım. 700-800 küsür hız alırken Wlan da şimdi 200-250 arası.

-Ses
Ses çıkışı hoşuma gitti hoparlörler iş görür. Ama bass yok tabi. Hissedilir woofer gibi bass veren laptop var mı bilmiyorum ama benim eski lenovoya göre oldukça iyi. Cılız ve kulak tırmalayan bir ses yok. Hani yanında duymazsın ama yan odaya gidince de bangır bangır gelen dandik bir ses olur ya. Öyle değil.

Kulaklık çıkışı da güzel. Ses kartı iyiymiş HD desteği var stüdyo kalitesi. Lakin Hifi desteği yok. En fazla 24bit 48KHZ destekli. 24bit 96khz ve 24bit 196khz seçeneği yok. Fakat buna rağmen kaliteli bir kulaklıkla güzel sonuçlar alabilirsiniz. Tizler ve Basslar hoş geliyor. Ama hi-fi arşiv var ve tidal benzeri uygulamalar kullanıyorsanız maalesef yetersiz. Bu fiyat bandına yakışmamış

BT kulaklık kullandım. APTX destekli bir kulaklığım var, ilk aptx kulaklıklardan olduğu için 16bit 48khz destekli. Onunla da güzel ses aldım, diğer laptopta boğuk geliyordu ses intel bt kart olmasına rağmen. Kablolu kulaklık kalitesinde net ses alabildim.

Ses genel olarak üzmez, oyun bilgisayarı için yeterli ama dediğim gibi odyofil biriyseniz ya harici ses kartı ya da Hi-fi destekli bir laptop alacaksınız. Ama bu zamana kadar kullandığım cihazlarda 24bit 196khz seçmeme rağmen bundan daha kaliteli bir sesle karşılaştığımı da söyleyemem :) PC deki darboğaz meselesi gibi, seste de en zayıf halka kullandığınız kalitesiz bir parça olabiliyor. Müzik-seskartı-yazılım-kulaklık ... Buna yatırım yapan adamın ekipmanı da farklıdır zaten. Dediğim gibi normal kullanıcıyı üzmez fark bile etmez. Ben ses ayarlarına girmesem hi-fi derdim haha :D

-Klavye
Kullanımı genel olarak güzel. Oyuncu klavyesi değil, tuş hissiyatı orta düzeyde. Tuş aralığı biraz kısa ama hissiz değil. Çıt çıt ses de yok, tok bir sesi var gece kimseyi rahatsız etmez. En sevdiğim klavye tipi. Eski lenovo cihazım da bu tarzdaydı ama klavyesi biraz sesliydi. O yüzden çok beğendim.

Klavyenin RGB teması çok yetersiz, tamam 4 bölge yapmışsınız da kardeşim biraz daha kişiselleştirebilir hale getireydiniz. Bana bu 4 bölge işi de hala yazılımsal kısıtlama gibi geliyor ya neyse. Renkleri seçerken gradyan geçiş yapabilen bir led sistemi nasıl tek bölge yanamaz. Hadi tek tek yanım sönmesi için bir hat daha çekmedin devreye tassaruf ettin. Eee gradyan yakabiliyorsun işte. Daha fazla efekt eklesene.

Bağlantılar
-Soldaki usb-c sağda olaymış iyiymiş. Evde her şey tip-a zaten tip-c girişli aletim yok. Harici falan takınca mouse kullanması sıkıntı oluyor bazen. Zaten genel problem bu bu laptopa özel değil ama tip-c sağda olsa daha az kullanım alanı olduğu için belki rahat olurdu.

Diğer bütün bağlantıların arkada olması çok akıllıca ve en sevdiğim şey. Neyse ki sektör bunu akıl etmeye başlamış son yıllarda.

-Ekran
Ekrana BA YIL DIM. Şu an odamda perde açık, dışarda bulutlu bir hava var direkt güneş ışığı yok ama parlak içerisi. Tam ekran parlaklığının iki tık altını kullanıyorum, parlama yok mat ekran sanki mürekkep ekrana bakıyor gibiyim göz yormuyor. En son parlaklıkta beyaz arkaplan göz bile alıyor. Çok sevdim gerçekten, güneş ışığında da rahat olur kesinlikle.

Windows ayarlarında 8bit görünce şaşırdım. HDR destekli ekran 10bit olur sanıyordum. Bir tane monitör test uygulaması yükleyince orada 10bit olarak gözüktü. Yani neredeyse aletin para eden kısmı ekran ve ekran kartı zaten :D

Netflix normal mod açıkken dolby vision destekli içeriklerde bir bildirim çıkartıyor ufak. Dolby açıldı diye. HDR mod aktifken bunu göremedim. Ayrıca HDR aktifken parlaklık normal değerlerde açılıyor. HDR kapalıyken DOLBY otomatik aktif olunca parlaklığı sona alıyor hemen.

2K ekran da ölçeklendirmeyi %100 yapar rahat ederim edit programlarında diyordum ama bit kadar oluyor yazılar hayallerim suya düştü 🤣. %150 de çok geliyor. %125 kullanıyorum ideal oldu benim için.

Fotolarda da görürsünüz. 15" laptoptan ufak gibi duruyor ekran. Ama 16:9 formatına göre 16:10 formatı laptop için mükemmel olmuş. Keşke bu standart geri gelse, harici monitörüm de 16:10 benim.

Işık sızması neredeyse sıfır diyebilirim. Genelde fotoları yanlış çekiyor insanlar, monitör dibinden çekince ışık sızması aşırı derecede var gibi gözüküyor. Bir kaç foto çekmek istedim ama telefon parlaklığı anlamsızca arttırınca şaşırdım, ben böyle görmüyorum ki karanlıkta :D Aşağıda fotoları görürsünüz. Biri oto ayarlarda çekildi, diğerini pro ayarda gözün gördüğü şekilde çektim. Son parlaklıkta ekran. 50cm geriden çektim.

-Performans
Hiç zorlama şansım olmadı. Photoshop ile biraz problem yaşıyorum şu anda. Ekran kartı sürücülerim de güncel ama persfective warp 'da nedense işaretlemeleri yapıp, düzeltme tuşuna basınca saçmalıyor. AMD yüzünden mi NVDİA sürücülerinden mi bilemedim. Hybirt moddan mı acaba dedim kapattım öyle denedim bir de yine aynı. Belki photoshop sürümündendir bakalım.

Mesela merak ettiğim, Çok hızlı bir SSD var, güçlü işlemci. Ama photosop'un o açılma süresi benim önceki aletlerimle aynı neredeyse. Tıklar tıklamaz açılmıyor :D Ama tabi 30 tane foto açtım test etmek için. Çoklu işleme performansı çok fark ediyor. Ram da kocaman kazan gibi, at atabildiğin kadar :D 🤣

Şimdi GTA vardı beleşken aldığım. Onu indiriyorum. Ücretsiz şekilde yapabileceğim testler varsa bana yazabilirseniz denemeler yaparım. Oyun fiyatlarına da bakayim bir ama aleti 6 ay taksitle almam baya zorlayacak beni 6 ay baya dişimi sıkmam lazım oyun satın alma hayallerim biraz suya düştü gibi 🤣

Dosya Ekleri

• 20210507_164704.jpg
    20210507_164704.jpg
    219,6 KB · Görüntüleme: 88
  • 20210507_165303.jpg
    20210507_165303.jpg
    80,7 KB · Görüntüleme: 86
  • 20210507_172419.jpg
    20210507_172419.jpg
    178 KB · Görüntüleme: 87
  • 20210507_183334.jpg
    20210507_183334.jpg
    148,1 KB · Görüntüleme: 85
  • 20210507_184858.jpg
    20210507_184858.jpg
    320,2 KB · Görüntüleme: 82
  • 20210507_185337.jpg
    20210507_185337.jpg
    120 KB · Görüntüleme: 84
  • 20210507_185405.jpg
    20210507_185405.jpg
    147,3 KB · Görüntüleme: 77
  • 20210507_185741.jpg
    20210507_185741.jpg
    152,4 KB · Görüntüleme: 77
  • 20210507_185814.jpg
    20210507_185814.jpg
    81,6 KB · Görüntüleme: 76
  • 20210507_190330.jpg
    20210507_190330.jpg
    74,9 KB · Görüntüleme: 79
  • 20210507_191648.jpg
    20210507_191648.jpg
    183 KB · Görüntüleme: 76
  • 20210507_191657.jpg
    20210507_191657.jpg
    108,5 KB · Görüntüleme: 79
  • 20210507_194702.jpg
    20210507_194702.jpg
    109,3 KB · Görüntüleme: 73
  • 20210507_195512.jpg
    20210507_195512.jpg
    107,4 KB · Görüntüleme: 71
  • 20210507_203038.jpg
    20210507_203038.jpg
    151,7 KB · Görüntüleme: 79
  • 20210507_222400.jpg
    20210507_222400.jpg
    157,5 KB · Görüntüleme: 73
  • 20210507_222624.jpg
    20210507_222624.jpg
    53,6 KB · Görüntüleme: 66
  • 20210507_224201.jpg
    20210507_224201.jpg
    121,5 KB · Görüntüleme: 84
  • 20210507_235924.jpg
    20210507_235924.jpg
    142,9 KB · Görüntüleme: 74
  • 20210508_005608.jpg
    20210508_005608.jpg
    157,6 KB · Görüntüleme: 77
  • IMG-20210508-WA0001-01.jpeg
    IMG-20210508-WA0001-01.jpeg
    45,8 KB · Görüntüleme: 68
Alan hocalarım eğer müsaitse Apex vb oyun testi yapıp YouTube'a atabilir mi?
Anlık değişimleri merak ettimde.
Oynayacağım bugün Modern Warfare yüklü atarım.
Selamlar, dün geldi cihazım. Saat 8 gibi gelince kutu açma, arkadaşın pc yi sıfırlama derken iftar gelmiş. Sonra eski ssd yi diğer laptopa aktaracaktım onu kopyaladım, vs. Tam anlamıyla test edemedim cihazı. Ama genel kullanım tecrübelerimi yazayım. Bu süre zarfında kullandım elbette.
Çok güzel inceleme olmuş elinize sağlık

-Webcam
öldürmez de güldürmez de. Nvidia'nın yazılımı ile efekt vermeyi falan bulamadım. Cameranın da mı desteklemesi gerekiyor bilmiyorum. Windows Hello desteği yok zaten. Yandaki ışıkmış ben kızılötesi sanıyordum. Şart mı tartışılır ama bu fiyat bandında olsa iyi olurdu. Hatta FHD kamera olsa daha iyi olurdu.

-Ağ
Ağ bağlantısı çok iyi, gece mükemmeldi. Ama ilginç şekilde sabah ciddi anlamda düşüş yaşadım. 700-800 küsür hız alırken Wlan da şimdi 200-250 arası.

-Ses
Ses çıkışı hoşuma gitti hoparlörler iş görür. Ama bass yok tabi. Hissedilir woofer gibi bass veren laptop var mı bilmiyorum ama benim eski lenovoya göre oldukça iyi. Cılız ve kulak tırmalayan bir ses yok. Hani yanında duymazsın ama yan odaya gidince de bangır bangır gelen dandik bir ses olur ya. Öyle değil.

Kulaklık çıkışı da güzel. Ses kartı iyiymiş HD desteği var stüdyo kalitesi. Lakin Hifi desteği yok. En fazla 24bit 48KHZ destekli. 24bit 96khz ve 24bit 196khz seçeneği yok. Fakat buna rağmen kaliteli bir kulaklıkla güzel sonuçlar alabilirsiniz. Tizler ve Basslar hoş geliyor. Ama hi-fi arşiv var ve tidal benzeri uygulamalar kullanıyorsanız maalesef yetersiz. Bu fiyat bandına yakışmamış

BT kulaklık kullandım. APTX destekli bir kulaklığım var, ilk aptx kulaklıklardan olduğu için 16bit 48khz destekli. Onunla da güzel ses aldım, diğer laptopta boğuk geliyordu ses intel bt kart olmasına rağmen. Kablolu kulaklık kalitesinde net ses alabildim.

Ses genel olarak üzmez, oyun bilgisayarı için yeterli ama dediğim gibi odyofil biriyseniz ya harici ses kartı ya da Hi-fi destekli bir laptop alacaksınız. Ama bu zamana kadar kullandığım cihazlarda 24bit 196khz seçmeme rağmen bundan daha kaliteli bir sesle karşılaştığımı da söyleyemem :) PC deki darboğaz meselesi gibi, seste de en zayıf halka kullandığınız kalitesiz bir parça olabiliyor. Müzik-seskartı-yazılım-kulaklık ... Buna yatırım yapan adamın ekipmanı da farklıdır zaten. Dediğim gibi normal kullanıcıyı üzmez fark bile etmez. Ben ses ayarlarına girmesem hi-fi derdim haha :D

-Klavye
Kullanımı genel olarak güzel. Oyuncu klavyesi değil, tuş hissiyatı orta düzeyde. Tuş aralığı biraz kısa ama hissiz değil. Çıt çıt ses de yok, tok bir sesi var gece kimseyi rahatsız etmez. En sevdiğim klavye tipi. Eski lenovo cihazım da bu tarzdaydı ama klavyesi biraz sesliydi. O yüzden çok beğendim.

Klavyenin RGB teması çok yetersiz, tamam 4 bölge yapmışsınız da kardeşim biraz daha kişiselleştirebilir hale getireydiniz. Bana bu 4 bölge işi de hala yazılımsal kısıtlama gibi geliyor ya neyse. Renkleri seçerken gradyan geçiş yapabilen bir led sistemi nasıl tek bölge yanamaz. Hadi tek tek yanım sönmesi için bir hat daha çekmedin devreye tassaruf ettin. Eee gradyan yakabiliyorsun işte. Daha fazla efekt eklesene.

Bağlantılar
-Soldaki usb-c sağda olaymış iyiymiş. Evde her şey tip-a zaten tip-c girişli aletim yok. Harici falan takınca mouse kullanması sıkıntı oluyor bazen. Zaten genel problem bu bu laptopa özel değil ama tip-c sağda olsa daha az kullanım alanı olduğu için belki rahat olurdu.

Diğer bütün bağlantıların arkada olması çok akıllıca ve en sevdiğim şey. Neyse ki sektör bunu akıl etmeye başlamış son yıllarda.

-Ekran
Ekrana BA YIL DIM. Şu an odamda perde açık, dışarda bulutlu bir hava var direkt güneş ışığı yok ama parlak içerisi. Tam ekran parlaklığının iki tık altını kullanıyorum, parlama yok mat ekran sanki mürekkep ekrana bakıyor gibiyim göz yormuyor. En son parlaklıkta beyaz arkaplan göz bile alıyor. Çok sevdim gerçekten, güneş ışığında da rahat olur kesinlikle.

Windows ayarlarında 8bit görünce şaşırdım. HDR destekli ekran 10bit olur sanıyordum. Bir tane monitör test uygulaması yükleyince orada 10bit olarak gözüktü. Yani neredeyse aletin para eden kısmı ekran ve ekran kartı zaten :D

Netflix normal mod açıkken dolby vision destekli içeriklerde bir bildirim çıkartıyor ufak. Dolby açıldı diye. HDR mod aktifken bunu göremedim. Ayrıca HDR aktifken parlaklık normal değerlerde açılıyor. HDR kapalıyken DOLBY otomatik aktif olunca parlaklığı sona alıyor hemen.

2K ekran da ölçeklendirmeyi %100 yapar rahat ederim edit programlarında diyordum ama bit kadar oluyor yazılar hayallerim suya düştü 🤣. %150 de çok geliyor. %125 kullanıyorum ideal oldu benim için.

Fotolarda da görürsünüz. 15" laptoptan ufak gibi duruyor ekran. Ama 16:9 formatına göre 16:10 formatı laptop için mükemmel olmuş. Keşke bu standart geri gelse, harici monitörüm de 16:10 benim.

Işık sızması neredeyse sıfır diyebilirim. Genelde fotoları yanlış çekiyor insanlar, monitör dibinden çekince ışık sızması aşırı derecede var gibi gözüküyor. Bir kaç foto çekmek istedim ama telefon parlaklığı anlamsızca arttırınca şaşırdım, ben böyle görmüyorum ki karanlıkta :D Aşağıda fotoları görürsünüz. Biri oto ayarlarda çekildi, diğerini pro ayarda gözün gördüğü şekilde çektim. Son parlaklıkta ekran. 50cm geriden çektim.

-Performans
Hiç zorlama şansım olmadı. Photoshop ile biraz problem yaşıyorum şu anda. Ekran kartı sürücülerim de güncel ama persfective warp 'da nedense işaretlemeleri yapıp, düzeltme tuşuna basınca saçmalıyor. AMD yüzünden mi NVDİA sürücülerinden mi bilemedim. Hybirt moddan mı acaba dedim kapattım öyle denedim bir de yine aynı. Belki photoshop sürümündendir bakalım.

Mesela merak ettiğim, Çok hızlı bir SSD var, güçlü işlemci. Ama photosop'un o açılma süresi benim önceki aletlerimle aynı neredeyse. Tıklar tıklamaz açılmıyor :D Ama tabi 30 tane foto açtım test etmek için. Çoklu işleme performansı çok fark ediyor. Ram da kocaman kazan gibi, at atabildiğin kadar :D 🤣

Şimdi GTA vardı beleşken aldığım. Onu indiriyorum. Ücretsiz şekilde yapabileceğim testler varsa bana yazabilirseniz denemeler yaparım. Oyun fiyatlarına da bakayim bir ama aleti 6 ay taksitle almam baya zorlayacak beni 6 ay baya dişimi sıkmam lazım oyun satın alma hayallerim biraz suya düştü gibi 🤣
Apex Legends, Warzone, Fortnite ve Epic Games ücretsiz verdiğinde aldıysanız Watch Dogs 2 olabilir.
Elinize sağlık makineyi zaten istiyordum artık daha da istiyorum ama yine de Intel'i görmek istiyorum ne yapacak.

Bilgisayarın sol tarafında ekran ile kasa arasında boşluk kalıyor. Sağ da öyle bir sorun yok. Ayrıca dün gece sessiz moddayken fark ettim, çok az bir coil whine var ama az yani o kadar rahatsız edecek şekilde değil. Sizce bu nedenlerle iade etmeli miyim? Yoksa abartıyor muyum?Eki Görüntüle 1013378Eki Görüntüle 1013379

Bende de öyle hocam kafaya takacak bir problem değil bence. Ekran düz problem yok, çelik cetvel ve gönye ile baktım. Kavisli duran klavye kasası tasarımsal da olabilir bilemedim, iki tarafta da var aslında ama sağ taraf bir parça daha fazla gibi.

Bu coil whine 2008 yılındaki alatlerde çok vardı. Hatta mağazada bile duyardım. Bir adet HP DV9 iade edip paramı almıştım hatta. Sonra bir tane daha aldım onda da vardı. :D

Core i serisi çıkınca kesildi gibi. Uzunca süre bu problemi duymadım ya da laptop araştırmadım ondan da olabilir. Ama son zamanlarda yine herkes şikayetçi. Neyse ki çok yüksek değil, gece sıfır sessizlikte duydum ben de. Kulaklarım aşırı derecede hassastır. Beni bile rahatsız etmedi diyebilirim. Kafaya takmaya gerek yok :)
Oynayacağım bugün Modern Warfare yüklü atarım.

Çok güzel inceleme olmuş elinize sağlık

Apex Legends, Warzone, Fortnite ve Epic Games ücretsiz verdiğinde aldıysanız Watch Dogs 2 olabilir.
Elinize sağlık makineyi zaten istiyordum artık daha da istiyorum ama yine de Intel'i görmek istiyorum ne yapacak.

Teşekkür ederim. Aklıma geldikçe eklemeler yaparım :) Vallahi ben bu denli güçlü bir cihaz almayı düşünmediğim için almamıştım oyun falan şimdi çok pişmanım vallahi. Watch Dogs 2 değil de normali varmış, onu ücretsiz verdiğinde almışım.

GTA inmiş deneyeyim bir :)) fps ölçmek için hangi programı istersiniz indireyim ?

Ekrandaki küçük boşluk sol tarafta herkeste var :) onu dert etmenize gerek yok.
Gece aşırı sessiz ortamda da coil whine olmayan bilgisayar görmedim hocam. Ben de dert ediyorum küçük şeyleri bol bol ama takmamak gerek.
Mesela ben de şuna takıldım dün touchpad sağ taraftan sabitlenmiş sol taraftaki tuş olan yer daha derin gibi. Kontrol eder misiniz?

Şu an kontrol ettim bende böyle durmuyor dostum.

İncelemeler çok güzel olmuş elinize sağlık uzun seneler güle güle kullanın hepiniz cihazlarınızı. Bir sorum olacaktı, bende 2020 model olan i7 RTX2060 17.3 modeli var Legion 5. Dolby Atmos da sorun yok sorunsuz kuruluyor ve profiller arası geçiş oluyor ancak Dolby Vision olayı biraz karışık geldi bana.. Belirli bir sürücüsü yok indirebilir, dolby acces üzerinden etkinleştirdim vivid dark brighter şeklinde üç seçenek geldi ama netflixte Dolby içerikli videolarda o bildirim gelmiyor ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı