2021 Model Legion laptoplar Türkiye'ye geliyor!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Lenovo Legion laptopların Türkiye'de satılacak konfigürasyonları belli oldu, şu anlık sadece Legion 5 15acH6H ve Legion 5 Pro 16acH6H modelleri listelendi. Önümüzdeki günlerde konfigürasyonların daha da artacağını düşünüyorum.
Legion 5 15ach6h
2020 modeli ile de çok başarılı olan Legion 5, 5800h ve 3060 ile güncellendi.

1615384587301.png

Başlıca özellikleri ve kendi yorumum:
Ryzen 7 5800h (4800h çok başarılı idi, aynı başarıyı yakalayacağını düşünüyorum.)
RTX 3060 115W (en güçlü 3060, ve MUX ile gelecek. 1080p için en doğru ekran kartı.)
8x2 3200MHz RAM.
1TB SSD.
15.6 inç 1440p 300 nit 165Hz 300 nit IPS ekran. Bu fiyat bandında bir ilk olarak FreeSync ve G-Sync desteğiyle beraber geliyor.
RGB severler için 4 bölge RGB klavye ve RGB mouse ile beraber geliyor:)

Şahsi yorumum: Geçen seneki modelin üstüne nasıl koyacaklarını merak ediyordum, gayet güzel eklemeler yapılmış. Özellikle daha 2 yıl öncesine kadar bu fiyat bandında görülmesi imkansız olan yırtılma önleyici teknolojilerin gelmesi mükemmel.

Legion 5 Pro 16ach6h
Legion 5P modelinin devamı olan bu model daha çok performans odaklı, aynı zamanda Türkiye'ye gelecek ilk 125W 3070 ekran kartlı laptop.

1615385131183.png

Ryzen 7 5800h işlemci.
RTX 3070 125W ekran kartı(şu ana kadar laptoplarda kullanılan en güçlü 3070, rakipleri genellikle 115W olur)
16x2 3200MHz RAM.
16.1 inç 1440p 165Hz 500 nit ekran.(16 inç ilginç bir tercih olmuş. Ve artık laptoplarda 1440p çağının başladığını söyleyebiliriz.)
1TB SSD.

Daha detaylı bilgiler resimlerde gözükmektedir, iki modelde çok güzel duruyorlar. Şimdi kafanızda iki soru var:
1) Ne zaman gelecek?
2) Ne kadar olacak?

Cevaplar tahminidir, geçen senelerdeki ve şunaki veriler baz alınmıştır.

1)Mayıs-Haziran ayları gibi.
2)Legion 5 14-16, Pro modeli 17-21 bin arasında olacağını tahmin ediyorum, Windows'lu laptoplar genellikle MediaMarkt'ta satılır. Ve mağazaların kazıklama politikasını herkes bilir.

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim, iyi sosyaller:)

Arkadaşlar Lenovo önermiyorum. Çok tutucu bir firma kendisi. Bilgisayarı kurcalamaya izin vermiyor. Temel sorun ise BIOS yazılımından kaynaklanıyor. Eğer bilgisayarı kurcalamayı seven biriyseniz almayın. Yok ben takıp kullanacağım diyorsanız bu bilgisayar tam size göre.
Kurcalamaktan kasıt? Ssd ram yükseltme işlemi mi? İdeapad modellerinden birini açmadan önce aradım sorun olur mu garantide falan olmaz dediler açtım yükselttim. Legion modeli oyun bilgisayarı ona da izin verirler diye düşünüyorum. Tabi sormak lazım cihazı satın almadan önce.

Asus ile alakası yok bence 3060 laptop gpu ve 5800h serisi beklentiye göre patates çıktı. Inteller de pahalı olacak.

Asusta 16x1 ram var 16x2 veya 8x2'ye aldıktan sonra güncelleyecekseniz artıyormuş performansı forumda denediler. Eğer arızası çıkmasaydı ben seve seve kullanırdım o cihazı yine, elimdeki bilgisayar yetmiyor çünkü. Fast-boot kapalıyken 1 saniye sürüyordu açılması.

Kimsenin hevesini kırmak istemem ama bu konuda 20k verilen 3070'li cihazın performansını, ısı değerlerini falan gördükten sonra Asus'tan farklı performans vereceğini düşünemiyorum ister istemez. Asustan fikrinizi değiştirtecek şey 14 bin lira verip forzada ultrada 80 fps ile oynamak olursa olur anca. 3060 arkadaşım bu, gtx750 ile orta ayarda 40-50 arası oynuyorum ben o oyunu ne demek 80fps?

Display porttan monitöre bağlayıp da denediler bir şey değişmedi mux switch olsun olmasın bu nesilde fark yaratmıyor galiba. Görüntü kalitesine berbat deseler de beğenmiştim ama ekranı bence aşırı ince ve çok dandikti. Menteşelerin de açılma sınırı yoktu, arkaya doğru açarken ekran esnemeye başlayınca farkediyordunuz maksimum o kadar açıldığını. Hatta sırf bu sebepten menteşelerin o kısımlarda siyah bir görüntüdeyken beyazlık oluşmaya başlamıştı sanırım.

Bir de bilmem buna dikkat eder misiniz ama bu taşınılabilir bir cihaz, dışarıdan bana kalırsa çok albenisi olmaması lazım. Sebebini sizler biliyorsunuz, ben söylemek istemiyorum

Eğer arızasız olanına denk gelirseniz Asus üzmez, hatta soğutma performansı inanılmaz iyiydi onu söylemiş olayım. Legion 5 nasıl çıkar bilmiyorum şimdi yorum yapmak istemiyorum ama sanki daha iyisi olamaz diyebileceğim bir cihaz kesinlikle değildi Asus. Fakat dediğim gibi, legion'un da böyle çıkma ihtimali bu konuda yazılanlardan sonra bayağı yüksek

edit: benim herhalde tek tavsiyem legion'lar çıktıktan sonra stokların tak diye bitmemesini ummak ve insanların tecrübelerine göre alınıp alınmamasına dair karar vermek. Çünkü gerçekten bu kadar çok insan beklerken pahalı fiyattan da çıkacağını düşünüyorum, keriz gibi yolacaklar bizi
3060 ve 5800h kombinasyonunun patates olmasından ziyade ben sahip oldukları gücü aktaramamalarına bağlıyorum. Düzelir mi pek bir fikrim yok. Diğer yazılardan anladığım kadarıyla problem AAA oyunlarda veya ağır iş programlarında değil de csgo gibi rekabetçi oyunlarda oluyormuş.

Ramleri muhtemelen 8x2 yaparım 2x16 benim ihtiyaçlarıma göre gereksiz.

Asus ve Lenovo arasındaki performans benzerliklerinden çıkarımınıza bir şey diyemeyeceğim. Bence de doğru.

Taşınma konusunda da dediğiniz çok doğru.

Legion stokları fazla olur ise çok güzel olur. Asus tan o yüzden dönüyorum stok yok. Olan da kazıkçı. 14k ya aldılar 10 tane şimdi 16 ya koy.

O zaman diyorsunuz hangisini ucuza kapatırsanız. 14 e Asus buldun mu alabilirsin, biraz beklersem Lenovo da olabilir matığı.

Aslında amacım full AMD bir bilgisyar bulmaktı ama beceriksiz AMD yine geciktirecek gibi. LEgion 2020 alayım bari 1049 dolara. Bir iki yıl sonra değiştirir full AMD bir alet alırım.

O zaman diyorsunuz hangisini ucuza kapatırsanız. 14 e Asus buldun mu alabilirsin, biraz beklersem Lenovo da olabilir matığı.
14'e genel olarak laptop yok, olursa uygun gibi olur ama bilemiyorum dediğim gibi. Belki 14'e asus almak yerine 15'e legion almak daha iyidir diğer eksileri düşününce... yazdım galiba konuya GF65'i dün indirimli gaming gecesi kampanyası hazretleri falan diyip sattılar dün o fiyata ve insanlar gerçekten aldılar. Hangi süperzeka verdi o parayı o laptopa bilmiyorum(kötü değil de fiyatı etmez)

Ramleri değişirseniz gene lenovo fiyatına geliyor, Ramlere eğer dokunmayacaksanız veya ileride 32 yaparım diye düşünüyorsanız Asus için 14'e bulduğunuzda düşünülebilir.

Güçlerini aktaramama olayına çok katılıyorum. Fakat AMD'nin mübarek software'i de sıkıntılı, birisi 10 saat harcadım doğru düzgün kurabilmek için demişti. Ben ise 3 haftada hiç kuramadım hala satıcının kafasına göre iadeye aldığı laptoptaki sorun yazılımsal mıydı donanımsal mıydı bilmiyorum. Eğer yazılımla düzeltilebilirlerse, legionlarda da düzelecektir ki o zaman legionlar bana kalırsa mux özelliğini öne atıp asus'a fark atar diye bekliyorum.

Şimdi insanlar yavaş yavaş kullanmaya başlamışlardır bana kalırsa bir konu açarsınız eğer 14'e asus düşerse. Kullanıp tecrübe etmiş kullanıcılar da tecrübelerini paylaşır. Benim 3 haftada gördüklerim resmen bir tost makinesinden uzay mekiğine geçiş gibi olduğundan yanıltıcı olabilir diye olabildiğince eksi yanlarını söylüyorum, yoksa memnun kalmama ihtimalim yok :D

Haklısınız hocam, baktıkça bir şeyleri dert etmeye başlıyor insan. Hem mükemmel ürün diye bir şey yok, varsa da fiyat olarak pek ulaşılabilir değil. Artık hissiz şekilde okuyorum bahse konu mesajları, sorun olmuyor 🙂

Laptoplarda tıpkı arabalar gibi hocam. Geliştikce elektronik kısımlar fazlaşıyor ve hata verme oranları her zaman daha çok yükseliyor. İş için olmadıktan sonra hiçbir laptopa yüksek mevlalar verilmemli. 10.000TL civarında çoğu laptop standart bir kullanıcıyı çok rahat mutlu eder.

Şu 11800H'lı Legion 5i Pro hakkında ne düşünüyorsunuz? Bence çok güzel olacak :)
Gecikecek gibi duruyor haziran ortası anca gelir gibi. Coil Whine olmadığı halde güzel cihaz. Ben yazı harcamak istemiyorum. Haziran'a kadar ses seda çıkmazsa GP alacağım. Ekranda ölü piksel ihtimali de olunca iade, değişim falan uğraşmak istemiyorum. Ama sizin zamanınız varsa bekleyecek alınabilecek en iyi makinelerden biridir Legion.
Önceki mesajlarımda darboğazdan dolayı 2K alacağım demiştim fakat artık 11. nesilin gücü, yeni driver ve oyun güncellemeleri ile pek sorun gözükmüyor testlerde. Oynayacağım oyunlar genellikle 200 FPS üstü verebilecek oyunlar olunca da Hz yüksek olsun istiyorum.
(Apex birkaç ayar kısarak, Rocket League, Valorant)
Arasıra RDR2 gibi oyunlarda oynayacağımdan RTX 3070 istiyorum doğal olarak.
En iyi hangisi demek bence kolay değil kişisel görüşlere göre değişiyor.
Yüksek Hz isteyen MSI, kalite isteyen Legion'a yönelmeli.
İki cihazda gayet güzel.
Legion'da fan hızı ayarlama yok belki ondan ısınıyor olabilir ayrı bir program ile kontrol edilebiliyorsa denemek lazım.

Arkadaşlar çoğu arkadaşımın sorularından dolayı gittim inceleme yazdım. Cidden bir göz atarsanız çok memnun olurum.

Lenovo Legion laptopların Türkiye'de satılacak konfigürasyonları belli oldu, şu anlık sadece Legion 5 15acH6H ve Legion 5 Pro 16acH6H modelleri listelendi. Önümüzdeki günlerde konfigürasyonların daha da artacağını düşünüyorum.
Legion 5 15ach6h
2020 modeli ile de çok başarılı olan Legion 5, 5800h ve 3060 ile güncellendi.

Eki Görüntüle 915519

Başlıca özellikleri ve kendi yorumum:
Ryzen 7 5800h (4800h çok başarılı idi, aynı başarıyı yakalayacağını düşünüyorum.)
RTX 3060 115W (en güçlü 3060, ve MUX ile gelecek. 1080p için en doğru ekran kartı.)
8x2 3200MHz RAM.
1TB SSD.
15.6 inç 1440p 300 nit 165Hz 300 nit IPS ekran. Bu fiyat bandında bir ilk olarak FreeSync ve G-Sync desteğiyle beraber geliyor.
RGB severler için 4 bölge RGB klavye ve RGB mouse ile beraber geliyor:)

Şahsi yorumum: Geçen seneki modelin üstüne nasıl koyacaklarını merak ediyordum, gayet güzel eklemeler yapılmış. Özellikle daha 2 yıl öncesine kadar bu fiyat bandında görülmesi imkansız olan yırtılma önleyici teknolojilerin gelmesi mükemmel.

Legion 5 Pro 16ach6h
Legion 5P modelinin devamı olan bu model daha çok performans odaklı, aynı zamanda Türkiye'ye gelecek ilk 125W 3070 ekran kartlı laptop.

Eki Görüntüle 915542

Ryzen 7 5800h işlemci.
RTX 3070 125W ekran kartı(şu ana kadar laptoplarda kullanılan en güçlü 3070, rakipleri genellikle 115W olur)
16x2 3200MHz RAM.
16.1 inç 1440p 165Hz 500 nit ekran.(16 inç ilginç bir tercih olmuş. Ve artık laptoplarda 1440p çağının başladığını söyleyebiliriz.)
1TB SSD.

Daha detaylı bilgiler resimlerde gözükmektedir, iki modelde çok güzel duruyorlar. Şimdi kafanızda iki soru var:
1) Ne zaman gelecek?
2) Ne kadar olacak?

Cevaplar tahminidir, geçen senelerdeki ve şunaki veriler baz alınmıştır.

1)Mayıs-Haziran ayları gibi.
2)Legion 5 14-16, Pro modeli 17-21 bin arasında olacağını tahmin ediyorum, Windows'lu laptoplar genellikle MediaMarkt'ta satılır. Ve mağazaların kazıklama politikasını herkes bilir.

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim, iyi sosyaller:)
Galiba tüm parayı kasa yerine bunlara gömeceğiz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı