220v AC akımı 48v DC'ye dönüştürme

şahıs

Hectopat
Yer
Aksaray
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
ryzen 5 1600 Team T-Force Vulcan TUF Gaming Alliance 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 DDR4 Asus rx 550 4gb gigabyte b450m -h wd10ezex , suv400s37240g
Meslek
öğrenci
220v AC akımı 48v DC'ye nasıl dönüştürülür ve hangi malzemeler gerekir? Devre şeması olarak.

Biraz araştırdım anlamamıştım şimdi anladım köprü diyot diye bir şey varmış nasıl çalıştığını anladım. Ama 220v DC akımı veriyor bunu nasıl 48v yapabilirim?

Son düzenleme:
Köprü diyotu direkt şebekeye bağlamak yerine 48v trafo ile AC voltajı düşür ve AC/DC dönüştürücüye bağla. Alternatif akımı doğrusal akıma çevirirken voltaj artacağı için çıkış 48 volttan daha yüksek olacak. Bu yüzden çıkışa 48v regulatör bağlamalısın.

Hocam 220v girişi AC mi DC mi bunun?

Trafolar sadece AC ile çalışır.

220V-12V biz bu şekilde bir devre kurmuştuk. 4 tane diyot yerine köprü diyotta kullanabilirsin.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-07-24 135025.png
    Ekran görüntüsü 2023-07-24 135025.png
    18,2 KB · Görüntüleme: 54
Köprü diyotu direkt şebekeye bağlamak yerine 48v trafo ile AC voltajı düşür ve AC/DC dönüştürücüye bağla. Alternatif akımı doğrusal akıma çevirirken voltaj artacağı için çıkış 48 volttan daha yüksek olacak. Bu yüzden çıkışa 48v regulatör bağlamalısın.

Trafolar sadece AC ile çalışır.

Hocam elimde eski spiral makinelerinin piçinde bir kondansitör tarzı bir parça vardı o regulatör müdür?

Merhaba. 48 volt DC 'nin çıkış amperi de çok önemli, çünkü besleme trafosu, köprü diyot ve elektrolitik kondansatör seçiminde çıkış amperi önemli, bunu da vermeniz gerekliydi. Çünkü 1 A DC veya 3- 5 A DC normal trafolu olan DC adaptör çıkışları için ona uygun VA güçte 220 > 48 volt besleme trafosunu satın almak gerekiyor.

Redresör (Doğrultma) devresinde uygun VA güçte trafo (220>48 volt) köprü diyot (çekilecek ampere uygun) ve çekilecek ampere uygun (1 amper başına 1000 mF olarak) elektrolitik kondansatör 75 voltluk ve 1.5 kohm paralel direnci çıkışta paralel kullanmanız gerekir. 1.5 komh.luk direnci 48 volt DC'yi çıkışta DC uçları boşta (1.414 kat artmadan) iken ayni voltajda (48 volta) sabitlemede kullanırsınız. (Alt şemadaki basit DC regülatör tipli AC/DC doğrultma)

Sağlam ve PC'de kullanılmayan 4 adet PC PSU'sunun 12 volt DC çıkışları seri olarak bağlanarak 48 volt DC ve PSU'nun 12 volt DC çıkış değerindeki amperle çıkış değeri yine elde edilebilir. Bu bağlantı şemasını www.320volt.com' da sn. gevv'in verdiği PSU'ların seri bağlanarak voltaj artırılması konu başlığında orada yer alan elektrik bağlantı şemasından araştırıp görebilirsiniz.

Not: PSU'ları voltaj artırmak için seri bağlarken PSU içlerinden topraklama (yeşil-sarı) kablosunu PSU'nun metal gövdesinden mutlaka ayırıp seri bağlamanız gerekiyor, aksi durumda PSU'ların içten kısa devre durumu söz konusu olur. Önemli not olarak bu konu sözü geçen anlatımda zaten belirtiliyor. Kolay gelsin.

QQplL.png

Son düzenleme:
Hocam neden DC çıkışında +dan - ye direnç koydunuz?

Merhaba. Çünkü 48 volt DC çıkışı boşta iken (+ ve - uçlarından kullanılmadığında) 48 volt DC'de sabitlemek için paralel direnç konuluyor. Bu yapılmazsa eğer şebekeden AC>DC ile doğrultulan gerilim 1.414 kat artmış bir DC voltajda (60 volt DC civarı) olur. Sabit gerilimli (regüleli) bir redresör yapabilmek için çıkışta paralel bağlı uygun bir dirence (direnç olarak fazla akım çekip güç harcamayacak ama voltajı sabitleyebilecek olan) mutlaka gerek vardır. (Basit regüleli DC doğrultma devresi için)

Not: Çıkıştaki paralel direncin gerekliliğini; normal trafo-redresörlü 12 volt DC güç kaynağını yaparken deneme-yanılmayla görmüştüm. Bu redresör 12 voltla PC ses kartı çıkışını kuvvetlendiren TDA1554q ses entegresini çalıştırma amaçlıydı ve 1.6 kohm'luk birkaç direnç DC çıkışa paralel lehimlenip konulmadığında TDA1554q ses entegresine 18-19 volt DC'ye yükselip (gücün tamamı kullanılmadığından 12 volta voltaj düşümü olmamıştı) aşırı ısınıyordu, ancak paralel dirençle voltaj 12 volta sabitlenerek entegrenin aşırı ısınma sorunu çözülmüştü, bunu 12 yıl önceki tecrübemde görmüştüm. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı