2021 TYT'ye Nasıl Hazırlanılmalı?

TheNovaPunchers

Hectopat
Daha fazla  
Evet arkadaşlar 2021'de YKS'ye gireceğim. Şimdiden hafiften başlamak istiyorum. MF'yim. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim? Coğrafya, tarih gibi derslere çalışayım mı yoksa onların yerine fen dersleri ile matematiğe mi asılayım? Yardımlarınız için teşekkürler.

Hocam şimdiden başla çok faydasını görürsün. Sevdiğin ve unutmayacağını düşündüğün bir dersten başla. Ben mesela Tarih, Coğrafya felan çalışsam net unuturum. Matematik ve Türkçe çalışmayı düşünebilirsin. Düzenli paragraf ve problemler çözmek faydalı olur, Geometri'yi de ihmal etme. Fen tarafında da sana kolay geleni çalış derim. Bütün derslere birden çalışmana gerek yok, sadece tek ders çalışırım dersen de öyle yap. Bu tamamen sana kalmış bir şey.

Coğrafya, Tarih çalışmanı tavsiye etmem. Büyük ihtimalle unutacaksın. Önerim Türkçe ve Matematik'i halletmen. Sayılardan(temel kavramlar, rasyonel ve tam sayılar, basamak, bölünebilme, 1. dereceden denklem ve eşitsizlikler, mutlak değer, üslü sayılar, köklü sayılar) başla. Konuların temelini anlaya anlaya, sindire sindire devam et. Bir de önerim TYT Fİzik'e bakman. Konular cidden fazla. Yukarıdaki arkadaşın da dediği gibi günlük paragraf ve problem çözmeyi rutinin haline getir. İstersen kaynak tavsiyeleri de verebilirim.

Coğrafya, Tarih çalışmanı tavsiye etmem. Büyük ihtimalle unutacaksın. Önerim Türkçe ve Matematik'i halletmen. Sayılardan(temel kavramlar, rasyonel ve tam sayılar, basamak, bölünebilme, 1. dereceden denklem ve eşitsizlikler, mutlak değer, üslü sayılar, köklü sayılar) başla. Konuların temelini anlaya anlaya, sindire sindire devam et. Bir de önerim TYT Fİzik'e bakman. Konular cidden fazla. Yukarıdaki arkadaşın da dediği gibi günlük paragraf ve problem çözmeyi rutinin haline getir. İstersen kaynak tavsiyeleri de verebilirim.
Kaynak tavsiyesi çok iyi olur.

Matematik:
  • Çap yayınları sayılar fasikülü(başlangıç ve orta seviye diyebiliriz)
  • Karekök yayınları TYT Matematik soru bankası(orta ve üstü)
  • Hız ve Renk yayınları TYT Matematik soru bankası(orta)
Matematik adına gerçekten piyasada çok kaliteli kaynaklar var. Ama onların sırası şimdi değil😊, ÜçDörtBeş, Acil, Apotemi...
Kimya:
  • Bilgi Sarmal yayınları TYT Kimya soru bankası
Biyoloji:
  • Bilgi Sarmal yayınları TYT Biyoloji soru bankası
  • Karekök yayınları TYT Biyoloji soru bankası
Fizik:
  • Karaağaç yayınları TYT Fizik soru bankası
  • Hız ve Renk yayınları TYT Fizik soru bankası
Fen için Fen Bilimleri yayınlarını tavsiye ediyorum. 3 ders için de alabilirsin.
Problemler ve Paragraf:
  • Problemler için başlangıç olarak Problematik, Paragraf içinse Hız ve Renk yayınlarının Paragraf Hız tavsiye ederim. Paragraf ve problem çözmeyi kendine bir rutin haline getir. Gerçekten çok faydasını göreceksin inan bana.

Ben YGS, LYS'e gireli çok oldu. Yani yakın mezun olmuş bir öğrenci değilim ama kuzenimden takip ettiğim kadarı bu kadar. Yukarıdaki kitapları inceleme fırsatı buldum. İstediklerini alabilirsin. Karaağaç yayınları hariç geri kalanları video çözümlü sanırsam.

11'e geçeceksin sanırım, 11'i 11'de hallet. Bu yaz da TYT'ye çalışırsan çok rahat edersin. Çalışmasan da çok bir şey kaybetmezsin. Ama çalışman çok yararına olacaktır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı