2080 Ti Fan hızını oyundayken %100 yapmak sorun yaratır mı?

royalflush_tr

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar ben de MSI 2080 Ti X Trio var. Otomatik fan hızında, %100 GPU kullanımında 80 dereceleri buluyor. Ben de fan hızını %100 yapıyorum ve sıcaklık 68 dereceye düşüyor. Benim aklıma takılan bir şey var, eğer fan hızını %100 yaparsam ekran kartına ve fanlara zarar verir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar ben de MSI 2080 Ti X Trio var. Otomatik fan hızında, %100 GPU kullanımında 80 dereceleri buluyor. Ben de fan hızını %100 yapıyorum ve sıcaklık 68 dereceye düşüyor. Benim aklıma takılan bir şey var, eğer fan hızını %100 yaparsam ekran kartına ve fanlara zarar verir mi?

Fanlarin omrunu kisaltirsin fakat 80 derece olmamasi lazim o kartin.

80 derece bu sıcak yaz aylarında bile ideal bir sıcaklık olamaz. Hele ki 2080Ti Gaming X Trio gibi 3 fanlı ve tuğla kalınlığında soğutma bloğu olan bir kartın soğutması tabii ki günümüz kartlarından önde olmak zorunda. Kaldı ki bende 1070Ti Aorus var, soğutma bloğu 2080Ti Gaming X Trio'nun %60'ı kadar. Auto fan hızında oyunlarda maksimum gördüğüm sıcaklık değeri 70 oluyor. Bir problem olmalı, ya kartın soğutmasında ya da kasanızın hava akışında.

Hayır ama uzun vadede yaratabilir.Uzun vade dediğimde 5 yıl gibi bir süre hatta belki daha fazla artık o senin şansına.

Kasa içi hava sirkülasyonunda yanlışlık olabilir, o kart genellikle 70 dereceyi geçmiyor benchmarklarda (youtubeda çok videosu var)

80 derece bu sıcak yaz aylarında bile ideal bir sıcaklık olamaz. Hele ki 2080Ti Gaming X Trio gibi 3 fanlı ve tuğla kalınlığında soğutma bloğu olan bir kartın soğutması tabii ki günümüz kartlarından önde olmak zorunda. Kaldı ki bende 1070Ti Aorus var, soğutma bloğu 2080Ti Gaming X Trio'nun %60'ı kadar. Auto fan hızında oyunlarda maksimum gördüğüm sıcaklık değeri 70 oluyor. Bir problem olmalı, ya kartın soğutmasında ya da kasanızın hava akışında.
Yahu kardeşim ne saçma görüş soğutması bi kat iyiyse tükettiği güç değeri 2 kat fazla 250 wattan fazla ki xtrio oc ise 300 watt güç tüketiyor kart.Ayrıca bende Ventus modeli var 83 84 dereceleri görüyor tam hızda fanlar.

%100 GPU kullanımında 80 derece normal bir sıcaklık. Fanları %100 kullanman kısa vadede hiç bir sorun çıkarmayacaktır. MSI Trio son derece dayanıklı ve sağlam bir ürün. Endişe etmene gerek yok. Boşta 35-40 derece, yükte 75 derece civarı normal kabul ediliyor. Kaldı ki yükte deneme yapılırken fanlar da %100 çalışıyor. Bu yüzden her şey yolunda.

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Tam birisi normal sıcaklık derken içim rahatlıyor, Sonra birisi çok kötü sıcaklık diyor morelim bozuluyor. Kafam iyice karıştı ve GPU kullanımı %100 80 derece olsa bile, fanlar %40 %50 arasında çalışıyor.

Yahu kardeşim ne saçma görüş soğutması bi kat iyiyse tükettiği güç değeri 2 kat fazla 250 wattan fazla ki xtrio oc ise 300 watt güç tüketiyor kart.Ayrıca bende Ventus modeli var 83 84 dereceleri görüyor tam hızda fanlar.
O zaman sizin kartınızda da bir problem var ne yazık ki.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı