22 yaşından sonra öğretmenlik okumak mantıklı mı?

Maalesef ataması zor bir meslek. Sağlık daha önü açık iş imkanı yüksek bir meslek ama elbette sevmediğiniz işi yapmak çok daha kötü olur. Öğretmenlik güzel bir meslektir ama kumardır işsiz kalma riski yüksek.
sevmemek değil aslında 2 bölüm okuyorum bu senede açıköğretime yazılıcam. Allahın izni ile bu sene çok param yoktu yazılamadım o yüzden odyometride okuyorum onun ataması zor ama atanıncada hastanenin en rahat birimi

gönlünden geçeni yap, 30 yıl sevmediğin iştense 26 yaşında 27 yaşında işine başla seve seve yap.
Hocam aslında sevmemekten ziyade başka alanlarada yönelmek diyelim ama atanamazsam özelin şartlarını kötülüyor herkes

Yani aslında paramedik ve odyometri son senemdeyim. Aslında Lisans okumadığım için de kendimi kötü hissediyorum, nedensizce. :( öğretmenlik okuyup o boşluğu hem kapatıp hem de atama için uğraşacaktım ama şuda var, öğretmenliğin doğu görevi şartlarını tam olarak bilmiyorum beni aydınlatırmısınız?

Şuan ki mesleğiniz nedir?
DGS ile lisans geçişi yapsana. Çok basit yollar var. Sen zor olanlara doğru seçim yapmaya çalışıyorsun. Öğretmenlikte doğu görevi yerine göre oluyor. Bölgeye göre 4,5,6 sene olabiliyor. Ama bu değişebiliyor. Geçen sene seçim zamanı kanun çıkarıldı. Örneğin geçen seneye kadar 1 sene doğuda görev yapmış birisi bile doğu görevini yapmış sayıldı. Tercih yaparken görebiliyorsun kaç sene doğu görevi yapacağını. Belki o kanun bu senede çıkabilir belki seneye çıkabilir. Belki de hiç çıkmayacak.

Şimdi şöyle bu sene sınava hazırlanıp kazansam, odyometriden atanmaya calısmam gerekli, öğretmenlik okicam, hemde işe gidip çalışıcam bu kadar zamanım yok😔
Neden 1-2 seneyi baz alıyorsunuz? Odyometri atama puanları nerelerde bilmiyorum ama atanıp daha sonraki yıllarda okuyabilirsiniz. En azından "bir mesleğim, işim var" rahatlığıyla daha dinç kafayla okuyabilirsiniz.

DGS ile lisans geçişi yapsana. Çok basit yollar var. Sen zor olanlara doğru seçim yapmaya çalışıyorsun. Öğretmenlikte doğu görevi yerine göre oluyor. Bölgeye göre 4,5,6 sene olabiliyor. Ama bu değişebiliyor. Geçen sene seçim zamanı kanun çıkarıldı. Örneğin geçen seneye kadar 1 sene doğuda görev yapmış birisi bile doğu görevini yapmış sayıldı. Tercih yaparken görebiliyorsun kaç sene doğu görevi yapacağını. Belki o kanun bu senede çıkabilir belki seneye çıkabilir. Belki de hiç çıkmayacak.
@Tearz Hocam sizin akıcı şekilde konuşma tarzınızı çok beğendim. Öncelik ile teşekkürlerimi sunarım, sonrasında ise bir sorum daha olucak özür dilerim. İlkokula beden eğitim gelebilirmiş resim,müzik, beden bu durumda bedenden 20 k atama olur diye düşünerek, acaba beden eğitim mi okusam dedim :) sizce olur mu böyle durum? Teşekkürler :)

Sevmemek değil aslında 2 bölüm okuyorum bu senede açık öğretime yazılıcam. Allah'ın izni ile bu sene çok param yoktu yazılamadım o yüzden odyometride okuyorum onun ataması zor ama atanınca da hastanenin en rahat birimi.

Hocam aslında sevmemekten ziyade başka alanlarada yönelmek diyelim ama atanamazsam özelin şartlarını kötülüyor herkes.

Size o zaman yolunuzda başarılar dilerim. Bende adalet okuyorum geleceğimiz çok belli değil bu düzende...

@Tearz Hocam sizin akıcı şekilde konuşma tarzınızı çok beğendim. Öncelik ile teşekkürlerimi sunarım, sonrasında ise bir sorum daha olucak özür dilerim. İlkokula beden eğitim gelebilirmiş resim,müzik, beden bu durumda bedenden 20 k atama olur diye düşünerek, acaba beden eğitim mi okusam dedim :) sizce olur mu böyle durum? Teşekkürler :)
Öyle bakarsanız hüsran yaşarsınız. Yarın bir olay çıkar planlar alt üst olur. Tanıdığım TM'de 15 Bin ile PDR okudu. Girerken önü çok açıktı. Ölmez meslek diyorlardı. Mezun olurken 150-200 Bin sıralama ile alıyordu bölüm. İhtiyaç olmasına rağmen atamaları aşırı düştü. Şuan Din Kültürü, Sınıf Öğretmenliği, Okul öncesi popüler ama nereye kadar alacaklar bilemezsin. Hemşirelik okudum. Senin durumunda olup DGS ile gelenleri biliyorum. O yüzden senin DGS yoğunlaşmanı öneririm. Bir problem yaşamazsın. DGS ile gelenlerin okulu uzamasın diye hocalar her türlü iyiliği yaptı. Normalde fiziksel olarak 2 derste bulunamamasına rağmen almasına dilekçe ile izin verdiler. Günümüz şartlarında mülakat olan işlerden biraz uzak durmakta fayda var. Referansın varsa yakınlaş. Öğretmenlik okuyup mülakatlarda yazık etme kendine önünde başka bir fırsat varken. Hem 2 sene kara geçmiş olacaksın hem de sevdiğim dediğin meslekle lisans mezunu olmuş olacaksın. Her okulda 1 PDR hocası olmamasına rağmen atama yapmıyorlar. Öyle hayal sayıları unut. Seçim zamanı 30-40 Bin alım yaparlar. Bunun yarısı Din Kültürü, Sınıf, Okul Öncesi, Matematik, İngilizce olur.

Öyle bakarsanız hüsran yaşarsınız. Yarın bir olay çıkar planlar alt üst olur. Tanıdığım TM'de 15 Bin ile PDR okudu. Girerken önü çok açıktı. Ölmez meslek diyorlardı. Mezun olurken 150-200 Bin sıralama ile alıyordu bölüm. İhtiyaç olmasına rağmen atamaları aşırı düştü. Şuan Din Kültürü, Sınıf Öğretmenliği, Okul öncesi popüler ama nereye kadar alacaklar bilemezsin. Hemşirelik okudum. Senin durumunda olup DGS ile gelenleri biliyorum. O yüzden senin DGS yoğunlaşmanı öneririm. Bir problem yaşamazsın. DGS ile gelenlerin okulu uzamasın diye hocalar her türlü iyiliği yaptı. Normalde fiziksel olarak 2 derste bulunamamasına rağmen almasına dilekçe ile izin verdiler. Günümüz şartlarında mülakat olan işlerden biraz uzak durmakta fayda var. Referansın varsa yakınlaş. Öğretmenlik okuyup mülakatlarda yazık etme kendine önünde başka bir fırsat varken. Hem 2 sene kara geçmiş olacaksın hem de sevdiğim dediğin meslekle lisans mezunu olmuş olacaksın. Her okulda 1 PDR hocası olmamasına rağmen atama yapmıyorlar. Öyle hayal sayıları unut. Seçim zamanı 30-40 Bin alım yaparlar. Bunun yarısı Din Kültürü, Sınıf, Okul Öncesi, Matematik, İngilizce olur.
@Tearz Size ne kadar teşekkür etsem azdır.

Selam, ben de bir öğretmen adayıyım. Şu açıdan bakmak lazım biraz, ileride sevdiğiniz işi yapmaktan daha rahat, daha iyi bir şey olamaz. Sevmediğiniz bir işte çalışıp her sabah işe of çekerek gitmektense, zorlu bir süreç de olsa sevdiğiniz bir işi yapıp mutlu olmalısınız.

Branş öğretmeni olmak istiyorsanız, atıyorum ki KPSS'de Türkçe öğretmenliği bölümünde bin kişi atanıyor, siz bu bin kişi arasına girmeyi hedefleyin.

Yeni konular

Geri
Yukarı