2021'de bizi nasıl bir F1 sezonu bekliyor?

Makaleler
110
Evet, yeni bir sezonun eşiğine geldik.

Bu sene gerçekten umut veren takımlar, güçlü inovasyonlar ve heyecan verici durumlar var. Açıkçası, eğer Mercedes ya da RBR dominasyonu olmazsa, çok çok eğlenceli bir sezon geçireceğimizi düşünüyorum.

Bu konuyu özellikle bugün açtım zira yarın, araçların son hallerini görmüş olacağız. Hatırlayan vardır, Racing Point'in 2019 senesi için tanıttığı araç ile, testlere çıktığı araç bambaşkaydı geçen sene. Bu sene de başka takımlarda benzer durumları görebiliriz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Evet, 2021 için fikirleriniz nelerdir?

Evet, yeni bir sezonun eşiğine geldik.

Bu sene gerçekten umut veren takımlar, güçlü inovasyonlar ve heyecan verici durumlar var. Açıkçası, eğer Mercedes ya da RBR dominasyonu olmazsa, çok çok eğlenceli bir sezon geçireceğimizi düşünüyorum.

Bu konuyu özellikle bugün açtım zira yarın, araçların son hallerini görmüş olacağız. Hatırlayan vardır, Racing Point'in 2019 senesi için tanıttığı araç ile, testlere çıktığı araç bambaşkaydı geçen sene. Bu sene de başka takımlarda benzer durumları görebiliriz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Evet, 2021 için fikirleriniz nelerdir?
Bence podyum mücadelesinde Mercedes, Redbull, Aston Martin ve Mclaren olacaktır. Orta sıralarda ise hemen hemen Mercedes, Redbull dışında tüm takımlar orta sıralar için mücadele edecektir. Daha çok orta sıralar keyifli olacak gibi görünüyor. Fakat ilk yarışta belki de bir bakmışız Williams'tan Latifi birinci olmuş. O yüzden de şimdiden bir şey demek hala zor. Yarışa az bir süre kaldı. Ben şahsen eski bir Ferrari Taraftarı olarak, Ferrari'nin geçen yılki performansından bir tık üstte veya aynı kalacağını düşünüyorum, çünkü diğer takımlar da geliştiler. Bu sezon Seb'in Aston'a geçmesi ile beraber Aston Martin'den yanayım bu sezon. Keşke Mercedes dominasyonu son bulsa. Son bulmasına gerek yok aslında diğer takımların Mercedes'e güç olarak yaklaşması veya Mercedes'in Ferrari gibi güç kaybına uğraması gerek. Fakat Mercedes'in böyle bir hataya düşüceğini pek sanmıyorum.

Mercedes blöf yapıyor, geçen senelere göre kötü bir kış dönemi geçirseler bile sorunlarını çözeceklerdir. Bahreyn antrenman turlarında testlerden bambaşka bir Mercedes bekliyorum. Redbull her sene aynı palavralarla sezona başladığı için Mercedes'i önünde olduklarını sanmıyorum. Geçen sene göre kurallar belli ölçüde değişti için yüksek eğim konseptli araçlar geçen seneye göre zorlanabilirler bu durum Redbull'un işine bir ihtimal yarayabilir o da düşük bir ihtimal.

Geçen seneki araçların evrilmiş hali bu seneki modeller, araçların şaşinin büyük kısmı geçen seneden kopyalanma, ufak tefek farklılıklar yeni kurallar yüzünden biraz var, bu ufak değişimler takımları zorladı ama.

Mercedes geçen sene açıkça en hızlı araçtı, bu yüzden bu seneki araçlarda geçen seneki araçlara benzer şekilde genel olarak aynı oldukları için Mercedes yine şampiyonluğun en büyük favorisi. Mercedes'in ölü hali bile galibiyet elde eder, şampiyonluk savaşı verir Redbull'a karşı.

Redbull: Geçen sene dengesiz bir araçları vardı, sezon ortasından sonra motor modlarının tek moda indirilmesi ve Mercedes'in gelişimini durdurması yüzünden sezon sonunda Mercedes'e yaklaşan bir Redbull vardı. Bu sene ellerinde iyi bir ikinci pilot var, Perez'in gelmesi ön bölüme hareket katacaktır. İki takım arasındaki fark azsa Verstappen-Hamilton mücadelesi görebiliriz. Temennim bu yönde ama ümitli değilim.

Ferrari: Geçen seneye göre motor ve sürüklenme sorunu çözmüşler gibi. Motor gelişiminde ne kadar büyük adım atarsan at, rakiplerin senden daha iyi bir motor ilerlemesi gerçekleştirmişlerse motor ilerlemen bir anlam ifade etmez. Geçen sene berbat araçla bile 2 defa Leclerc, 1 defa da Vettel podyuma çıktı. Bu sene geçen seneden daha iyi olursalar geçen seneki gibi Bahreyn ve Monza gibi olaylı yarışlarda Ferrari galibiyet alabilir. Leclerc çok çok iyi zaten, Sainz'dan da çok ümitliyim.

Mclaren: Diğer takımların aksine jeton haklarını aracı geliştirmek yerine yeni motoru araca entegre etmekle uğraştılar. Diğer takımlara göre gelişimleri sınırlıydı. Mercedes motoru onlara ekstra güç getirmiş. Testlerde de çok iyiydiler, umarım geçen seneki gibi rekabetçi bir araçları olur. Bu sene aslında Mclaren için bir geçiş yılıydı yeni motor yüzünden. Yeni motor yüzünden neredeyse aracın tamamını değiştirmek zorunda kaldılar.

Alfa Romeo: Geçen seneye göre motor ve şasi tarafında ilerleme kaydettikleri görünüyor, eğer testler aldatıcı olmazsa orta sıralar için savaşırlar. Geçen sene Haas ve Williams ile mücadele ediyordular, bu sene onlara göre çok hızlı görünüyorlar.

Alpha Tauri: Geçen sene iyi bir araçları vardı ona rağmen Ferrari'yi geçemediler. Ferrari'nin pilotaj becerisi bunda önemli bir faktör oldu. Gasly son 2 senedir çok formda, bu sezonda yanına Tsunoda gibi iyi bir sürücü geldi. Tsunoda testlerde iyiydi, her ne kadar diğer pilotlara göre DRS'yi erken açıp dereceleri gerçekçi olmasa da çaylak olduğu için herhangi bir hata yapmadan, kısıtlı testte iyi bir görüntü çizdi. AT bu sene puan savaşı verecek, Honda'nın yeni motor güncellemesi işlerine yaramış, arka süspansiyonları Redbul RB16 kullanılan süspansiyonlar yeni süspansiyon tasarıma da geçmediler.

Haas: Sezonun en yavaş takımı olacaklar büyük ihtimal. Geçen sene olduğu gibi bu yılda Haas aracına güncelleme getirmeyecek, sezonu başladıkları araçla bitirecekler. Araç konseptinde belirgin bir yanlış olmadığı sürece güncelleme getirmeyeceklerini söylediler. İki çaylak pilota sahipler, onlar için asıl önemli sene gelecek yıl ve sonrası. Sıralamalarda Q2'ye kalmak bunlar için büyük başarı olur. Mick Schumacher bu araçla zorlanacaktır, parlak bir sezon geçirmeyecektir. Mick, yarıştığı serilerde genelde ilk sezonunda zorlanan bir pilot, ikinci senesinde gerçek performansını gösteriyor. F3 ve F2 sezonlarinda da bunu gördük. Mazepin'i yenmesi kendisi için yeterli olacaktır. Mazepin'e karşı büyük bir destek kitlesi olacak.

Williams: Yine yürüyen şikan olacaklar, bu sene bu rolü Haas ile beraber yürütecekler. Russell müthiş yeteneği sayesinde sıralamalarda kendisini Q2'ye atacaktır. Russell umarım seneye hak ettiği Mercedes koltuğunu alır.

Renault: Fabrikaların birisi İngiltere'de, diğeri Fransa'da. Pandemi yüzünden araç gelişimi noktasında zaman kaybetmişler. Bu ne kadar önemli bir kayıp bilemiyoruz. Geçen sene araçları iyiydi, Ocon geçen sene performans olarak kötüydü, Force Indıa da Perez'e karşı harikalar yaratıyordu, F1'e 1 yıl ara vermesi kendisine yaramamış. Bu sene daha iyi olacaktır, Alonso karşısında şansı olmayacaktır. Araç geçen seneki gibi rekabetçi olursa Alonso podyum ve galibiyet alabilir kaotik yarışlarda.

Aston Martin: Mercedes ile aynı şanzımanı kullandıkları için testlerde sorun yaşadılar, yeteri kadar tur atamadılar. Vettel'in araca alışma süreci bu durumdan olumsuz etkilendi. Yüksek eğim konseptine sahip Mercedes gibi, testlerdeki gibi sorun yaşayacaklarını sanmıyorum dayanıklılık sorunlarını çözerlerse. Vettel tek tur antrenmanı yapmadı, Stroll de zorlamadı. Araçları geçen sezon gibi olursa Vettel galibiyet ve pole için savaşır, tabii yine olaylı yarışlarda.

Son düzenleme:
İlk yarıştan sonra yorum yapmayı bekledim. RBR hız olarak ilk yarışta Mercedes'in az farkla önünde gibi göründü, kazanan Mercedes olsa da bunda Hamilton'ın tecrübesi ve 4. virajda FIA'nın çifte standart uygulamasının payları var. RBR'de dayanıklılık sorunları çok fazla olmazsa Hamilton'ın şampiyonluk şansı geçen yıllara göre bu yıl daha düşük.

McLaren yarış temposunda orta-üst sıradaki favori olacak bence. Norris ve Ricciardo iyi sürücüler, Ricciardo ilk yarışta biraz beklentinin altında kalsa da 6 puanı aldı. Ferrari'de Leclerc bireysel olarak bu 2 sürücünün önüne geçmek için zorlayacak gibi ama takım olarak McLaren'ın daha üstte olacağını umuyorum. Üçüncülük için McLaren ve Ferrari mücadelesi olacak gibi gördüm.

Aston Martin'de Vettel mental olarak hâlâ kendini toparlayamamış gibi göründü. 2 defa tekerlek kilitledi, birinde Ocon'u biçti üstüne suçu ona attı. Pit stratejisi takım olarak başarısızdı, ilk pite çok geç girildi bu yüzden geçildi. Stroll de çoğu kişinin düşündüğünün aksine F1 içinde yer alabilecek ortalama sürücülerden biri ama bütün sezon temposunda Leclerc/Sainz/Norris/Ricciardo gibi isimleri geçemez. Aston Martin 5. sıra için Alpha Tauri ve Alpine ile mücadele edecek gibi.

Alpha Tauri sürücüleri yetenekli, Tsunoda ilk yarışında çok ayarlı bir agresiflik gösterdi. Gasly talihsizlik yaşadı ama bu her yarışta olmayacak, bu 2 sürücü de puanlar toplayacaktır.

Alpine ne yazık ki bu yıl gerilemiş gibi görünüyor. Alonso'nun sorun yaşaması ve Ocon'un Vettel tarafından biçilmesi olduklarından kötü bir görünüm sağlamış olabilir ama hız olarak Sainz/Vettel/Alonso kapışmasında Ferrari'den yavaş olduklarını gördük.

Sezon sonu takımlar sıralamasında ilk sıra için Mercedes/RBR, 3. sıra için de McLaren/Ferrari mücadelesiyle geçer. Tabii sezon ilerleyişinde değişiklikler olabilir.

İlk yarıştan sonra yorum yapmayı bekledim. RBR hız olarak ilk yarışta Mercedes'in az farkla önünde gibi göründü, kazanan Mercedes olsa da bunda Hamilton'ın tecrübesi ve 4. virajda FIA'nın çifte standart uygulamasının payları var.

RBR'de dayanıklılık sorunları çok fazla olmazsa Hamilton'ın şampiyonluk şansı geçen yıllara göre bu yıl daha düşük.

McLaren yarış temposunda orta-üst sıradaki favori olacak bence. Norris ve Ricciardo iyi sürücüler, Ricciardo ilk yarışta biraz beklentinin altında kalsa da 6 puanı aldı. Ferrari'de Leclerc bireysel olarak bu 2 sürücünün önüne geçmek için zorlayacak gibi ama takım olarak McLaren'ın daha üstte olacağını umuyorum. Üçüncülük için McLaren ve Ferrari mücadelesi olacak gibi gördüm.

Aston Martin'de Vettel mental olarak hâlâ kendini toparlayamamış gibi göründü. 2 defa tekerlek kilitledi, birinde Ocon'u biçti üstüne suçu ona attı. Pit stratejisi takım olarak başarısızdı, ilk pite çok geç girildi bu yüzden geçildi. Stroll de çoğu kişinin düşündüğünün aksine F1 içinde yer alabilecek ortalama sürücülerden biri ama bütün sezon temposunda Leclerc/Sainz/Norris/Ricciardo gibi isimleri geçemez. Aston Martin 5. sıra için Alpha Tauri ve Alpine ile mücadele edecek gibi.

Alpha Tauri sürücüleri yetenekli, Tsunoda ilk yarışında çok ayarlı bir agresiflik gösterdi. Gasly talihsizlik yaşadı ama bu her yarışta olmayacak, bu 2 sürücü de puanlar toplayacaktır.

Alpine ne yazık ki bu yıl gerilemiş gibi görünüyor. Alonso'nun sorun yaşamadı ve Ocon'un Vettel tarafından biçilmesi olduklarından kötü bir görünüm sağlamış olabilir ama hız olarak Sainz/Vettel/Alonso kapışmasında Ferrari'den yavaş olduklarını gördük.

Sezon sonu takımlar sıralamasında ilk sıra için Mercedes/RBR, 3. sıra için de McLaren/Ferrari mücadelesiyle geçer. Tabii sezon ilerleyişinde değişiklikler olabilir.
Hocam bence Aston Martin kendini toparlarsa 3.sıra için McLaren,Aston Martin ve bir ihtimal Alpine mücadele edecektir. Leclerc tek başına Ferrari'yi taşıyamaz bu yıl. Sainz ise geçen yılın Vettel'i görevinde bence. Tabii burada Aston Martin'in kendisini toparlaması lazım ve toparlayamazsa sonu kötü olur. Aston Martin'in performansı 2019 Racing Point'i gibi görünüyor şuanlık.
Hocam bence Aston Martin kendini toparlarsa 3.sıra için McLaren,Aston Martin ve bir ihtimal Alpine mücadele edecektir. Leclerc tek başına Ferrari'yi taşıyamaz bu yıl. Sainz ise geçen yılın Vettel'i görevinde bence. Tabii burada Aston Martin'in kendisini toparlaması lazım ve toparlayamazsa sonu kötü olur. Aston Martin'in performansı 2019 Racing Point'i gibi görünüyor şuanlık.
Vettel'in yaşadığı şanssızlıklar yüzünden Vettel yarışa 20.başladı ve güzel bir start aldı 6 kişiyi geçti, devamı da gelirdi. Eğer Pit'e çoğu sürücü girdiğinde girseydi daha iyi olurdu. Lastik olarak da Hard takmaları daha iyi olurdu. Çok geç bir pit yaptılar ve Vettel bunun kurbanı gibi oldu. Stroll'ün performansı ise gayet normal, eskiden nasıl ise şimdi de öyle. Vettel'in arabayı bir an önce öğrenmesi ve sürüş hatalarını en aza indirmesi gerek. Yoksa Seb Fan'ları büyük hayal kırıklığına uğrar. Buna ben de dahilim. Adam takım değil pilot desteklemeyi öğretti.

Leclerc tek başına Ferrari'yi taşıyamaz bu yıl. Sainz ise geçen yılın Vettel'i görevinde bence.
Leclerc tek başına yarışmıyor ki, Sainz da geçen yarışta güzel mücadelelere girip bazılarından başarıyla çıktı. Sainz'ı küçümseme, Ricciardo ve Perez ile benzer seviyede bir sürücü o da. Zaten Perez'in yarış öncesindeki talihsizliği olmasaydı ilk 4 sıra RBR ve Mercedes tarafından alınacaktı, 5-8. sıralar McLaren ve Ferrari sürücülerinin olacaktı. Sürücüler sıralamasında da 5-6-7-8 McLaren ve Ferrari sürücülerinin olacak muhtemelen.

Bu yıl Ferrari 3. sıra için "takım" olarak McLaren ile yarışacak durumda. Pit ekibinde de gelişme mevcut ilk yarış itibariyle.

Vettel ise hâlâ mental olarak 2010-2013 arasındaki durumda değil, o düzeyde odaklanması yok. Kendisi bir sürpriz yapıp 5-8 sıralar arasında yer alsa da takım arkadaşından dolayı takım olarak iyi ihtimalle 5. olabilirler gibi görünüyor.

Leclerc tek başına yarışmıyor ki, Sainz da geçen yarışta güzel mücadelelere girip bazılarından başarıyla çıktı. Sainz'ı küçümseme, Ricciardo ve Perez ile benzer seviyede bir sürücü o da. Zaten Perez'in yarış öncesindeki talihsizliği olmasaydı ilk 4 sıra RBR ve Mercedes tarafından alınacaktı, 5-8. sıralar McLaren ve Ferrari sürücülerinin olacaktı. Takımlar sıralamasının dışında sürücüler sıralamasında da 5-6-7-8 McLaren ve Ferrari sürücülerinin olacak muhtemelen.
Ferrari Leclerc'e zorluk çıkarmasın diye sözleşme imzaladı Sainz ile. Onlar da biliyorlar zaten Sainz'in sadece Leclerc'in arkasında bir tampon gibi olacağını. Sainz da iyi bir sürücü, ben yerinde olsam McLaren'de kalırdım. Riccardo'yu Ferrari'ye almama sebepleri de ortada zaten. Leclerc ile Riccardo birbirine uyuşmuyorlar karakter olarak. 2019 Vettel Leclerc olayları olurdu yine. Imola yarışında her şey biraz daha oturmuş şekilde olacak. 3. yarıştan sonra belli olur artık kimin nerede olduğu. Zaten çoğu takım güncelleme getirmeyececek.
Vettel ise hâlâ mental olarak 2010-2013 arasındaki durumda değil, o düzeyde odaklanması yok. Kendisi bir sürpriz yapıp 5-8 sıralar arasında yer alsa da takım arkadaşından dolayı takım olarak iyi ihtimalle 5. olabilirler gibi görünüyor.
Geçen yıl çok az bir farkla 3.'lüğü kaçırdığını hatırlatırım Aston Martin'in.

Ferrari Leclerc'e zorluk çıkarmasın diye sözleşme imzaladı Sainz ile.
Leclerc yetenek olarak Sainz'dan üstte, sadece Max Verstappen gibi çok az sayıda ismin ulaştığı yetenek düzeyindeki bir sürücü. Tecrübe eksiği olmasına rağmen birebirde Sainz'ı muhtemelen geçecek ama Sainz yarışı kazanma ya da öne geçme kokusunu aldığı zaman geri adım atacak bir sürücü değil. Ferrari'nin 1. sürücüsü tabii ki Leclerc ama onun "gününde" olmadığı zamanlarda Sainz takıma daha çok puan getirmek için sorumluluk üstelenecek sürücü.

Riccardo'yu Ferrari'ye almama sebepleri de ortada zaten.
Aslında Sainz da pasif bir sürücü değil ama Ricciardo pistteyken gözü kararan bir sürücü oluyor. Vettel-Leclerc geriliminden yeni çıkmış Ferrari'nin daha uyumlu ama yeri geldiğinde sorumluluk üstelenebilecek bir sürücü profilini tercih etmesi normal. Ricciardo'nun bir diğer tercih edilmeme nedeni de maaşı. Leclerc'in de üzerinde bir maaşa sahipken Ferrari onu 2. sürücü olarak alamazdı.

Geçen yıl çok az bir farkla 3.'lüğü kaçırdığını hatırlatırım Aston Martin'in.
Bu yıl hem McLaren yeni güç ünitesinden dolayı avantajlı hem de Ferrari kendini daha geliştirmiş durumda. Bunu gözden kaçırıyorsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı