2023'te C# öğrenilir mi?

Merhaba, Unity ile oyun geliştirmek istiyorum. Ama son yıllarda C# popülerliğini kaybetmeye başladı ve bu yüzden biraz kararsızım. Oyun yapmak için C# mı öğrenmeliyim yoksa başka bir oyun motoru kullanıp başka bir dil mi öğrenmeliyim?

Bence C# öğren C++ da öğrenebilirsin daha yüksek kalitede oyun yapabilmek için Unreal Engine üzerinde çalışmak için ama yeni başlacaksan C# tavsiyemdir hem basit bir dil hem temel Unity'nin arayüzü daha kolay Unreal Engine'de bir sürü panel vs. var karışık gelecektir ilk başta Unity'le adımını at eğer istediklerini karşılayamıyorsa C++ öğrenip Unreal Engine geçersin.

Merhaba, Unity ile oyunu geliştirmek istiyorum. Ama son yıllarda C# popülerliğini kaybetmeye başladı ve bu yüzden biraz kararsızım. Oyun yapmak için C# mı öğrenmeliyim yoksa başka bir oyun motoru kullanıp başka bir dil mi öğrenmeliyim?
C# popülerliğini neden kaybetmeye başlasın? Kim yapıyor bu saçma sapan radikal yorumları?

Merhaba, Unity ile oyun geliştirmek istiyorum. Ama son yıllarda C# popülerliğini kaybetmeye başladı ve bu yüzden biraz kararsızım. Oyun yapmak için C# mı öğrenmeliyim yoksa başka bir oyun motoru kullanıp başka bir dil mi öğrenmeliyim?
Son yıllarda çok fazla teknoloji gelişiyor. Lakin yıllardır kullanılan bir dil bir anda ortadan kaybolmaz çünkü programlama dili de ilk çıktığı gibi kalmıyor. Yenilikler geliyor , kullanılan frameworklere yenilikler geliyor. Kolay kolay biteceğini sanmıyorum. Oyun alanı ile ilgilenmiyorum lakin şöyle bir durum var.
İleri aşamada c++ gibi diller genelde daha düşük seviyeli diller olduğundan performans anlamında daha başarılı olabiliyorlar.
Lakin kod yazım kısmında da daha fazla uğraştırıyor. Bunun yanında kendine şunu da sorman gerek , Unity ve c# üzerinde çok fazla kaynak varken , ve senin ilk hedefin bir temel oluşturmak , birşeylerin mantığını anlamakken neden unreal ve c++ a yönelerek işini daha da zorlaştırasın ki.Sen önce mantığını öğren sonra istediğin dilde , motorda geliştirirsin zaten.
Şuan en meşhur iki oyun motoru unity ve unreal engine diye biliyorum.
Unreal engine de blueprint denilen olay var , hiç kod yazmadan bağlama yöntemi ile oyun yazmak üzerine. Lakin yeterince detaylandırmak istiyorsan illaki kodlama bilmen veya mantığının oluşması gerekiyor diye düşünüyorum ki c ailesi genelde benzer özellikler taşıyor. o yüzden mantığı anladıktan sonra hepsinde yazarsın. Bunun yanında Unity ye de c++ gelecek diye duymuştum ne kadar doğru bilmiyorum.
Yani bence kolaylık ve kaynak açısından c#, unity daha mantıklı gibi duruyor. Sonra istediğine geçebilirsin zaten.

Unity ve C# yeni başlayanlar için idealdir. Unreal ve C++ gidersen ve hiç kodlama bilgin ve oyun kodlama deneyimin yoksa çuvallarsın soğursun kodlamadan. Unreal dediğin şey AAA oyunların üretildiği, 30-50 Developer'ın bir araya gelip kodlama yaptığı bir Engine. Tekil çalışıp, freelance veya indie oyun geliştireceksen Unity'e yönel. Ama benim kodlama bilgim sıfır, ben algoritmayı bir güzel kavrayayım diyorsan C/C++ ile algoritma öğrenip ardından C# öğrenip Unity'ye başlayabilirsin, temel Unity engine'in mantığını kavradıktan sonra da nasıl olsa hali hazırda C++ bildiğinden direkt Unreal'a geçersin ardından istersen. Algoritma bilgin yoksa tavsiyem: Prof. Dr. Fahri Vatansever'den Algoritma Geliştirme ve Programlamaya Giriş kitabı, bu kitap tam el altı kitabıdır, Udemy'den kurs izleyip öğrenmiş olsan bile bu kitap işine yarar çünkü direkt temeli öğretir, mantığı öğretir. Ayrıca C#'a sadece oyun olarak da bakma, hem Console hem de Windows Form uygulamaları da geliştirebilirsin gerektiğinde. İstersen oyun geliştirmek yerine kendini Windows tabanlı uygulama geliştiren Developer'a çevirip farklı alanda iş bulabilirsin. Gerçi aynı şey C++ için de geçerli onda da belki embedded sistemlere yönelik kod geliştirme yapabilirsin ileride, ya da bazı Framework'leri kullanıp Windows Form Application'da geliştirebilirsin C#'da olduğu gibi. İki dil de gayet güzel diller ama mecburi olarak daha başlangıç oyun motoruna yönelmen gerektiğinden Unity ile C# öğrenmen daha mantıklı.

Ben illa da C++ öğreneceğim ve Unreal ile başlayacağım diyorsan da bir şey diyemeyiz. Yolun açık olsun.

Son düzenleme:
.net Core ile Linux tarafına bile girmeye başladı meret, Java temelinden sonra C# öğrenmeyi düşünüyorum kim dedi C# düşüyor diye?

Temel denilen şey C ile atılır sonra isteğe bağlı C# ya da C++

C# yıllara bağlı popülarite grafiği

Geri
Yukarı