21.000 TL Sistem Toplama

Bütçe
21000

261538

Gigapat
Makaleler
98
Hepinize merhabalar arkadaşlar,

Arkadaşım yeni bir sistem toplamaya karar vermiş 21K bütçemiz var, kasa ve monitör (2K) şeklinde oyun odaklı olacak sistem. Biz biraz beyin fırtınası yaptık fakat her yerdeki indirim ve kampanya hakkında bilgimiz olmuyor, akıl akıldan üstündür diyerek önerilerinizi bekliyoruz.

Hocam sistem toplamak şu anda çok mantıksız, o yüzden 3060 Ti, 3070, 6700XT veya 6800XT içeren bir hazır sistem alınıp sonrasında kendi elinizle o sisteme modifikasyon yapmanız en mantıklısı olur. Mesela sistemin her şeyi iyi ama kasası kötüdür, sistemi alıp kasayı siz değiştirirsiniz, çıkanı da satarsınız. Eğer böyle bir şey bize uyar diyorsanız ona göre öneri yapabilirim. Diğer türlü tekil toplamada 3060'a falan düşmek gerekebilir çünkü monitörü 3000 lira saysanız 18000 lira kalıyor sisteme, Ryzen 5000, B550 falan derken o para erir gider.
Sitelerin kendi özelleştirme kısmından modifikasyon yapmayı tavsiye etmem, hep parçaları falan sınırlı tutuyorlar, istediğinizi bulamıyorsunuz. Varsın bir tık daha uğraş olsun ancak içinize sinen şeyleri seçme imkanınız olsun.

Hepinize merhabalar arkadaşlar,

Arkadaşım yeni bir sistem toplamaya karar vermiş 21k bütçemiz var, kasa ve monitör (2K) şeklinde oyun odaklı olacak sistem. Biz biraz beyin fırtınası yaptık fakat her yerdeki indirim ve kampanya hakkında bilgimiz olmuyor, akıl akıldan üstündür diyerek önerilerinizi bekliyoruz.

Hocam 3070 sistemde buldum ama o tam 21000 TL'ydi monitöre para kalmıyor diye bu sistemi öneriyorum. Geri kalan paraya da bir arkadaş monitör önerir.

Intel + 3070 sistem;

SSD'yi P2 500, PSU'yu ise Hydro 700 yapıp alabilirsiniz.

AMD + 3060 Ti sistem;

Benim tercihim 5600X + 3060 Ti olurdu açıkçası, güzel OC ile zaten 3070 ayarında bir kart oluyor. 5600X ile stok soğutucu tavsiye etmesem dahi bir süre idare edecektir, kasanın hava akışı iyi olduğu için sorun yaşatmaz. Ancak ilerleyen süreçte en azından SE-224 gibi bir soğutucu çok iyi olur.

Monitör olarak;

Net bir önerim olmayacak, zira bayağıdır monitörlere uzak kaldım. Bütçeye göre en mantıklı monitörlerin bunlar olduğunu biliyorum.

Yorumlar için teşekkürler arkadaşlar. GPU şu anlık idare edeceği için bu şekilde bir şey oluşturduk ve siparişi geçtik. Ürünler elimize geldiğince tekrar bir konu açmayı düşünüyorum.

Buraya ek olarak:
  • Samsung SSD, buradaki fiyata dahil.
  • Phanteks 360x.
Ürünler eklendi.

1619809177769.png

Hayırlı olsun hocam, P360X kullanan nadir kişilerden olacaksınız.
Bu arada P360X sadece tek egzoz fanla geliyor olması lazım, size tavsiyem en kısa sürede öne iki intake fanı almanız yönünde olur. Bütçeyi zorlamayacaksa Silverstone AB120R hem basınç hem CFM açısından çok iyi olacaktır, aydınlatması da DRGB kontrolcü ile tam uyumlu.
Ek: LF240 da almışsınız, onu üste takıp öne yine fan eklemenizi veya o olmuyorsa (LF kalın radyatöre sahip olduğu için olmayabilir) öne statik basıncı yüksek 2 tane daha fanla push-pull ile takmanızı tavsiye ederim. P360X önü aşırı açık bir kasa değil, LF240 da kasaya intake olmak için hafif kalın, bir de soğutacağı işlemci azıcık güç emici :D.

@The Man From E.A.R.T.H. 1 tane fan ile geliyor onu egzoz fan yapıp, soğutucu fanlarını öne takmayı düşünüyoruz, duruma göre artık sistem sıcaklığını bir gözlemleyelim. 5-6 derece düşük elde etmek yerine biraz daha sessiz olması amaçlı bunu tercih ettik, daha doğrusu arkadaşımın olduğu için o öyle istedi :)

Belki ürün gelmeden kasaya bir değişiklik gelebilir.

@The Man From E.A.R.T.H. 1 tane fan ile geliyor onu egzoz fan yapıp, soğutucu fanlarını öne takmayı düşünüyoruz, duruma göre artık sistem sıcaklığını bir gözlemleyelim. 5-6 derece düşük elde etmek yerine biraz daha sessiz olması amaçlı bunu tercih ettik, daha doğrusu arkadaşımın olduğu için o öyle istedi :)

Belki ürün gelmeden kasaya bir değişiklik gelebilir.
LF240'la gelen P12'ler statik basınç yönünden çok iyi ve sessizlikte Noctua seviyesine yaklaşabilen Noctua dışı tek fan bile denebilirler, sıcaklıkları da garantiye almak isterseniz bir set P12 daha alıp hepsini düşük devirde döndürebilirsiniz, çok sessiz olacaklardır. Arkadaki egzoz SK120 için aynısını diyemem, tam devirde ses yapar o biraz. O yüzden onun devrini düşük tutmanızı öneririm. Sessizlik istiyorsanız AB120R tam uygun olmayabilir çünkü tam devirde 35 desibel. P12 22.5 desibel, SK120 ise 27-30 gibi bir şey olması lazım.

Geri
Yukarı