2023'te hala B450 Anakart alınır mı?

Auburntusk

Hectopat
Makaleler
3
Öncelikle herkese merhaba. Şu an sistemim aşağıdaki gibidir;

*ASUS Prime B350-Plus Anakart
*Ryzen5 5600
*RX 6600
*Corsair 2x8 2400MHz RAM

Artık günümüz uygulamaları yüksek frekans gereksinimi yarattığı için RAM'lerimi güncellemek istedim ama anakartımın maksimum 3200 MHz RAM desteklediğini (ki bu frekansta sorun yaşayan da epey olmuş) gördüm. Haliyle anakartı da mı değişsem diye düşündüm ama anakart çeşitliliği ve fiyatları çok absürt geldi.

ASUS Prime B450M-K II anakartı almayı düşünüyorum şu an piyasada bulunan en uygun B450 kart. Bir yandan B550 alıp hem Ryzen 5600'ün tam verimini alıp hem de PCI-e 4.0 nimetinden faydalanmak da cezbediyor.

B450 1400 TL'iken (gerçekten saçma bir fiyat)
B550 2100 TL.

Sormak istediğim şu aradaki bu fiyat farkına gerçekten değer mi, temel amacım RAM frekansımı 3600'e yükseltmek ama almışken parçalar gayet stabil ve verimli de çalışsın istiyorum. Bir yandan da halihazırda zaten yeni socket tipi ve B650'ler çıktı, ortada çok fazla geleceğe yatırımlık bir durum da yok gibi ASUS B450 alıp geçmek mi daha mantıklı?

PCI-e 4.0 SSD sahibi değilsen PCI-e 4.0'ın pek bir esprisi yok. Ek olarak AM4 soketine yatırım yapmak mantıksız. Ben olsam B450M-K II alır BIOS Flashback ile BIOS'unu günceller 5600 takar yoluma bakarım. Tabii ARGB portu gibi isteklerin varsa bir şey diyemem.

Bu arada 2400 MHz RAM, Ryzen 5 5600'e ayıp olmuş. Onu da bütçen olduğunda yükseltmen iyi olur dediğin gibi.

PCI-e 4.0 SSD sahibi değilsen PCI-e 4.0'ın pek bir esprisi yok. Ek olarak AM4 soketine yatırım yapmak mantıksız. Ben olsam B450M-K II alır BIOS Flashback ile BIOS'unu günceller 5600 takar yoluma bakarım. Tabii ARGB portu gibi isteklerin varsa bir şey diyemem.

Bu arada 2400 MHz RAM, Ryzen 5 5600'e ayıp olmuş. Onu da bütçen olduğunda yükseltmen iyi olur dediğin gibi.
hocam 2016'da toplamıştım kasayı il, 1060'lı vs bir sistemdi. zamanla parçaları hep güncellemeye çalıştım imkanlar dahilinde. RAM ve anakart 2016'dan beri aynı ama :D son zamanlarda yerli yersiz çok fazla drop yiyorum ve internetteki fps'ler ile benim aldığım fpsler arasında baya fark var. Sanırım ram ve anakart kombinasyonundan olduğunu düşünüyorum.

PCI-E 4.0'ı aslında RX6600 için demiştim. Ve son olarak dediğiniz gibi AM4'e yatırım yapmak artık manasız geliyor bana da. Muhtemelen bir sonraki güncelleme ile hepimiz fiyatlar ve imkanlar dahilinde AM5 soketlere geçiş yapacağız.

hocam 2016'da toplamıştım kasayı il, 1060'lı vs bir sistemdi. zamanla parçaları hep güncellemeye çalıştım imkanlar dahilinde. RAM ve anakart 2016'dan beri aynı ama :D son zamanlarda yerli yersiz çok fazla drop yiyorum ve internetteki fps'ler ile benim aldığım fpsler arasında baya fark var. Sanırım ram ve anakart kombinasyonundan olduğunu düşünüyorum.

PCI-E 4.0'ı aslında RX6600 için demiştim. Ve son olarak dediğiniz gibi AM4'e yatırım yapmak artık manasız geliyor bana da. Muhtemelen bir sonraki güncelleme ile hepimiz fiyatlar ve imkanlar dahilinde AM5 soketlere geçiş yapacağız.
RX 6600 oyuna göre fark etse de genel olarak o kadar PCI-e 3.0'dan etkilenmiyor. X8 de olsa yine yeterli bir veriyolu genişliği. Asıl sıkıntı 6500 XT'de oluyor, çünkü X4 çok küçük bir veriyolu.

Yeni konular

Geri
Yukarı