2021'de Windows XP kullanan var mı?

Çünkü kullanan bilgisayar çok eskidir. Sanal makine harici yeni sistemlere kurmayacaklardır.

Vallahi şöyle söyleyeyim;

XP kullanılır, hala daha kullanılır, ama normal vatandaş olarak kullanılmaz, sürücü desteği bitti.
Kullanan yerler var mı hem de çok fazla.
Mesela genel olarak meslek liselerindeki bilgisayarlar XP kullanıyor, yenilemeye para yok çünkü.
Bazı hastaneler kullanıyor, bizim buradaki devlet hastanesinde en son gittiğimde XP kullanılıyordu, babam en son dedemi götürdüğünde sıra beklerken Windows 8.1 kullandığını söylemişti.
Benim 2. kasada XP yüklü. Ara sıra girip Half-Life oynuyorum. Ve hala çok hızlı. XP ölmedi sadece yorgun.
Var bir tane bende de bir tane. AMD Athlon vardı sanırım işlemci olarak, hala daha tıkır tıkır çalışıyor XP ile.

Yani bir işletim sisteminin kullananı asla bitmez, benden demesi.
2017'de İstanbul'da İstanbul kartı okutulan makinede görmüştüm. Bizim ilçede Halkbank ATM durduk yere kapanıp açıldığında başlangıç ekranından XP olduğunu görmüştüm 2018'de. 2020 yılında ise ATM'yi komple değiştirdiler.

Bizim ilçede bile herkes Windows 10'a geçti. İlimde ilk geçen benim tabii. 😎
Hala kullanan bilgisayar görürseniz, bulunduğunuz yerden koşarak uzaklaşın!

Benim eski okulumda zil çalma programı için kullanılıyordu kasanın üstünden Windows 2000 etiketi vardı.

Bazı bilimsel laboratuvarlarda belli başlı cihazlar için kullanılıyor. Fakat bu bilgisayarlar büyük ihtimalle dış internete açık değiller. Bazı cihazlar zamanında XP'ye özel şekilde ayarlanıp sürücüleri yazıldığı için yeni bir sisteme geçiş ek maliyet demek. Bu tarz cihazlarla beraber kullanılan bilgisayarlarda uzun vadede mutlaka geçiş sağlanacaktır fakat kısa vadede sanmıyorum.

2017'de İstanbul'da İstanbul kartı okutulan makinede görmüştüm. Bizim ilçede Halkbank ATM durduk yere kapanıp açıldığında başlangıç ekranından XP olduğunu görmüştüm 2018'de. 2020 yılında ise ATM'yi komple değiştirdiler.

Ben 2018 yılında Edirne'ye gittiğimde para bozdurma makinesinde görmüştüm.

Bazı bilimsel laboratuvarlarda belli başlı cihazlar için kullanılıyor. Fakat bu bilgisayarlar büyük ihtimalle dış internete açık değiller. Bazı cihazlar zamanında XP'ye özel şekilde ayarlanıp sürücüleri yazıldığı için yeni bir sisteme geçiş ek maliyet demek. Bu tarz cihazlarla beraber kullanılan bilgisayarlarda uzun vadede mutlaka geçiş sağlanacaktır fakat kısa vadede sanmıyorum.
Hocam meslek liselerini düşün bir de. Babamdan biliyorum o bilgisayarları, babam meslek lisesinde öğretmen.

Geri
Yukarı