2022 akademisyen maaşları belli oldu!

Kanka emin ol burda yazanlardan en az 3-5k fazlalari var her mesleğin bence.

Oyle olsa bile yine fazla degil. Koskoca prof bir aylik maasiyla eli yuzu duzgun bir bilgisayar alamiyor mesela. Su an bu ekonomik durumda bir profesorun en az 35-40K almasi lazim. Ogretim gorevlisinin normal ogretmene yakin maas almasini normal karsilarim ama rutbe aldikca aradaki farkinda daha da acilmasi lazim.

Oyle olsa bile yine fazla degil. Koskoca prof bir aylik maasiyla eli yuzu duzgun bir bilgisayar alamiyor mesela. Su an bu ekonomik durumda bir profesorun en az 35-40K almasi lazim. Ogretim gorevlisinin normal ogretmene yakin maas almasini normal karsilarim ama rutbe aldikca aradaki farkinda daha da acilmasi lazim.
Ya tabii canım orasi öyle ben onu kastetmedim yani sadece nette olduğundan daha az yazdığını söyledim genel maaşlar olarak. Yoksa şu devirde 30k alacaksın ki belki idareten düzgün yasayasin.

Bir ay zaten 730 saat, bunun günlük 8 saati uykuya gitse 240 saat yapıyor. Bir akademisyenin ekstradan maaşına 4 bin TL yansıyabilmesi için gece gündüz çalışması gerekiyor. Bir de bunun normal çalışması da var tabii ki ve 4 bin TL'de 214$ yapıyor. Cümle bu kadar. Bir akademisyen maaşına 214$ ekstradan yansıyabilmesi için sosyal hayatı olmadan gece gündüz çalışması gerekiyor.

Az para. İnsanın bir şeyler öğretebilmesi için kafasının rahat olması lazım ki çocuklara karşı yaklaşımı da rahat olsun. Sabah işe giderken evde fatura kavgası yapan insandan birilerine bir şeyler öğretmesini beklemek komik. Daha çok eğitimli insan kaçar ülkeden. Doktoru öğretmeni mühendisi arar buluruz artık ülkede.

ABD'de ve Avrupa'da, Proflar ya da sağlam bilim adamları diyeyim, 100bin dolar ile 250bin dolara varan maaşlar alıyor. Bilim üretecek adamın kafası parasal şeylerle değil, yapacağı ilimle meşgul olmalı. O yüzden onlar sürekli yeni bir şeyler buluyor, üretiyor, bizse onların ürettiklerini kullanarak montaj işçiliği yapıyoruz sadece.

Yeni konular

Geri
Yukarı