2023'de RTX 3080 mi RX 6800 XT mi?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Oyun testleri için güvenilir kanallar tercih edilmeli.
RE4 Remake de 4K Ultra ayarlarda RT kapalı 3080 ile sabit 60 FPS alınmıyor, ayrıca sınır VRAM kullanımı bulunmakta,9.3 GB ile 10.2 GB arasında değişiklik göstermekte.
Bazı yerlerde kullanım 10.2 GB geçtiğinde hafif drop yaşanmakta.
Ayrıca video sahibi %1 değerlerini paylaşmamış.

Oyun açık dünya değil, geniş alan sunmamakta ve sürekli yenilenen modeller bulundurmuyor.
Optimizasyon konusunda son çıkan oyunlar arasında en iyi optimizasyona sahip oyunlardan biri.
Sabit sayıda düşman ve kısıtlı bir alanda geçen oyunda bile 10 GB sınır VRAM kullanımı var, açık dünya oyunlarında VRAM kullanımı daha yüksek.
2023 çıkışlı açık dünya olmayan bir oyunda RT kapalı iken bu kullanımlar var ise 16 GB altı VRAM uzun süreli kullanım için yeterli değil.

Açıklama bekliyorum. Burada arkadaşlar FSR 2.0 ve DLSS 2.0'ı çürüttü. Veya RT modun çok da işe yaramadığını tecrübeleri ile belirtti. Özellikle eski AMD kartlardan kullanıp Nvidia'ya kapanmak mantıklı değil. Emin olun ben bunu konuyu açana kadar 3080 diyordum ama şuan fikirim değişti.

Şöyle olur, öbür ay paramı tamamlayınca 12GB 3080 garantilisini 11.500'e falan bulursam onu alırım. Ama yine böyle mezarlık gibi piyasa olursa 10-11 arasına 6800XT alırım.

Mesela burada 4070Ti modelinde bile daha az VRAM kullanıyor.

VRAM kullanımı arasındaki farklılıkların nedeni çoğu oyunun NVİDİA ya özel optimizasyon bulundurması.
Örneğin RT desteği olmayan GOW da yer yer 700 MB a kadar VRAM farkı oluyor.
RT destekli oyunlarda ki farkın sebebi performans düşüşü ve VRAM kullanımının NVİDİA ya göre AMD de daha fazla olması.
AMD kartları oyun dışında NVİDİA kartlar ile rekabet edebilecek düzeyde değil,
AMD kartları sadece oyunculuk için üretiyor dersek yeridir.
Oyunculuk amaç güdülse de AMD teknoloji tarafını pek takmamakta, kartlar genel olarak yüksek VRAM ve saf güç ile üretiliyor.
AMD nin teknolojisi FSR,DLSS ile rakip fakat DLSS daha iyi.
AMD RT tarafını adeta hiç takmamakta,bu yüzden performans kaybı ve VRAM kullanımı NVİDİA ya göre çok daha fazla.
Farkettiyseniz 4070 Tİ da DLSS açıldıktan sonra VRAM kullanımı artıyor.
Açıklama bekliyorum. Burada arkadaşlar FSR 2.0 ve DLSS 2.0'ı çürüttü. Veya RT modun çok da işe yaramadığını tecrübeleri ile belirtti. Özellikle eski AMD kartlardan kullanıp Nvidia'ya kapanmak mantıklı değil. Emin olun ben bunu konuyu açana kadar 3080 diyordum ama şuan fikirim değişti.

Şöyle olur, öbür ay paramı tamamlayınca 12GB 3080 garantilisini 11.500'e falan bulursam onu alırım. Ama yine böyle mezarlık gibi piyasa olursa 10-11 arasına 6800XT alırım.

Mesela burada 4070Ti modelinde bile daha az VRAM kullanıyor.

Son düzenleme:
Açıklama bekliyorum. Burada arkadaşlar FSR 2.0 ve DLSS 2.0'ı çürüttü. Veya RT modun çok da işe yaramadığını tecrübeleri ile belirtti. Özellikle eski AMD kartlardan kullanıp NVIDIA'ya kapanmak mantıklı değil. Emin olun ben bunu konuyu açana kadar 3080 diyordum ama şu an fikirim değişti.

Şöyle olur, öbür ay paramı tamamlayınca 12 GB 3080 garantilisini 11.500'e falan bulursam onu alırım. Ama yine böyle mezarlık gibi piyasa olursa 10-11 arasına 6800XT alırım.

Mesela burada 4070 Ti modelinde bile daha az VRAM kullanıyor.
AMD ekran kartlarının sürücüleri pek stabil değil o yüzden ben önermiyorum. Ben de kullanmıştım tecrübeliyim. Tabii sizin tercihiniz.

Hocam NVIDIA alın kafanız rahat olsun forumda gezinirken denk geliyorum 6600XT ile de sorun yaşayan var 6900XT ile de NVIDIA da sorun yaşyan illaki vardırda daha denk gelmedim bu arada Intel de bu işe girdi çok da iyi yapıyor ileride çıkartıcağı modellerden umutluyum RTX performansı NVIDIA ile aynı.

Hocam NVIDIA alın kafanız rahat olsun forumda gezinirken denk geliyorum 6600XT ile de sorun yaşayan var 6900XT ile de NVIDIA da sorun yaşyan illaki vardırda daha denk gelmedim bu arada Intel de bu işe girdi çok da iyi yapıyor ileride çıkartıcağı modellerden umutluyum RTX performansı NVIDIA ile aynı.
Şuanda pek ümit vadetmiyor çok yolu var daha onun.

Arkadaşlar dünkü araştırmalarım sonucunda 6800XT uzun vadede daha mantıklı. 3080 ise stabilite ve teknoloji bakımından daha mantıklı. Ben aldığım zaman 4-6 sene arası uzun uzun kullandığım için ve belki de seneye 2K144Hz monitöre geçeceğim için 3080 ileride bana VRAM sorunu yaratabilir. Mesela şu an bile 3070 2K ultra grafiklerde sınır VRAM kullanıyor. Ben 10K para verip 2 sene sonra grafik düşürmek istemiyorum açıkcası. hatta denk gelirse 6900XT de alabilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı