21.000 TL Sistem Toplama

Monitör konusunu ne yaptınız? 3080 li bir sisteme 2k sorun çıkartır mı acaba? Bilgisi olanlar yazarsa sevinirim. Ben de bu bütçeye ek olarak 3-4k ile (yani total 24-25k civarı) toplamak istiyorum ancak ekran konusunda hala bir fikir edinemedim.

Monitör konusunu ne yaptınız? 3080 li bir sisteme 2k sorun çıkartır mı acaba? Bilgisi olanlar yazarsa sevinirim. Ben de bu bütçeye ek olarak 3-4k ile (yani total 24-25k civarı) toplamak istiyorum ancak ekran konusunda hala bir fikir edinemedim.
Başka bir konu açın yardımcı olalım.
toplayacağım sistemi genellikle yayın ve oyun için alıyorum ve aynı zamanda render işleriyle uğraşıyorum. Kendim araştırarak bir sistem dizdim. Biraz uzun bir konu oldu. Çok araştırdığım için edindiğim bilgileri paylaşmak istedim ve belki de bazı arkadaşlara da yardımım dokunur.

AMD Ryzen 7 5800X.
ASUS ROG STRIX B550-F GAMING (Wi-Fi)
Team t-Force Delta TUF Gaming alliance RGB 32 GB (2x16 GB) DDR4 3200MHz CL16.
ASUS ROG STRIX GeForce RTX 3070 OC.
Adata XPG SX8200 PRO 1TB 3500/3000 MB/s.
Gamepower warCry ATX 6 * ARGB sessiz fan.
Corsair TX850M CP-9020130-EU 850W 80 Plus Gold yarı-modüler.
SilverStone PF360 ARGB 3x12cm sıvı soğutucu.

-Sıvı soğutmayı çok araştırdım ASUS ROG STRIX LC 360'dan daha yüksek hava üfleme değerlerine sahip ve çok daha ucuz. 300 RPM aralarında fark var ama üfleme değerlerinin daha önemli olduğunu söylediler.

-Anakartı X570 serisi seçmedim çünkü en düşük X570 almaktansa en iyi B550 serisi almak daha mantıklı geldi yanlış düşünüyorsam belirtin.

-RAM'leri CL16 3200 MHz seçtim işlemci desteği 3200 MHz ve OC yapmayı düşünmüyorum. 3600 MHz CL16 olan RAM'lerle karşılaştırmasına baktığımda ciddi bir fark görmedim FPS'ler hemen hemen aynı olup sadece ortalaması alınan FPS değerlerinde 10 FPS oynuyor. Eğer 3600 almazsam ne gibi eksileri olur benim için bilgi verirseniz sevinirim.

-SSD çok araştırdım Samsung ile arada çok kaldım F/P ürünü olarak 400-500 TL fark vermek istemedim ve Adata XPG SSD'de gayet güzel ve kalite olduğunu söylediler.

-Kasa konusuna gelecek olursak Gamepower ürünleri pek önermiyorlar ama kasa içinde şikayet fazla varmış soğutmuyor, hava akımı iyi değil diye. Biraz araştırdığımda fanların yönleri ters geldiği için düzenleme yapan kullanıcılar memnun olduğunu belirtmişler. Zaten işlemciye sıvı soğutma var. Ekran kartıda soğutma konusunda çok başarılı olduğu için bir problem yaşayacağımı sanmıyorum.

-Bu sisteme RTX 3080 yakışır diyenler için bütçem en yüksek bu seviyede daha fazla bütçem olsa 3080 koyardım ama 3070 bana ve 2K'da oyun oynayacak herkes için yeterde artar bence. Ekran kartı için ASUS ROG STRIX modelini tek geçerim soğutma konusunda üstüne tanımam çok incelemesini izledim. MSI, Gigabyte vs. diğer kartlara göre 1-2 tık daha iyi soğutması. Fiyatı biraz pahalı ama olmuşsa tam olsun istedim ve Adana gibi sıcak bir memlekette yaşıyorum soğutma çok önemli benim için. Palit marka RTX 3080 gamerock modellerini de araştırdım fakat soğutma yönünde eksik gördüm markayı. 1-2 test videosu bulabildim ve GPU sıcaklığı 5 dk da 75 dereceleri gördü. 1-2 saatlik oyun zamanlarında kart belki de 78 dereceyi görecek her ne kadar fan hızını arttırsa da. Fan hızlarını arttırıp fan ömrünü yemektense daha sağlam soğutmalı kart tercih ettim.

-Power Supply 750W almayı düşünüyordum fakat 850W olması gereken en ideal olduğunu belirtmişler birçok kanalda.

-Işlemciyi zaten konuşmaya gerek yok bence ama yine de fikirlerinizi yazabilirsiniz.

-Düşüncelerimi belirttim. Eksik ve hatalı olduğum yerleri belirtirseniz sevinirim. Sistem parçaları uyumlu mu veya X ürün yerine şu ürün daha iyi olur dediğiniz bir ürün var mı vs. fikirlerinizi bekliyorum arkadaşlar. Eleştiriye açığımdır.

-Not: İşlemcinin fiyatı 5.900 TL olmuş dün 4.600 TL'di. Ekran kartı fiyatı 9.000 TL'di az önce 10.000 TL olmuş. Daha dün 21 bin TL hesapladığım PC bugün stoklar yüzünden fiyatlar abartılı. Black Friday kampanyasında dizeceğim bilgisayarı umarım fiyatlar uygun olur.

RAM'lari bunlarla değiştirin G.Skill Trident Z Neo RGB (2x8) 3600 MHz DDR4 CL16 F4-3600C16D-16GTZNC Ram Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
Ekran kartı olarak 3080 tercih edin
Kasa olarak da https://www.hepsiburada.com/adata-x...-bilgisayar-kasasi-b07znqgp5n-pm-HB00000RIKMV bunu alın.

Son düzenleme:

RAM'lari bunlarla değiştirin G.Skill Trident Z Neo RGB (2x8) 3600 MHz DDR4 CL16 F4-3600C16D-16GTZNC Ram Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
Ekran kartı olarak 3080 tercih edin
Kasa olarak da https://www.hepsiburada.com/adata-x...-bilgisayar-kasasi-b07znqgp5n-pm-HB00000RIKMV bunu alın.
Ram'leri 2x16 GB 3600 MHZ CL16 seçeceğim. Ekran kartı olarak Asus TUF RTX 3080 seçtim. Kasa olarak link bırakıyorum.

Kasa olarak aşağıdaki iki ürüne de bakabilirsiniz. Bu kasalarda bir yerden sonra önemli olan şey görünüm ve ne yapacağınız oluyor, View 51 kasasının önü açık olmadığı için hava sirkülasyonu aşırı iyi olmayacaktır, en azından mesh panele göre.

Kasa olarak aşağıdaki iki ürüne de bakabilirsiniz. Bu kasalarda bir yerden sonra önemli olan şey görünüm ve ne yapacağınız oluyor, View 51 kasasının önü açık olmadığı için hava sirkülasyonu aşırı iyi olmayacaktır, en azından mesh panele göre.

Link bıraktığım kasanın altına da 3 tane fan koyacağım. Sadece ön taraftan hava çekmeyecek, alttan ve önden. Yan tarafa 360 mm sıvı soğutma koyacağım dışarıya üfleyecek. Üst ve egzoz fanı dışarıya tahliye edecek sıcak havayı? Bundan daha iyi hava sirkülasyonu düşünemiyorum bence. Bu arada eklemeyi unuttum ön tarafta yanlarda parmak girebilecek şekilde aralık var ve ön cam sökülebiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı