Çözüldü 2133MHz RAM darboğaz sebebi olabilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Yer
Şaşmaz Otosanayi
Daha fazla  
Selam.

ASUS H110M-D, 16 GB RAM, i7 7700 ve RTX2060 sisteme sahibim. Sistemde oyun oynarken bazı zamanlarda FPS droplar alıyorum. Bu açtığım konuda cevaplarda BF1 ekran görüntüsünde göreceğiniz gibi sistemde darboğaz varmış gibi görünüyor. Bu darboğaz mıdır? Nedeni nedir? 2133 MHz RAM kullandığımdan olabilir mi?

Son düzenleme:
Olamaz.
RAM'lerin sistem içerisinde en iyisini taksanız bile işlemciye yapcağı tested yüzde 5'i geçmez.
GPU yüzde 95 de çalıştığında da tam olarak darboğaza girmiş olarak kabul edilmez.
RAM'in darbogaza sebep olacağı senaryoyu özellikle ölçüp biçip kurmak gerekir ki buna da denk gelmeniz imkansızdır.
O yüzden siz o RAM'i 16'den 64 de çıkartıp, 3600MHz ile de değiştirseniz, darboğaz olacaktır.

Selam.

ASUS H110M-D, 16 GB RAM, i7 7700 ve RTX2060 sisteme sahibim. Sistemde oyun oynarken bazı zamanlarda FPS droplar alıyorum. Bu açtığım konuda cevaplarda BF1 ekran görüntüsünde göreceğiniz gibi sistemde darboğaz varmış gibi görünüyor. Bu darboğaz mıdır? Nedeni nedir? 2133 MHz RAM kullandığımdan olabilir mi?

Bu arada siz darboğaz yaşamıyorsun :D Alakası bile yok haberiniz olsun. CPU ve GPU değerleriniz çok normal, vedarboğazın D si yok sisteminizde. Kafanız rahat olabilir o konuda.

Olamaz.
RAM'lerin sistem içerisinde en iyisini taksanız bile işlemciye yapcağı tested yüzde 5'i geçmez.
GPU yüzde 95 de çalıştığında da tam olarak darboğaza girmiş olarak kabul edilmez.
RAM'in darbogaza sebep olacağı senaryoyu özellikle ölçüp biçip kurmak gerekir ki buna da denk gelmeniz imkansızdır.
O yüzden siz o RAM'i 16'den 64 de çıkartıp, 3600MHz ile de değiştirseniz, darboğaz olacaktır.

Bu arada siz darboğaz yaşamıyorsun :D alakası bile yok haberiniz olsun. CPU ve GPU değerleriniz çok normal, vedarboğazın D si yok sisteminizde. Kafanız rahat olabilir o konuda.

Garip FPS droplar almamın nedeni ne olabilir? BF1 de 80'lerde gezen FPS 50 60'lara düşüyor, yeni CoD MW2 de aynı şey oluyor? 870 EVO SSD kullanıyorum. Virüs yediğimi düşünmüyorum sistemi temiz kullanıyorum ve bilinçli bir kullanıcı olduğumu düşünüyorum.

Edit: Ekran görüntüsünde FPS düşmesi, GPU kullanımı 50-60'lara düştüğünde oluyor.

Garip FPS droplar almamın nedeni ne olabilir? BF1 de 80'lerde gezen FPS 50 60'lara düşüyor, yeni CoD MW2 de aynı şey oluyor? 870 EVO SSD kullanıyorum. Virüs yediğimi düşünmüyorum sistemi temiz kullanıyorum ve bilinçli bir kullanıcı olduğumu düşünüyorum.

Edit: Ekran görüntüsünde FPS düşmesi, GPU kullanımı 50-60'lara düştüğünde oluyor.

Bunun birçok sebebi olabilir tam olarak söyleyemiyorum, benim tavsiyem driverları komple silip, sıfırdan yükleyip, GPU ayarlarını defaultta kullanmak olacaktır.

Darboğaz olayına gelirsek de,

CPU yüzde 99-100'e vuruyor ve GPU o zaman 90-100 altında kalıyor ise, işlemci kaynaklı darboğaz yiyorsun demektir. Sende bu durum yok.

FPS düşmesinin nedenini buldum. Formattan sonra NVIDIA Denetim Masası üzerinde bulunan güç ayarı optimum güçte kalmış. Bu nedenden dolayı FPS düşmesi yaşıyormuşum. Formattan sonra ayarlarınızı yapmayı unutmayın!

Yeni konular

Geri
Yukarı