2023'te her eve 100 mb/s internet erişimi sunulması mümkün mü?

Emin ol @Patrixcs ülke geneli aktif altyapının büyük bir kısmı sanırım %70 ve fazlası Türk Telekom'un elinde. İzmir ilinde ikamet etmeme rağmen diğer servis sağlayacıların 2 ay boyunca bağlayamadığı hizmeti, Türk Telekom 3 günde aktif etti. Hem altyapıya sahipler hem de diğer firmalara zorluk çıkartıyorlar. Kendilerine mahkum ediyorlar kısaca. Bana göre devlet Türk Telekom'a baskı yapmadığı sürece fiber altyapının yaygınlaşması epey bir zor olacaktır.

Şu an zaten Türk Telekom kullanıyorum. Memnun fakat ya hiç onların fibreri gelmesini ama hiç istemiyorum. Gelirse Superonline gelsin.

Emin ol @Patrixcs ülke geneli aktif altyapının büyük bir kısmı sanırım %70 ve fazlası Türk Telekom'un elinde. İzmir ilinde ikamet etmeme rağmen diğer servis sağlayacıların 2 ay boyunca bağlayamadığı hizmeti, Türk Telekom 3 günde aktif etti. Hem altyapıya sahipler hem de diğer firmalara zorluk çıkartıyorlar. Kendilerine mahkum ediyorlar kısaca. Bana göre devlet Türk Telekom'a baskı yapmadığı sürece fiber altyapının yaygınlaşması epey bir zor olacaktır.
Zamanında Turkcell genel müdür yardımcısı isyan etmişti.Metin

Her mahallede VDSL olsa bile yeterli. Toplu konutlara da FTTH/FTTB getirilse ülkede altyapıdan yana hiçbir sıkıntı olmayacak. Sorun daha ADSL hizmetinin tam olmaması.

VDSL'de artık eskidi. 100 Mbps'yi geçmeyen boktan bir internet oldu. Asıl her yere ftth hizmet gerekli veya gpon fibrer şahsen gpon fibreri tercih ederim. En azından ilerde paketler değiştiğinde yeni altyapı gerek kalmaz. O yüzden VDSL artık dizilmemeli onun yerine koy gpon fibreri ilerde ikide bir altyapı değişikliği olmasın.

@Patrixcs Superonline firmasından hizmet almak için başvuru yaptığımda oradaki personel, sizin bölgenizde Türk Telekom altyapısı var. Türk Telekom'un olduğu bölgede biz hizmet vermiyoruz dedi. Adeta şok oldum.

Zamanında Turkcell genel müdür yardımcısı isyan etmişti.Metin

Adam haklı ben gidip Turkcell'e VDSL başvurusu yapıp. Türk Telekom Red ediyorsa isyan etmek bin kat haklı.
@Patrixcs Superonline firmasından hizmet almak için başvuru yaptığımda oradaki personel, sizin bölgenizde Türk Telekom altyapısı var. Türk Telekom'un olduğu bölgede biz hizmet vermiyoruz dedi. Adeta şok oldum.

Benim bulunduğum semteki tüm sitelerde Turkcell fibreri var. Bir yanımdaki sitede Türk Telekom fibreri var. Bir de diğer yanımdaki sitede Turkcell ve Türk Telekom fibreri var. Bana Superonline yeterda artar çünkü kullanan akrabalarımdan az çok biliyorum. Türk Telekom'daki ile aynı pingi alıyoruz onlarda 30-40 arası ping alıyor. Mesala benim pinge tahamülüm sıfırdır.

İsteseler ve ciddi yatırım yapılsa bu iş 1 yıl bile sürmez. Ama 8Mbps internete ayda 80 90 lira ödeyen milyonlar varken niye ugraşsınlar ki?

Düşük hızdaki internette indirme yapmak da sıkıntı hem cebe hem zamana, 100GB indirme için bilgisayarı 9 saatten fazla açık bırakmak zorunda kalıyorum ki bu 2-3 günde bir tekrar ediyor harcanan elektriğe bile yazık. Yinede geleceğini zannetmiyorum 2023 yılına kadar.

Şurada 3 seneden az süre kalmış bu dönemde hala 8Mbps internetle cebelleşen insanlar var. Yani pek gerçekçi bir söylem değil.

Geri
Yukarı