22.000 TL RTX 3080 sistem toplama

Bütçe
22000
3080 i9 10900K ile 2K'da bile darboğaz yapıyor. Yaptığınız şey saçmalık. Ya 3070 alacaksınız ya da 4K monitör alacaksınız.

Evet hocam kesinlikle darboğazı önleyemeyeceğim bir gerçek fakat en aza indirgemek istiyorum, yani i7 10700K ile daha fazla darboğaz yaşamama sebep olur mu olmaz mı kestiremiyorum. i9 10850K ile aralarında ciddi darboğaz farkı olacak mıdır sence? Tahmini %kaç olur olursada?

Evet hocam kesinlikle darboğazı önleyemeyeceğim bir gerçek fakat en aza indirgemek istiyorum, yani i7 10700K ile daha fazla darboğaz yaşamama sebep olur mu olmaz mı kestiremiyorum. i9 10850K ile aralarında ciddi darboğaz farkı olacak mıdır sence? Tahmini %kaç olur olursada?
Okuduğum yeni bir haberde R7 5700X'in İ9 10900K'yı geçtiğini görmüştüm(?).

Kim diyor bunu? @Badgai tavsiyem 4. nesil(5000 adıyla çıkacak) olan işlemcileri beklemeniz.
Selamlar hoşgeldin, i7 10700k veya i9 10850k yeterli olmaz mı diyorsun yani?
Okuduğum yeni bir haberde R7 5700X'in İ9 10900K'yı geçtiğini görmüştüm(?).
Hocam şuan hem beklemek istemiyorum hemde Ryzen almak istemiyorum, gecikme süreleri intel nvidia ikilisine göre daha yüksek. Dediğim gibi Comp oyuncuyum, benim için en ufak detaylar bile önemli.

Zannımca darboğaz yapacaktır. Yeni Ryzen işlemciler yapmayabilir fakat ihtimal vermiyorum.

Aslında 1080P'de şöyle bir test var hocam inceler misin sana zahmet.

Call of Duty: Warzone: RTX 3080 + i9 10850K - 1080P, 1440P & 4K - Low & High Settings​

Bunu YouTube üzerinden aratarak bakabilirsin link paylaşamıyorum. Dakika 0:35'de 1080P Low settings incelemesi var.

FPS değerleri benim için çok çok yeterli ve gayet iyi bu haliyle ama, i9 10900K kullanılıyor.

Son düzenleme:
Hocam şuan hem beklemek istemiyorum hemde Ryzen almak istemiyorum, gecikme süreleri intel nvidia ikilisine göre daha yüksek. Dediğim gibi Comp oyuncuyum, benim için en ufak detaylar bile önemli.
Yeni mimari ile gecikmeler düşürülebilir, bence de beklemekte fayda var. Ne yaparsan yap bu kart 1080P’de tam performans vermeyecek. 5700XT ile BF4 oynarken sürekli frekansın düşmesi sorununu yaşıyorum. Yani kart kullanımının az olmasını geçtim, 2GHz’de çalışması gereken kart 800MHz’de çalışıyor. Haliyle Ultra ayarlarda aldığım FPS’ten düşük FPS alabiliyorum en düşük ayarlarda.

Hocam bana bu durum baya bir mantıksız geldi. Bakıp geçeyim dedim onu da yapamadım bile, iyi forumlar...
Yukarıda bu ve bunun gibi bazı arkadaşlar 1080p ile ilgili gelip saçma sapan konuşmadan duramamışlar. Bu videoyu izleyip bana söyleyin lütfen, 240 hz monitör ile warzone gibi bir oyunda 240 fps in altına düşürmeyecek kart öneriniz varsa ben gidip 3080 için 10k bayılmayayım.

Yukarıda bu ve bunun gibi bazı arkadaşlar 1080p ile ilgili gelip saçma sapan konuşmadan duramamışlar. Bu videoyu izleyip bana söyleyin lütfen, 240 hz monitör ile warzone gibi bir oyunda 240 fps in altına düşürmeyecek kart öneriniz varsa ben gidip 3080 için 10k bayılmayayım.
Hocam Competitive dediğinizde aklıma gelen oyun COD Warzone olmadığı için öyle demiştim, COD Warzone'da ekran kartı kullanımı gene de yükse olur tabii ki sonuçta sistem zorlayan bir oyun. Keşke oyun belirtseydiniz en başta.

Hocam Competitive dediğinizde aklıma gelen oyun CoD Warzone olmadığı için öyle demiştim, CoD Warzone'da ekran kartı kullanımı gene de yükse olur tabii ki sonuçta sistem zorlayan bir oyun. Keşke oyun belirtseydiniz en başta.

Örneğin Rainbow Six Siege'de alacağın FPS değerleri de 300 üzerinde. Aslında 3080 piyasada 1080P içinde alınabilecek en mantıklı kart tabii ki çok daha yüksek FPS değerlerine çıkılabilir bu kartla ama en az bu kart kadar üstün teknoloji bir işlemci gerektiriyor anladığım kadarıyla.
Yeni mimari ile gecikmeler düşürülebilir, bence de beklemekte fayda var. Ne yaparsan yap bu kart 1080P’de tam performans vermeyecek. 5700XT ile BF4 oynarken sürekli frekansın düşmesi sorununu yaşıyorum. Yani kart kullanımının az olmasını geçtim, 2GHz’de çalışması gereken kart 800MHz’de çalışıyor. Haliyle Ultra ayarlarda aldığım FPS’ten düşük FPS alabiliyorum en düşük ayarlarda.

En fazla i9 10850K ile düşünüyorum işte hocam, i7 10700K hiç olmayacak öyleyse anladığım kadarıyla ama 10850K bizi şu an kurtarır mı acaba onu bir değerlendirsek iyi olur, ilgilendiğin için teşekkür ediyorum bu arada, yorum alışverişine devam etmek isterim.

Örneğin Rainbow Six Siege'de alacağın FPS değerleri de 300 üzerinde. Aslında 3080 piyasada 1080P içinde alınabilecek en mantıklı kart tabii ki çok daha yüksek FPS değerlerine çıkılabilir bu kartla ama en az bu kart kadar üstün teknoloji bir işlemci gerektiriyor anladığım kadarıyla.
Hocam yeni kartlar o kadar yüksek güçle geldi ki işlemciler yetmedi gerçekten.

Yeni konular

Geri
Yukarı