Üniversite okumak mantıklı mı?

Şu anda 10.sınıfım ve iş hayatına girmek istiyorum. Üniversite okumanın zaman kaybı olduğunu düşünüyorum çünkü; şu anda ders çalışmaya başlasam, 2 sene YKS, 4 senede üniversite etti 6 sene. 6 senede ben iş öğrenip daha da fazla para kazanmaz mıyım?
Üniversite mezunu olmak çözüm olmuyor, işsiz insan çok fazla. Görüşlerinizi merak ediyorum.

Ben de aynı kafadayım açıkçası. Yalnız eğer girdiğin iş kendine gerçekten bir şeyler kazandırmayacaksa hiç o işe girme derim. Örneğin inşaatta çalışmak. Ne kendine vakit ayırıp kendini geliştirebiliyorsun ne de o işin sana bir katkısı oluyor. Eğer bir işe gireceksen orada senden daha profesyonel kişilerin olup olmadığı konusuna dikkat et. Eğer senden daha kötü durumda kişiler varsa orayı terk et. Bu hayattaki amacımız kendimizi daima geliştirmektir, para kazanıp hayatımızı devam ettirmek değildir. Elbet bu da var ama gelişim çok daha önemli, sonuçta 1 defa geldiğin bu hayatı eğer 0 bilgi ile sonuçlandırırsan boşuna yaşamışsın demektir.

Üniversite okumak kişisel gelişim dışında mesleki bir katkısı çok yok ülkemizde eğer iyi bir üniversite ve hocalara sahip değilseniz. Bunlar olsa dahi iş bulma garantisi çevreniz yoksa veya çok başarılı değilseniz düşük. Bu günlerde çocuğum doktor/mimar/mühendis demek için aileler zorla okutuyorlar çocuklarını ama zanaatkarların şu an beyaz yakalılardan daha çok kazandığı gerçeği bilinmiyor gibi.

Hocam üniversite size bir unvan katar ve bir şekilde mezun olursunuz, orada tecrübe edinip edinmemek yani ünvanınızı daha çok para kazanabilir hale getirmek üniversitenin adından ziyade sizin girişimlerinize bağlıdır. Yani üniversiteden gerekli çıkarımı kendiniz için sağlayamazsanız 4 ortalama ile mezunda olsanız sokak röpörtajlarındaki diplomalı işsizler arasında kendinize yer bulursunuz, zira piyasa teorik değil uygulamadaki bilgi birikiminiz ve tecrübeniz ile ilgileniyor. Ben ön lisans okuduğum dönemde daha okul bitmeden hocaların referansı ile iş teklifleri aldım, çünkü ortalamam yüksek olmasa da pratikte arkadaşlarımdan daha ilerideydim.

Sırf bir "üniversite ortamı" için ve sözde saygınlığım olsun diye 6 senemi vermem çok saçma.
Devir artık değişiyor, üniversite okuyana değil parası olana kız veriliyor.
Geçenlerde birtane çocuk vardı, lokantada aşcı olarak çalışıyor, 14 yaşında 13k maaş alıyor sigortalı, şimdi sen buna oku desen okur mu?
Okursa hayatı batar.Kaldı ki asgari ücretle iş bulmak da bir hayli zor.

Sırf bir "üniversite ortamı" için ve sözde saygınlığım olsun diye 6 senemi vermem çok saçma.
Devir artık değişiyor, üniversite okuyana değil parası olana kız veriliyor.
Geçenlerde birtane çocuk vardı, lokantada aşcı olarak çalışıyor, 14 yaşında 13k maaş alıyor sigortalı, şimdi sen buna oku desen okur mu?
Okursa hayatı batar.Kaldı ki asgari ücretle iş bulmak da bir hayli zor.
Dostum öncelikle technopat'a bu soruyu sorman ne kadar doğru bilmiyorum. Aile büyüklerin, fikrine saygı duyduğun öğretmenlerin, arkadaşların vb başka tanıdıklarına sorman daha doğru olur diye düşünüyorum. Ama yine de bu diğer insanların fikirlerine göre değil de senin ne yapmak istediğine bağlı. Eğerki okulunu okuman gereken bir iş yapmak istemiyorsan -hekimlik, mühendislik, avukatlık vb gibi- okuman yalnızca memur olmanı sağlar. Eğer bir işe gireceksen de meslek edinebileceğin bir iş olsun. Garsonluk vb değil de daha çok marangozluk vb. veya fabrikada temelden girip kalfalığa, ustabaşılığa erişmek gibi.
Her şey para gibi görünse de kişinin kendi onuruna yakışan veya yakıştırdığı neyse onu yapması gerekiyor. En nihayetinde de iyice, etraflıca düşünmeden, araştırıp soruşturmadan da böyle hassas bir konuda karar vermemelisin. Sonradan dönüşü, pişmanlığını yaşamak kolay olmaz böyle kararların...

Dostum öncelikle technopat'a bu soruyu sorman ne kadar doğru bilmiyorum. Aile büyüklerin, fikrine saygı duyduğun öğretmenlerin, arkadaşların vb başka tanıdıklarına sorman daha doğru olur diye düşünüyorum. Ama yine de bu diğer insanların fikirlerine göre değil de senin ne yapmak istediğine bağlı. Eğerki okulunu okuman gereken bir iş yapmak istemiyorsan -hekimlik, mühendislik, avukatlık vb gibi- okuman yalnızca memur olmanı sağlar. Eğer bir işe gireceksen de meslek edinebileceğin bir iş olsun. Garsonluk vb değil de daha çok marangozluk vb. veya fabrikada temelden girip kalfalığa, ustabaşılığa erişmek gibi.
Her şey para gibi görünse de kişinin kendi onuruna yakışan veya yakıştırdığı neyse onu yapması gerekiyor. En nihayetinde de iyice, etraflıca düşünmeden, araştırıp soruşturmadan da böyle hassas bir konuda karar vermemelisin. Sonradan dönüşü, pişmanlığını yaşamak kolay olmaz böyle kararların...
Çok güzel açıklamışsın gerçekten.
Buradan açtığım konuyla tabii ki de hayatımı etkileyecek kararı verecek değilim. Amacım her kafadan bir fikir almak, olaya farklı açılardan bakmak.
Şu konuda zaten hem fikir olalım; kendi işini kurmak istiyorsan okumak vakit kaybından başka bişe değilidir çünkü, geçeceğim süreci anlattım ben, 10.sınıfım şuanda. YKS'ye girmeme 2 sene kaldı, tek de kazandığımı düşünerek, 4 de üniversite, 2 sene de doktora için çalıştım, etti 8 sene. Sonucunda da bir yerde memur olarak "torpil ile" çalışmaya başlayacağım hayatım boyunca.
Eğer ki okumazsam da 8 sene boyunca ben bir işin çıraklığından başlarım ve ustasını olurum, daha sonra kendi işimi kurabilirim çünkü ticaret hayatına ben girdim, insanları tanıdım, hayatın gerçek yüzünü dışarıda gördüm, paranın ne demek olduğunu orada anladım. Ya pazarada git limon sat, ilk başta bir kasa satarsın daha sonra işi öğrenmeye başladığın için işin de büyüyecek, 2 kasa, 3 kasa, tezgah almışsın daha sonra v.s..
Eğer memur olup kendi işimi kursaydım 23 yaşından sonra başlayacağın iş hayatını öğrenmeye. Zaman kaybı değil mi?
Memur bir kişi, dışarıda ki iş hayatına giremez çünkü bilmiyor dışarı hayatını, öğrenmesi lazım ilk önce.
Yani demem o ki benim için üniversite okumak zaman kaybından başka bişe değildir, %1 lik diliminde ki üniversiteler de okumak hariç.

Universite okumak gerekli dostum. Gereksiz dendigi itibarsizlastirildigi icin zaten bu ulke bu halde. Tabii sana git bir apartman universitesinde oku demiyorum. Kazanirsin guzel bir yeri kazanamazsin orasina daha var yasin kucuk. 23 yasindan sonra baslayacaksin isi ogrenmeye demissin 1.sinifta basla gonullu ya da zorunlu stajinla part-time ogren isini. Okulda kimse senin elini kolunu baglamiyor. Muhendislik ozelinde kendini veren cogu ogrenci zaten 3.sinifta part-time calismaya baslamis oluyor. Ayrica okul sadece is ogrtemiyor sana insan taniyorsun, etkinliklere konferanslara katiliyorsun, mesleki zorunlu derslerinin yani sira bambaska dersler alip kendini gelistiriyorsun. Universite boyledir sadece is yapip para kazanmak degil kendini komple gelistirmek istiyorsan okuman lazim he ben esnaf olurum vs diye bakiyorsan olaya senin bilecegin is ama bunun icin bile hala kucuksun hatta 18 yas bile meslek kararini vermek icin bence erken. Kisaca Türkiye'nin en iyi 10 universitesi okumaya degerdir. Bos asla degil. Git isi bilen insanlarla ilgini ceken meslek dallarinda gercekten iyi sirketlerde olanlarla konus, kurumsal yerlerde teknisyen olsan bile kasen dusuk olur yukselemezsin vs.

Geri
Yukarı