2060 PC saniyelik olarak donuyor

bulbul7

Decapat
Daha fazla  
RAM
Crucial 8GB DDR4 3000MHz CL15 RAM
SSD veya HDD modeli
Crucial 240GB BX500 Serisi 3D NAND Sata 3.0 SSD (O
Ekran kartı
RTX 2060
Anakart
ASUS B450-M
İşlemci
Ryzen 5 2600
Windows 10 16 GB RAM bilgisayarım saniyelik olarak donuyor ve bugün epey sık donmaya başladı. Donma esnasında arkada bir ses çalıyorsa o ses aşırı mekanik bir şekilde geliyor ve donma geçince düzeliyor. Bilgisayarım sanki mavi ekran verecekmiş gibi donuyor ve sonrasında normale dönüyor ancak mavi ekran vermiyor. Donma olayı herhangi bir esnada yaşanabiliyor; video izlerken, oyun oynarken, hiçbir şey yapmazken vs. Format gerekiyorsa atmakta sorun yok ancak sorunun donanım veya RAM kaynaklı olmasından korkuyorum. Virüs taraması gerçekleştirdim ve herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Görev yöneticisindeki işlemlerimde de bir terslik yok. Sorunum eğer RAM'den kaynaklanıyorsa nasıl tespit edebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Benzer bir sorun yaşıyordum oyunlarda anlık takılma oluyordu bende ama sadece SSD çok dolduğunda yapıyordu. Depolama biriminiz ne kadar dolu bir de anlık takılma sırasında Görev Yöneticisi'nden herhangi bir kullanım %100'e vuruyor mu? Ramlerinizin ikisi de aynı marka MHz ve CL değerlerine mi sahip?

Windows 10’dasın madem. TPM’yi kapatmayı dene.
Windows 11’e geçerim diyorsan da AMD’nin yayınladığı en yeni bios sürümü TPM sorununu gideriyor.

Windows 10 16 GB RAM bilgisayarım saniyelik olarak donuyor ve bugün epey sık donmaya başladı. Donma esnasında arkada bir ses çalıyorsa o ses aşırı mekanik bir şekilde geliyor ve donma geçince düzeliyor. Bilgisayarım sanki mavi ekran verecekmiş gibi donuyor ve sonrasında normale dönüyor ancak mavi ekran vermiyor. Donma olayı herhangi bir esnada yaşanabiliyor; video izlerken, oyun oynarken, hiçbir şey yapmazken vs. format gerekiyorsa atmakta sorun yok ancak sorunun donanım veya RAM kaynaklı olmasından korkuyorum. Virüs taraması gerçekleştirdim ve herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Görev yöneticisindeki işlemlerimde de bir terslik yok. Sorunum eğer RAM'den kaynaklanıyorsa nasıl tespit edebilirim?

Bilgisayarınız SSD'ye mi kurulu yoksa mekanik bir diskemi kurulu, RAM'lerde hız aşırtma var mı?

Benzer bir sorun yaşıyordum oyunlarda anlık takılma oluyordu bende ama sadece SSD çok dolduğunda yapıyordu. Depolama biriminiz ne kadar dolu bir de anlık takılma sırasında Görev Yöneticisi'nden herhangi bir kullanım %100'e vuruyor mu? Ramlerinizin ikisi de aynı marka MHz ve CL değerlerine mi sahip?
Windows'un kurulu olduğu SSD 240 GB o diskte 40 GB, oyunlarımın vs. kurulu olduğu 1 TB harddiskte yaklaşık 200 GB boş yer var. Görev yöneticisini özellikle açık bırakıp grafiklerinden de takip ediyorum hiçbir kullanım %100 olmuyor, olağandışı bir yükseliş de gerçekleştirmiyor. RAM'lerim birbirinin aynısı.
Bilgisayarınız SSD'ye mi kurulu yoksa mekanik bir diskemi kurulu, RAM'lerde hız aşırtma var mı?
Bilgisayarım SSD'ye kurulu, RAM'lerde hız aşırtma yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı