2024 yılında 16 GB RAM gerekli mi?

Sanırım Last of Us'ta ya 11 ya da 13 GB RAM kullanıyordu oynarken dikkatimi çekmişti. Yani 8 gb epeydir bazı oyunlara göre yetersiz durumda.

8 GTA 5'e bile yetmiyor yeni çıkan oyunları düşünemiyorum bile. 16 GB RAM gerekli tabii ki.

Şu anlık 8 kullansam 1 yıl sonra 16 yapsam nasıl olur malum internet, bilgisayar, PlayStation falan derken bütçem yetersiz kalır yeni RAM almaya.
Artık insanlar 32 önermeye başladı. Yapacaksan bi 4 GB al 12 GB falan yap bari sonra 2x16 32 yaparsın ileride.

16 GB gerekiyor. Fortnite, CP2077 gibi oyunlarda çok stutter yersin. RAM bottleneck'lerinde CPU asla tam performansı gösteremiyor.

RAM'i depo gibi düşün, CPU'yu da işçi. Bir oyun açıyorsun depoya mal geliyor. CPU malı indiriyor depoya taşıyor. Bir bakmışsın ki depo dolmuş, ama mal gelmeye devam ediyor. CPU bu sürede depoyu boşaltıp tekrardan doldurması gerekiyor. Halbuki depo daha büyük olsa CPU sürekli malı depoya alabilir :)

Eğer farklı bir bilgisayardan RAM takabileceksen takabilirsin ama atıyorum senin bilgisayarındaki RAM daha yüksek MHZ'de, takacağın RAM daha az MHZ'de. Senin bilgisayarın uyumluluk açısından yüksek MHZ'yi de düşürecek. Uyumlu çalışsa bile maks. potansiyelinde çalışmayacak o da.

Merhaba, RTX 4060'lı bir sistem topladım RAM sayısı 8. sizce 16 yapmalı mıyım? Yaparsam ne gibi performans artışı yaşarım?

Kısa vadede 16, ileriye dönük 32.

Dostum ben 32 GB RAM kullanıyorum sadece masaüstünde 16-18 GB gibi bir kullanım var Windows 10 da

Sadece masaüstünde 16-18 GB kullanım bana pek normal gelmedi ama siz daha iyi bilirsiniz.

Kısa vadede 16, ileriye dönük 32.

Sadece masaüstünde 16-18 GB kullanım bana pek normal gelmedi ama siz daha iyi bilirsiniz.
Özürdilerim sadece masaüstunde yaklaşık 12 GB kullanıyor. Normal bir oyuncu ne kullanıyorsa onlar açıkken (Büyük ihtimal arkadaşta oyun oynamak için sistem topluyor.) Opera discord Steam vb. Çoğu uygulamada arkada açıkken 16 18 harcıyor.

1707888920015.png

Geri
Yukarı