22 yaşında bir üniversite öğrencisinin Sosyal sağlık sigortası olup olmadığı nasıl öğrenilir?

TheVibe

Kilopat
Yer
Boston, Massachusetts
Daha fazla  
Meslek
Walter Bishop'un Yanında Laboratuvar Asistanı
Dostlar iyi günler. 22 yaşındayım ve üniversite 3. sınıf öğrencisiyim. Çalışmıyorum, okuyorum. Yıllardır hastaneye gitmedim, internette adamakıllı cevap bulamadım ve bunu hangi siteden sorgulayacağımı bilmiyorum. Dizimde yıllar öncesinden basketboldan kalma sakatlık var. Onun için gidersem ve ameliyat gerekirse herhangi bir ücret öder miyim?

Üniversite öğrencileri, bağlı olduğu üniversitenin sağlık sistemine bağlıdır ve alacağı sevk ile çevredeki genelde kamu hastanelerinden faydalanır.
Ünv öğrenci kimlik kartı resmi bir evraktır.
Ünv.'nizde araştırma hastanesi mevcut ise direk oradan her türlü hizmeti ücretsiz alabilirsiniz.
Yani ben öğrenci iken öyle idi.
Eğitim dışı zamanlarda ise ünv kimlik kartınız tüm kamu hastanelerinde geçerli bir sağlık belgesi gibidir.

Acil durumlarda her hastane acil hastalara bakmak zorunda ve sosyal kurum sorgulama hakları yoktur diye biliyorum. Ama burası Türkiye. Acil durumlarda da bile özel hastanelere gitmemeniz önemle rica olunur.

Daha detaylı ve güncel bilgileri okuduğunuz ünv'nin rektörlükteki öğrenci işleri kısmından öğrenmelisiniz.

Üniversite öğrencileri, bağlı olduğu üniversitenin sağlık sistemine bağlıdır ve alacağı sevk ile çevredeki genelde kamu hastanelerinden faydalanır.
Ünv öğrenci kimlik kartı resmi bir evraktır.
Ünv.'nizde araştırma hastanesi mevcut ise direk oradan her türlü hizmeti ücretsiz alabilirsiniz.
Yani ben öğrenci iken öyle idi.
Eğitim dışı zamanlarda ise ünv kimlik kartınız tüm kamu hastanelerinde geçerli bir sağlık belgesi gibidir.

Acil durumlarda her hastane acil hastalara bakmak zorunda ve sosyal kurum sorgulama hakları yoktur diye biliyorum. Ama burası Türkiye. Acil durumlarda da bile özel hastanelere gitmemeniz önemle rica olunur.

Daha detaylı ve güncel bilgileri okuduğunuz ünv'nin rektörlükteki öğrenci işleri kısmından öğrenmelisiniz.
Yani devlet hastanelerinde sorun olmaz değil mi? Özel hastane ile işim yok, hep gittiğim ortopedi doktoru devlet hastanesinde.

Şu an ülke içinde aynı binadaki kişilerin farklı kural uyguladıklarına şahit oluyorum. Dolayısı ile en doğru ve gerçek sözü rektörlük öğrenci işlerinden öğrenmen.

e-Devlet gir sonra sosyal güvenlik kuruma tıkla çıkan panelde yazılar olacak biraz aşağı in.

Genel sağlık sigorta uygulamaları başlık altında seçenekler var. Bu başlık altında spas müstahaklık sorgulama ( sağlık provizyon aktivasyon sistemi) yazısını görünce üstüne tıkla.

Açılan panelde tescil kapsamı var orada mevcut sigorta statün yazar. Orada 60/g ve yanında rakam yazar ve altında GSS kapsamı yazar.

Açıklamaya göre devlet hastaneleri eğitim araştırma hastaneleri ve semt polikliniklerine randevu alıp statü kapsamında ya 6 ile 15 TL arası ücret ödeyip doktora gözüküp testler yaptırıp reçete yazdırabilirsin.

Sağ en altta ise durum yazar, provizyon alabilir müstahaktır veya provizyon ödenmemiştir filan diye birkaç cümle ile belirtir.

Yeni konular

Geri
Yukarı