2022 sosyal konut başvuru şartları nasıl?

BarbarosaTR

Decapat
Daha fazla  
Yaşadığım daire arsa tapulu. Babadan tarafıma vefattan ötürü, intikal 30 yıllık bina 3 hissesi bende. 1 hissesi de annemde, bundan kaynaklı başvuru yapamıyor muyum anlamadım?

İkinci soru olarak, ben evliyim ve annem bizimle yaşamakta. Emekli kendisi, 18.000 TL hane gelir şartı aranırken annemin bizimle yaşadığı göz önünde bulundurularak mı hesaplanır yoksa benim ailem(eş, ben, çocuk) olarak mı bakılır? Tam bir detay bildirmemekte şartlar bilen arkadaşlardan destek beklerim.

Haneye giren gelir deniliyor yani aynı evde ikametgahı olan kişilerin toplamı 16 veya 18 bin TL'yi aşmamalı. Annenizin ikametgahı örneğin memlekete kayıtlıdır, emekli maaşı dahil edilmez. Size kayıtlıysa edilir.

Anladığım kadarıyla hanede yaşayan kişi sayısına göre ödeme planı çıkarılıyor. Kaş kişi yaşadığına bağlı olarak ödenecek taksit tutarı artıyor. Onun da belirleyicisi ikamet olur herhalde. Sadece 30 yaş altı mı faydalanıyor, orasını anlayamadım. Hane geliri toplam 16.000TL aşağısında olmalı İstanbul için. Emekliler için de maaş geliri hesaba katılır büyük ihtimal. Bunlar benim şimdiye kadar anladıklarım. Ortaya çıkıp bas bas bağırıyorlar ama yine de ödenecek taksit tutarı az değil. Örnek olarak asgariye çalışan tek bir kişi aylık 2.000TL ödeme yaparsa, geriye nasıl geçinecek?

Yaşadığım daire arsa tapulu. Babadan tarafıma vefattan ötürü, intikal 30 yıllık bina 3 hissesi bende. 1 hissesi de annemde, bundan kaynaklı başvuru yapamıyor muyum anlamadım?

İkinci soru olarak, ben evliyim ve annem bizimle yaşamakta. Emekli kendisi, 18.000 TL hane gelir şartı aranırken annemin bizimle yaşadığı göz önünde bulundurularak mı hesaplanır yoksa benim ailem(eş, ben, çocuk) olarak mı bakılır? Tam bir detay bildirmemekte şartlar bilen arkadaşlardan destek beklerim.
Dün TOKİ başkanı CNN'e çıkmıştı. Eğer 18 yaşından büyük çocuğunuz varsa bu gelirden ayrı tutulur falan demişti.

Eğer ikamet adresiniz aynıysa hisseye bakılmaksızın haneye kayıtlı olana bakılır. Şartlarda arsa değil, bağımsız konut olarak niteleme yapılmış. O yüzden normal şartlarda bir uygunsuzluk görünmüyor ama yüksek ihtimalle ek şartlarda onun da önü kesilmiştir. Ek olarak zaten hane halkı geliriniz belirlenen limiti aşıyorsa zaten başvuru kapsamı dışında kalıyorsunuzdur.
Not: Hane geliri ikametgahın nerede olduğuna göre yapılır. Yoksa devlet müneccim değil, sizinle kimin yaşadığını bilemez. Haliyle bunu sadece sistemdeki ikametgah bilgisiyle teyit edebiliyorlar. Eğer annenizin ikametgahı başka adreste lakin geliri sizinle birlikte harcanmaktaysa usulen uygunsuzluk olmasa da yasaya aykırılıktan ötürü mutlak butlan bir başvuru olur. Tabi etik olarak da doğru olmaz.
1663157077055.png

Geri
Yukarı