2022 Yeni Honda Civic

1.5 182 HP ve dizel 9 ileri otomatik versiyonun performansı çok iyiydi.
Dizeli bilmiyorum da 182 beygirlik olan motorda tork eksiği var, CVT dezavantajı ile birlikte o performans hissiyatını büyük oranda baltalıyor. Pistte mesela o hantal şanzımanına rağmen Astra K 150 beygirlik motorla daha iyi süreler yapıyor Civic'in bu 2 eksiğinden ötürü. Tabii Opel'in aşırı takıntılı olduğu sert süspansiyon ve yol tutuş mekanikleri gerçeği de var, motoru çok az yükleyip 200 beygir/300 tork üzerine çıkardığımda da asla zafiyet göstermedi alt takım.

Tabii ki abi, sadece sordum. Zorla seveceksin ulan! Diyecek halim yok ya, benimkisi merak. 😃
Bana göre de öncekine göre biraz daha iyi geldi ama ön panjur ve arkada stop tasarımını beğenmedim. Önceki bana da gereksiz agresif görünüyordu.

Son düzenleme:
Tabii Opel'in aşırı takıntılı olduğu sert süspansiyon ve yol tutuş mekanikleri gerçeği de var, motoru çok az yükleyip 200 beygir/300 tork üzerine çıkardığımda da asla zafiyet göstermedi alt takım.
Astra K o kadar sert süspansiyonlu değildi ama cidden yol tutuşu konusunda sınıfında normal paketlerde en iyisi bence. Civic biraz daha ucuza japon arabası seven ve görüntüye önem verenlerin aracı oldu.

Astra K o kadar sert süspansiyonlu değildi.
18" jantı tolere edemeyecek kadar sertti. Bir yere davete gidiyoruz mesela, kızlar arkada saçlarını başlarını yapmış olarak oturuyorlardı ama gideceğimiz yere vardığımızda saçlar dağılıyordu. Ben şu anda tek böbrekle, dalaksız ve safra kesesiz yaşıyorum, neden? Bozuk yolda düşürdüm onları 4 yılda. 😜

Not: Tork 300'ün üzerine çıkamamış, kayıtlara baktım da 288 Nm'de kalmışım.

CVT dezavantajı ile birlikte o performans hissiyatını büyük oranda baltalıyor. Pistte mesela o hantal şanzımanına rağmen Astra K 150 beygirlik motorla daha iyi süreler yapıyor Civic'in bu 2 eksiğinden ötürü.
CVT 1.5 182 HP modelinde performansı etkilese de yine fena değil performansı. Tatmin eder, bir DSG olsaydı çok daha hızlı olurdu elbette, ya da EAT8. Dizel motorda kullanılan ZF, CVT'ye göre çok performanslı.
Dizel 9 ileri otomatik şanzımanı CVT yerine ZF kullanıyor. CVT'nin performans özürlüsü olduğunu biliyorum.

Yol tutuş konusunda Civic iyi bir araç. Opel ve Ford'un eskiden beri yol tutuşta rakiplerine göre avantajları var. C sınıfında Focus ve Astra'dan daha iyi yol tutan araç yok herhalde, lüks markalar hariç.

1.5 182 HP ve dizel 9 ileri otomatik versiyonun performansı çok iyiydi. 1.6 atmosferik motoru klasik Corolla, Elantra modellerinde kullanılan 1.6 atmosferik ile aynı performansı veriyor. Şimdi ise bu firmaların çoğu 1.6 yerine 1.5 üç silindirli atmosferik kullanmaya başladılar, hepsinin de güçleri benzer. Ford, Elantra, Corolla 1.5 atmosferike geçti.
O motorda çok garip geliyor bana 1.5 litre 182bg ama 220 tork veriyor, TSI 1.0 motor 110bg 200 tork veriyor veya Renault tarafında Megane'da 1.3 TCe 140bg 240 tork veriyor.

Bana göre de öncekine göre biraz daha iyi geldi ama ön panjur ve arkada stop tasarımını beğenmedim. Önceki bana da gereksiz agresif görünüyordu.
Önceki hâline göre çok çok daha iyi. Panjurlar çok geniş olmuş, doğrudur. Arka stoplar güzel bence. Hayır Super car değil ki bu, bu kadar agresif yapmaları aşırı saçma. Keko avcısı arabaydı vallahi, kendine gelmiş. Yürüyoruz yolda, bir bakıyorum arkada bas bas bağıran bir Civic görüyorum; direkt yolumu degistiriyorum vallahi. 😁

Dizeli bilmiyorum da 182 beygirlik olan motorda tork eksiği var, CVT dezavantajı ile birlikte o performans hissiyatını büyük oranda baltalıyor. Pistte mesela o hantal şanzımanına rağmen Astra K 150 beygirlik motorla daha iyi süreler yapıyor Civic'in bu 2 eksiğinden ötürü. Tabii Opel'in aşırı takıntılı olduğu sert süspansiyon ve yol tutuş mekanikleri gerçeği de var, motoru çok az yükleyip 200 beygir/300 tork üzerine çıkardığımda da asla zafiyet göstermedi alt takım.

Şuan ki kasa bana da itici geliyordu. Farlar stoplar sonradan eklenmiş gibi. Birde şu sislerin oraya >>> tipteki ledleri takıyorlar ya iyice arabadan soğutuyordu. Şimdi de size katılıyorum ön panjur ve burun çok çıkıntılı olmuş, bakınca aklıma güldür güldür'deki bu arkadaş geliyor.

resim.jpeg

O motorda çok garip geliyor bana 1.5 litre 182bg ama 220 tork veriyor, TSI 1.0 motor 110bg 200 tork veriyor veya Renault tarafında Megane'da 1.3 TCe 140bg 240 tork veriyor.
CVT yüksek torku kaldırmayabilir, bu yüzden böyle bir yol izlemişler diye düşünüyorum. Yoksa o motorun 1.0 ile neredeyse aynı torku vermesi pek mümkün değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı