2021 Model Legion laptoplar Türkiye'ye geliyor!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Lenovo Legion laptopların Türkiye'de satılacak konfigürasyonları belli oldu, şu anlık sadece Legion 5 15acH6H ve Legion 5 Pro 16acH6H modelleri listelendi. Önümüzdeki günlerde konfigürasyonların daha da artacağını düşünüyorum.
Legion 5 15ach6h
2020 modeli ile de çok başarılı olan Legion 5, 5800h ve 3060 ile güncellendi.

1615384587301.png

Başlıca özellikleri ve kendi yorumum:
Ryzen 7 5800h (4800h çok başarılı idi, aynı başarıyı yakalayacağını düşünüyorum.)
RTX 3060 115W (en güçlü 3060, ve MUX ile gelecek. 1080p için en doğru ekran kartı.)
8x2 3200MHz RAM.
1TB SSD.
15.6 inç 1440p 300 nit 165Hz 300 nit IPS ekran. Bu fiyat bandında bir ilk olarak FreeSync ve G-Sync desteğiyle beraber geliyor.
RGB severler için 4 bölge RGB klavye ve RGB mouse ile beraber geliyor:)

Şahsi yorumum: Geçen seneki modelin üstüne nasıl koyacaklarını merak ediyordum, gayet güzel eklemeler yapılmış. Özellikle daha 2 yıl öncesine kadar bu fiyat bandında görülmesi imkansız olan yırtılma önleyici teknolojilerin gelmesi mükemmel.

Legion 5 Pro 16ach6h
Legion 5P modelinin devamı olan bu model daha çok performans odaklı, aynı zamanda Türkiye'ye gelecek ilk 125W 3070 ekran kartlı laptop.

1615385131183.png

Ryzen 7 5800h işlemci.
RTX 3070 125W ekran kartı(şu ana kadar laptoplarda kullanılan en güçlü 3070, rakipleri genellikle 115W olur)
16x2 3200MHz RAM.
16.1 inç 1440p 165Hz 500 nit ekran.(16 inç ilginç bir tercih olmuş. Ve artık laptoplarda 1440p çağının başladığını söyleyebiliriz.)
1TB SSD.

Daha detaylı bilgiler resimlerde gözükmektedir, iki modelde çok güzel duruyorlar. Şimdi kafanızda iki soru var:
1) Ne zaman gelecek?
2) Ne kadar olacak?

Cevaplar tahminidir, geçen senelerdeki ve şunaki veriler baz alınmıştır.

1)Mayıs-Haziran ayları gibi.
2)Legion 5 14-16, Pro modeli 17-21 bin arasında olacağını tahmin ediyorum, Windows'lu laptoplar genellikle MediaMarkt'ta satılır. Ve mağazaların kazıklama politikasını herkes bilir.

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim, iyi sosyaller:)

Telden girdiğim için alıntı yapan arkadaşlara cevap veremiyorum kusura bakmasınlar. Sıcaklar normal demek ki, yani sürekli laptop kullanıyorum ben ama tabi oyun cihazı değil de intel U serisi bir işlemci kullandığım için biraz garip geldi bana. Manuel fan ile de gp66 yı düşük görünce canım sıkıldı :D

Dediğim gibi asıl amaç oyun ise msi i alın. Ama genel anlamda hibrit bir cihaz arıyorsanız legion güzel bence. Daha estetik duruyor kasası, tabi herkesin zevki ayrı :D 16:10 ekran büyük nimetmiş onu anladım. Fps oranları daha iyi msi da, intel olması da buna katkı sağlıyot tabiki de. Yani legion intel modeli önden çıkaydı onu alırdım belki ama legion da lenovo ne kadar müdahaleye izin verirdi tartışılır. :D default ayarlarda amd yibe önde. Msi biraz daha fazla kurcalama şansı veriyor.

Telden girdiğim için alıntı yapan arkadaşlara cevap veremiyorum kusura bakmasınlar. Sıcaklar normal demek ki, yani sürekli laptop kullanıyorum ben ama tabi oyun cihazı değil de intel U serisi bir işlemci kullandığım için biraz garip geldi bana. Manuel fan ile de gp66 yı düşük görünce canım sıkıldı :D

Dediğim gibi asıl amaç oyun ise msi i alın. Ama genel anlamda hibrit bir cihaz arıyorsanız legion güzel bence. Daha estetik duruyor kasası, tabi herkesin zevki ayrı :D 16:10 ekran büyük nimetmiş onu anladım. Fps oranları daha iyi msi da, intel olması da buna katkı sağlıyot tabiki de. Yani legion intel modeli önden çıkaydı onu alırdım belki ama legion da lenovo ne kadar müdahaleye izin verirdi tartışılır. :D default ayarlarda amd yibe önde. Msi biraz daha fazla kurcalama şansı veriyor.
Hocam belki bir yolu vardır fan hızı için başka programlar ile denediniz mi?

Taze video :D

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben Legion 5 Pro'da 85 derecelerde oynuyorum ev sıcakken özellikle NPC fazla olduğu yerlerde bu 87'ye zorlanıyor, ama emin ol 95-97 görüyordum önceki laptop'ta sıkıntı olmuyordu. Sadece hiç bakıma götürmediğim için 1.5 yıl kullanımdan sonra fanlar arıza verdi o da garanti kapsamında ücretsiz değiştirildi. MSI Stealth Pro GS73VR 17.3inch-1060 6gb versiyonu kullanıyordum. Belki bir fikir verir sana da diye düşündüm :)

Ufak bir not bir önceki bilgisayarım Intel 6.nesil H işlemciydi.

1622060275439.png

Arkadaşlar siz hdr modda bu ayarı hangi değerde kullanıyorsunuz. Windows 10 Pro kurdum bu slider en soldaydı ben en sağda daha iyi görünüyor diye düşünüyorum. Bir de dokunmayan varsa bu ayara sıfır halindeki değeri söyleyebilir misiniz

Hocam belki bir yolu vardır fan hızı için başka programlar ile denediniz mi?
Alıntı düzeldi sanırım, mobil chrome sapıtıyor ara sıra:)
Denedim hocam olmuyor. Bunlar hassas fanlar muhtemelen onun için engelliyor lenovo, sürekli son hızda çalışırsa rulmanları bozuluyor. Balans yapıyor ileriki zamanlarda. Ama bunun fabrik son hızı atıyorum 10bin rpm ise güvenilir hız 7 8 bine ayarlarsın. Ya da fanı başlat seçeneği olur belli kademeden başlar fan, sonrası ısıya göre yükselir.

Bunu şunun için diyorum. Arıyorum render alacaksın. İşlemciye çok yük biniyor. Bir başlıyor 75 80 85 90 gidiyor fan hızı ancak 85 de tam güce ulaşmış oluyor. Bunu muhtemelen ara ara yüksek boost hızında zırt pırt fan devreye girmesin diye yapmışlar ama uzun süreli bir işlemde önden soğuk bir şekilde başlamak ileride soğutmaya çalışmaktan daha mantıklı. Sürekli fan azalıp artacağına, belli hızda dönse daha iyi mesela. Bilemiyorum fan rulmanlarının uzun ömürlü olması için mi böyle tasarlıyorlar, yoksa yazılımsal olarak güncelleme gelir mi bekliyoruz.

92 derece üstüne çıkmadım şimdiye kadar. İlk aldığım zamanlar 102 gördüm ama bios güncellemesinden sonra düzeldi o 92 de tepe nokta ara fırlamalar oluyor ya öyle. Hemen fanların devri artınca düşüyor 83 civarlarına. Bence termal macunun da etkisi var gibi. Garanti problem olmasa, iyi bir macun alıp değiştirebilirim.
Eki Görüntüle 1042620
Arkadaşlar siz hdr modda bu ayarı hangi değerde kullanıyorsunuz. Windows 10 Pro kurdum bu slider en soldaydı ben en sağda daha iyi görünüyor diye düşünüyorum. Bir de dokunmayan varsa bu ayara sıfır halindeki değeri söyleyebilir misiniz
Burada %50 % 75 de tutmak en ideali diye düşünüyorum. Birinde beyazlar diğerinde siyahlar bozuluyor.

RTX 3060 ile 3070 arasındaki fark çok mu?

Bir de RTX 3060 RTX 20 serisinden hangisine denk? İnternette biraz bakındım ama göremedim :D

Sizler konuya daha çok hakimsiniz bir aydınlatırsanız beni çok iyi olur :)

Masaüstü 2060S ile 2080 kadar.

2070s Mobile. (115W 3060)

Laptoplar da hangisine denk geliyor hocam o belli mi? Sorunun cevabını altta vermişsin zaten şimdi fark ettim teşekkür ederim. 🤣
Bugün akrabama bir sordurttum RTX 3060'lı Legion 5 Pro için mağazalarda yokmuş oldu ki benim gideceğim zaman da da olmazsa şu ürüne yönelmeyi düşünüyorum.

Гейминг лаптоп LENOVO Legion 7 15IMH05 81YT002WBM 15.6 ", INTEL CORE i7-10750H, RAM 16 GB, SSD 1000 GB, NVIDIA GEFORCE RTX2070, 8 GB GDDR6, СИВ

Laptoplar da hangisine denk geliyor hocam o belli mi? Sorunun cevabını altta vermişsin zaten şimdi fark ettim teşekkür ederim. 🤣
Bugün akrabama bir sordurttum RTX 3060'lı Legion 5 Pro için mağazalarda yokmuş oldu ki benim gideceğim zaman da da olmazsa şu ürüne yönelmeyi düşünüyorum.

Гейминг лаптоп LENOVO Legion 7 15IMH05 81YT002WBM 15.6 ", INTEL CORE i7-10750H, RAM 16 GB, SSD 1000 GB, NVIDIA GEFORCE RTX2070, 8 GB GDDR6, СИВ
Rtx 30 serisinde DLSS 2.0, RTX 2. Nesil ve resizeable bar gibi yeni teknolojiler var. Bunu göz önünde bulundurarak seçim yapın.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı