2021 yeni Fiat Egea satışa sunuldu!

Bilip bilmemekle alakası yok teneke parçasını savunuyorsunuz. :D
Senin yaşında çoğumuz kendimizin aslında "olmayan" ve başkalarından edinilen fikirleri değişmez zannederdik. Ne zaman ki aramızdan bazıları kendini bazı alanlarda geliştirdi, mesleğini ya da bilimini öğrendi o zaman anladık ailelerimizin ne kadar bilgisiz oldukları konularda bol keseden konuştuklarını.

Zamanında bunu babamla yaşadım ki kendisi Stuttgart Mercedes fabrikasında üst düzey bir müdürdü, sonra fark ettim ki gelişen çağa ve değişen şeylere en ufak bir adaptasyonu olmadan eski bilgilerinin gerçek olduğunu iddia ediyordu. Ona sorsan 85 model Mercedes onun öldüğü yıl olan 2016 yılındaki bir arabadan daha güvenilirdi. O 2 arabayı kafa kafaya çarpıştırsan şu anda Mercedes'tekilerin hepsi ölürken yeni ve ucuz bir arabadakiler sağ çıkıyor.

Haddini bilmek önemli, burada bir sürü mühendis ve genel olarak da bu işlerde Dünya'ya yön veren yabancı başka insanlar bir sürü şey söylüyorlar. Arabayla ilgili bilgisi silecek suyunu yenileyip lastik değiştirmekten ibaret olanlar inatla öğrenmemekte ısrar ediyorlar senin baban gibi.

Senin yaşında çoğumuz kendimizin aslında "olmayan" ve başkalarından edinilen fikirleri değişmez zannederdik. Ne zaman ki aramızdan bazıları kendini bazı alanlarda geliştirdi, mesleğini ya da bilimini öğrendi o zaman anladık ailelerimizin ne kadar bilgisiz oldukları konularda bol keseden konuştuklarını.

Zamanında bunu babamla yaşadım ki kendisi stuttgart Mercedes fabrikasında üst düzey bir müdürdü, sonra fark ettim ki gelişen çağa ve değişen şeylere en ufak bir adaptasyonu olmadan eski bilgilerinin gerçek olduğunu iddia ediyordu. Ona sorsan 85 model Mercedes onun öldüğü yıl olan 2016 yılındaki bir arabadan daha güvenilirdi. O 2 arabayı kafa kafaya çarpıştırsan şu anda mercedes'tekilerin hepsi ölürken yeni ve ucuz bir arabadakiler sağ çıkıyor.

İşin komik yanıda o. Ben Mercedes'i savunmadım :D?

İşin komik yanıda o. Ben Mercedes'i savunmadım. :D
Daha bir örneği hangi nedenden dolayı ve kime "atfetmek" için verdiğimi kavrayamıyorsun, sana mühendislik anlatmaya çalışıyorum... Suç bende laftan anlamayacak birine laf anlatmaya çalışarak. Direkt göz ardı ediyorum artık, forum benim için 5 dakika öncesine göre biraz daha steril bir yer olacak şimdi.

Sen 30 yıllık Mercedes ile 2021 Egea'yı şimdiki test hızlarında kafa kafaya çarpıştır bakalım, Mercedes sürücüsünün neresine kadar ön konsol girecek merak ediyorum. O dönemin platform teknolojisi de, materyal dayanımları da şimdikinden fersah fersah geride.

Kazada dağılan arabaya teneke diyerek aklınız sıra aşağılarsınız, bilmezsiniz ki o kazada sizi "hayatta tutan şey" arabanın dıştaki yumuşak çekirdek kısmının dağılması ve darbeyi sönümlemesidir. Bu da rastgele olan bir şey değil, şasi dış kulelerine kadar materyaller ve esneme/dağılma yerleri ile doğrultuları "hesaplı" yapılıyor. Bu dağılmada motorun nereye doğru düşeceği bile belli durumda ki kokpitin içine girmesin. Eski tip araçlarda kazada bir anda 100G yük ye bakalım, sonra "teneke olmamasıyla" övündüğün arabada ölmen kaç salise sürecek hesaplarsın.

Hocam, bu fiyata alınmaz.
Bu fiyatlara alınacak bir araç söylesene bana o zaman. 0 olacak ama Egea gibi, 2. el kabul etmiyorum.

Hatırlar mısınız bilmiyorum ama ben de 110 Binlik butce icin araba tavsiyesi istemiştim. Biz bundan birkaç ay önce o fiyata "sıfır" ama "boş" Egea da alabilirdik. 2012, 1.6 Corolla aldık emin olun daha konforlu ve daha iyi bir tercih oldu (Bize göre tabii).
Herkesin otomobil seçiminde kriterleri farklıdır. Kimi 8 yıllık, 100 bin km üstü araba alıp masraflarıyla uğraşmak istemeyip 0 tercih edip bakımını serviste yaptırarak minimum 5 yıl masrafsız binmeyi tercih eder.

2. el araba her zaman kumardır. Önceki sahiplerinin nasıl kullandığını bilemezsin ve arabayı aldığında ilk 3 ay hesapta olmayan bir sürü sorunu ödemek için kendini ekonomik olarak hazırlamalısın. 2. el araba alıp da tövbe eden bir sürü tanıdığım var, sizin memnun kalmanız ve azınlığa girmeniz bu işin kumar olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Sitemim buna. Tercih edecek arkadaşlar için etmemelerini öneriyorum. Zira vaktinde biz seçimimizi 2. elden kullandık. Şu an aldığımız performansı, konforu, hissiyatı Egea'dan kesinlikle alamazdık.
Hala bildiğin doğruyu okumaya devam ediyorsun. Dünya'yı sadece kendi profilinizden görüp bir şeye kendi profiliniz yüzünden alınmaz demek saçmalıktır. O halde binlerce Egea satın alan insan sana göre aptalın önde gideni, çünkü 2012 model yüksek km Corolla varken gidip Egea almışlar. Ne yazık.

Hatchback modeli hoşuma gitti
Bu arada hatchback ve station wagon modelini dış tasarım olarak ben de beğeniyorum. İç tasarım kısmında biraz kendilerini geliştirirlerse daha iyi konuma çıkacaklardır.

2018 modelini kullandım, araba zangır zangır gidiyor. Rijitlik vesaire göremedim, 1.6sı iyi kaçıyor, bu fiyata da sıfır araba kalmadı zaten. Egea alacak olsam hatchback versiyonunu alırdım bence hoş duruyor. Ayağımı yerden kessin işimi göreyim gibi niyeti olan adama gayet güzel araba ama kalkıp da yok şöyle konforlu böyle iyi demenin anlamı yok. Ne kadar ekmek o kadar köfte sonuçta.

1.0 Firefly 100 HP 180bin TL. Ülke artık o kadar zor durumdaki bu modelin fiyatına bile ucuz deniliyor. Ne diyelim alana hayırlı olsun. :)

Sen 30 yıllık Mercedes ile 2021 Egea'yı şimdiki test hızlarında kafa kafaya çarpıştır bakalım, Mercedes sürücüsünün neresine kadar ön konsol girecek merak ediyorum. O dönemin platform teknolojisi de, materyal dayanımları da şimdikinden fersah fersah geride.

Kazada dağılan arabaya teneke diyerek aklınız sıra aşağılarsınız, bilmezsiniz ki o kazada sizi "hayatta tutan şey" arabanın dıştaki yumuşak çekirdek kısmının dağılması ve darbeyi sönümlemesidir. Bu da rastgele olan bir şey değil, şasi dış kulelerine kadar materyaller ve esneme/dağılma yerleri ile doğrultuları "hesaplı" yapılıyor. Bu dağılmada motorun nereye doğru düşeceği bile belli durumda ki kokpitin içine girmesin. Eski tip araçlarda kazada bir anda 100G yük ye bakalım, sonra "teneke olmamasıyla" övündüğün arabada ölmen kaç salise sürecek hesaplarsın.
İşte insanların kafasına bir algı oluşmuş ve yıkılmıyor. En basit örneği dünya da tüm segmentler arasında EuroNcap'dan ilk 5 yıldız alan araç ne BMW ne Mercedes ne de başka bir premium araba. İlk 5 yıldız alan araç Renault Laguna'dır. C segment içinde yine ilk 5 yıldız alan araç Megane 2'dir. Şimdi sorsan insanlara Mercedes mi yoksa Megane mı diye herkes Mercedes'in eski araçlarının daha sağlam olduğunu idda eder. Dışardan bakarsan Megane plastik çamurluklu bir araba :) Demekki Renault mühendisleri kaza anındanki o hasarı, aracın tüm şasesine dağıtabilmeyi, içerdeki yaşam alanını bir şekilde sağlam tutmayı yapabilmişler ve zamanında mühendislik harikası bir işe imza atmışlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı