21:9 monitörün performans etkisi ne olur?

Cozen24

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Kadıköy
Daha fazla  
Dostlar selamlar,

Mevcutta 3 ekran kullanıyordum. Birisi HP Elite model 21" standart bir monitör, bir de ana ekran olarak aşağıda linkteki 27" 2K monitörü kullanıyorum. Bir de laptopun kendi ekranı vardı. Oyunları 27" olandan oynuyordum.

Mevcut cihazım bu:

https://www.hepsiburada.com/viewson...c-monitor-p-HBCV000003YMDW?magaza=Hepsiburada

Her iki cihazı da satıp Huawei Mateview GT almak istiyorum.

HUAWEI MateView GT | Monitör | HUAWEI Store TÜRKİYE

Bunu alınca laptopun ekranı dahil diğer ekranları iptal edip sadece 34" olanı kullanacağım. Buradaki sormak istediğim soru, Huawei ekranın formatı 21:9 yani daha fazla çözünürlük üretiyor bilgisayar (3440X1440). 27" olan eski monitör 2560X1440 çözünürlükteydi. Bu çözünürlük artışının performansa ne kadar etkisi olur sizce?

Bilgisayarım Asus ROG Strix G513QC - RTX 3050 (95W) - Ryzen 7 5800H

3050'de çok sıkıntı yaşayacağınızı sanma ama yaşarsanız laptop ekranını kapatabilirsiniz.
Edit: zaten kapatacakmışsınız şimdi gördüm. Oyun oynarken sıkıntı yaşarsınız gibime geliyor. Kullanımda sıkıntı olmaz.

3050'de çok sıkıntı yaşayacağınızı sanma ama yaşarsanız laptop ekranını kapatabilirsiniz.
Edit: zaten kapatacakmışsınız şimdi gördüm. Oyun oynarken sıkıntı yaşarsınız gibime geliyor. Kullanımda sıkıntı olmaz.
Sıkıntıdan kasıt performans anlamında mı yoksa görüntü formatından dolayı mı?

Çoğu oyunu zaten 60 veya 90 FPS e sabitleyip oynuyorum. Cihaz o yüzden çok zorlanmıyordu.

Eğer format yüzünden olur diyorsanız denemeden bilemeyeceğim.

Yanlardan neredeyse 1000 piksel uzuyor, performansa ciddi bir etkisi olacaktır. %10 belki daha fazla FPS düşüşü olacaktır. Ek olarak 3050'nin 4GB VRAM'i sınırda, daha fazla olumsuz etkilenebilir.
Tabii oynadığınız oyunlarda FPS uçuyor ise yine oynanabilir olacak.

Format tarafında sıkıntı olmaz. Zaten 2K bir ekranınız varmış. RDR2 gibi grafik isteyen AAA oyunları oynamadığınızı varsayıyorum. Bu sebeple sıkıntı olmayacaktır. Ancak dediğim gibi Viewsonic modeline göre oyun performansında düşüş olur.

Format tarafında sıkıntı olmaz. Zaten 2K bir ekranınız varmış. RDR2 gibi grafik isteyen AAA oyunları oynamadığınızı varsayıyorum. Bu sebeple sıkıntı olmayacaktır. Ancak dediğim gibi Viewsonic modeline göre oyun performansında düşüş olur.
Teşekkür ederim. AAA oyunları pek oynayan biri değilim. Oynarsam ve performans yetersiz olursa FHD düşürüp oynayabilirim.

Yanlardan neredeyse 1000 piksel uzuyor, performansa ciddi bir etkisi olacaktır. %10 belki daha fazla FPS düşüşü olacaktır. Ek olarak 3050'nin 4GB VRAM'i sınırda, daha fazla olumsuz etkilenebilir.
Tabii oynadığınız oyunlarda FPS uçuyor ise yine oynanabilir olacak.
Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla örneğin Rocket League'de 2K 165 FPS sorunsuz oynayabilirken muhtemelen buna geçince 144 veya 120'de oynayabileceğim. Çok teşekkürler yardımlar için.

Sıkıntıdan kasıt performans anlamında mı yoksa görüntü formatından dolayı mı?

Çoğu oyunu zaten 60 veya 90 FPS e sabitleyip oynuyorum. Cihaz o yüzden çok zorlanmıyordu.

Eğer format yüzünden olur diyorsanız denemeden bilemeyeceğim.
Performans anlamında. Görüntü formatını desteklemeyen oyunlar da olacaktır tabi. Onlarda da ekranı ortalar kenarlar siyah kalır sıkıntı olmaz.

Teşekkür ederim. AAA oyunları pek oynayan biri değilim. Oynarsam ve performans yetersiz olursa FHD düşürüp oynayabilirim.

Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla örneğin Rocket League'de 2K 165 FPS sorunsuz oynayabilirken muhtemelen buna geçince 144 veya 120'de oynayabileceğim. Çok teşekkürler yardımlar için.
RL ağır bir oyun olmadığı için 165 FPS verirken kartın tamamını kullanmıyor olabilir, misal şimdi 165FPS verirken %80 civarı kullanıyordur, çözünürlük artıșı ile kullanım artacak ama o %20'lik kısmı kullandığın için yine aynı FPS'yi alacaksın. Tabii FPS 165'e sabitse, %100 kullanımda bu kadar verebiliyorsa elbette düşecek.
AAA oyun oynamıyorsan sorun olmayacaktır, FHD'a düşürme ihtiyacı hissetmeyeceğini düşünüyorum.

RL ağır bir oyun olmadığı için 165 FPS verirken kartın tamamını kullanmıyor olabilir, misal şimdi 165FPS verirken %80 civarı kullanıyordur, çözünürlük artıșı ile kullanım artacak ama o %20'lik kısmı kullandığın için yine aynı FPS'yi alacaksın. Tabii FPS 165'e sabitse, %100 kullanımda bu kadar verebiliyorsa elbette düşecek.
AAA oyun oynamıyorsan sorun olmayacaktır, FHD'a düşürme ihtiyacı hissetmeyeceğini düşünüyorum.
Tamamdır çok teşekkür ederim. Benim için kabul edilebilir bir performans düşüşü.

Monitörü aynı zamanda iş için de kullanacağım. Excel tabloları, mailler, Webex görüşmeleri derken ekranın formatı çok işime yarayacak muhtemelen.

Tamamdır çok teşekkür ederim. Benim için kabul edilebilir bir performans düşüşü.

Monitörü aynı zamanda iş için de kullanacağım. Excel tabloları, mailler, Webex görüşmeleri derken ekranın formatı çok işime yarayacak muhtemelen.

Ana önceliğiniz işse Mateview 28.2 modeline de bakabilirsiniz. Elinizdeki bilgisayar Type-C üzerinden şarj ve görüntü aktarımını destekliyorsa tek kablo ile ikisini de halledebilirsiniz.

Geri
Yukarı