2023'te RTX 3070 alınır mı?

8 GB VRAM olmasa iyi kart aslında.

Yav herkes 4 diyordu ideal diyordu 8'e geçtim şimdi herkes 8'e kötü diyor anlayamadım. Artık nasıl teknolojide geri kaldıysam. :D

Keşke VRAM yükseltme işlemi yapabilsek kartlara. En azından BIOS'ları desteklese kartların...

Yav herkes 4 diyordu ideal diyordu 8'e geçtim şimdi herkes 8'e kötü diyor anlayamadım. Artık nasıl teknolojide geri kaldıysam. :D

Keşke VRAM yükseltme işlemi yapabilsek kartlara. En azından BIOS'ları desteklese kartların...
Burada galiba süreç yanlış yönetildi, 2K Ultra kartı yapıyor ama 8 GB koyup, doldur boşalttan kar ederim diye düşünüyor. Medium kartı olsa sıkıntı olmaz da bir de RT binince işin içine.

Yalnız anlayamadığım bir biçimde 4000 ve AMD 6000 serisinde VRAM kullanımları fazlayken 3000 serisinde az gözüküyor. Bunun nedenini bilmiyorum, sınırlandırma mı var yoksa yazılımsal olarak gerçeği yansıtmıyor mu, emin değilim. 4070 Ti ile 11 GB VRAM kullanımına ulaşıyor Hogwarts Legacy, 3060 Ti ile 7 GB yazmasına karşın drop üstüne drop.

Bende de 8 GB var. Yetiyor ve yetecek de buna bir denge getirmesi lazım NVIDIA'nın. Bak AMD RX 6000'i çıkarırken söyledi "1080P için 8 GB+, 2K için 12 GB+, 4K için 16 GB+" bitti. Aynı şekilde 2020 senesinde "4 GB devri kapandı" da demişlerdi. Tutarlı konuşuyorlar.

NVIDIA fazla mırın kırın ediyor, VRAM üzerinden planlı eskitme uygulamaya çalışıp başka tekonlojilerle göz boyuyor. CUDA çekirdeği kullanan yazılımlardan yapay zekasına, Ray Tracing'e kadar VRAM'e ihtiyaç duyuluyor ama sen kaşıkla veriyorsun. RTX 3050'de 8 GB, 3060'da 12 GB ama 3070 Ti'da ve yeni gelecek 4060 Ti'da 8 GB. Koy kardeşim 12-16 GB sanırsın altından yapılıyor bu bellekler.

Bende de 8 GB var. Yetiyor ve yetecek de buna bir denge getirmesi lazım NVIDIA'nın. Bak AMD RX 6000'i çıkarırken söyledi "1080P için 8 GB+, 2K için 12 GB+, 4K için 16 GB+" bitti. Aynı şekilde 2020 senesinde "4 GB devri kapandı" da demişlerdi. Tutarlı konuşuyorlar.

NVIDIA fazla mırın kırın ediyor, VRAM üzerinden planlı eskitme uygulamaya çalışıp başka tekonlojilerle göz boyuyor. CUDA çekirdeği kullanan yazılımlardan yapay zekasına, Ray Tracing'e kadar VRAM'e ihtiyaç duyuluyor ama sen kaşıkla veriyorsun. RTX 3050'de 8 GB, 3060'da 12 GB ama 3070 Ti'da ve yeni gelecek 4060 Ti'da 8 GB.
Nvidia'nın yaptığı bu pintiliği başkası yapmaz hocam.

Peki hem oyun hem de render işlerini rahatça yapabilmek için 3060 Ti işimizi görür mü? Açıkçası 3060 Ti'ya da 3070 kaç yıl oyunları ultrada açmaya devam eder merak etmiyor değilim. Yoksa 3070 şart mı? 3070 icin sanırım birkaç yıl falan beklemem gerek. Her oyunu oynayan bir insan degilim. Belli başlı tutulan oyunlar olursa oynarım sadece. Blender'da kullanacağım 1080p monitörde ve ileride Unreal Engine 5 ile de kullanabileyim benim için yeterli. Ekstra konu oluşturmamak için sorumu bu başlık altında sormayı düşündüm. Bütçe de 12 13 bin ama 3070 olsa daha iyi olurdu tabii.

Peki hem oyun hem de render işlerini rahatça yapabilmek için 3060 Ti işimizi görür mü? Açıkçası 3060 Ti'ya da 3070 kaç yıl oyunları ultrada açmaya devam eder merak etmiyor değilim. Yoksa 3070 şart mı? 3070 icin sanırım birkaç yıl falan beklemem gerek. Her oyunu oynayan bir insan degilim. Belli başlı tutulan oyunlar olursa oynarım sadece. Blender'da kullanacağım 1080p monitörde ve ileride Unreal Engine 5 ile de kullanabileyim benim için yeterli. Ekstra konu oluşturmamak için sorumu bu başlık altında sormayı düşündüm. Bütçe de 12 13 bin ama 3070 olsa daha iyi olurdu tabii.
Bütçe oraya kadar çıkıyorsa ve yazılım/render ile uğraşıyorsanız ikinci el 3080 ilanlarına bakabilirsiniz.3090 desem 1080p'de darboğaz yersiniz.

RT oyun için en gereksiz şeylerden. DLSS'i de görüyorum ki çok şişiriyorsunuz, balonunuz patladı bile. RTX 3070 şu an güncel oyunlarda ağır VRAM darboğazına giriyor aynı şekilde RTX 4070 Ti'da o kervana katılıyor, Hogwarts Legacy'de gördük olanları 🙂
RT en gereksiz şeylerden birisi mi ? :D Gerçek zamanlı ışık işlemesini unreal engine 5 lumen ile getirmeye çalışıyor yakında birçok oyun bu seviyeye çıkacak. Unreal engine 5 te boştur size göre o zaman. Oyunlar o kadar çok değişti ki rt kapatınca rt nin eksikliğini anlayamıyorsunuz çünkü grafikler zaten üst seviye ancak fark kesinlikle hissediliyor ben 3070 Ti kullanıyorum ve rt olan oyunlarda kullanıyorum gözle görülür değişimler oluyor. Lumen + RTX kombine edilirse çok daha iyi görüntüler açığa çıkar bence. Şuan oyunları gayet iyi oynatıyor 2k da. Kendi adıma konuşmam gerekirse nvidia dışında ekran kartı almam saçmalık olur çünkü edit,animasyon,modelleme,yazılım ile uğraşıyorum yazılım desteği konusunda nvidia rakipsiz. Hatta yapay zekaya yaptığı yatırımlar sayesinde amd yi silecek gibi duruyor. Donanımsal + Yazılımsal olarak parçalayacak gibi duruyor.

Yahu dlss 2.5 balon, rt balon yazılmış bu insanların tavsiyesine uyma üzülürsün. Teknolojiye balon demek için ona ulaşamamak lazım kedinin ulaşamadığı ciğere mundar demesinden farkı yok.

O segmentte acelen yoksa rtx4070 serisini bir bekle. Işın izleme benim için olmasa da olur diyorsan gayet güzel AMD kartlar var onlara da bakabilirsin. Yazılım olarak Nvidia ile boy ölçüşemez ama kaslı kararlardır. Yok benim acelem var almışken ışın izleme de istiyorum dersen alınabilir ama 1080p oyuncusu olman lazım. Işık izleme açık ara oyunun atmosferini değiştiren bir teknoloji ve gereksiz filan değil.

Yahu DLSS 2.5 balon, RT balon yazılmış bu insanların tavsiyesine uyma üzülürsün. Teknolojiye balon demek için ona ulaşamamak lazım kedinin ulaşamadığı ciğere mundar demesinden farkı yok.

O segmentte acelen yoksa RTX4070 serisini bir bekle. Işın izleme benim için olmasa da olur diyorsan gayet güzel AMD kartlar var onlara da bakabilirsin. Yazılım olarak NVIDIA ile boy ölçüşemez ama kaslı kararlardır. Yok benim acelem var almışken ışın izleme de istiyorum dersen alınabilir ama 1080p oyuncusu olman lazım.

DLSS 2 balon artık FSR yakaladı sayılır, DLSS var diye kart alınmaz artık. Elimde 3060 mobil var kim kullanamıyor acaba?

Geri
Yukarı