AC elektrik nasıl DC'ye çevrilir?

Ömer Evece

Picopat
Daha fazla  
Elimde bir vantilatör projesi var. Bu projede kullandığım DC motora (240 volt to 12 volt 4A'lik bir) trafo ile doğrudan güç verdiğimde motor titriyor ve hiç dönmüyor. Bu AC çıkışı nasıl DC'ye çevirebilirim?

Devredeki malzemeleriniz varsa. Aşağıdaki devre ile halledebilirsiniz.

Dosya Ekleri

• 1693173208312.png
    1693173208312.png
    74,4 KB · Görüntüleme: 97
Merhaba. AC> DC'ye redresörle çevrilir. DC motorunuz kaç amperi çekiyor, DC motor unetiketinde en fazla 4 A yazıyorsa 12 volt AC'ye trafoyla düşürülen voltajı doğrultucu (redresör) kullanarak bu vantilatörü çalıştırmış olursunuz. 12 volt sabit gerilimli doğrultucu redresör için gereken elektronik parçaları internetteki devre şemalarından

maxresdefault.jpg

araştırıp bulabilirsiniz.

Üstteki basit doğrultucu için (sabit gerilim çıkışlı) malzeme listesi ; 1 adet KBPC 3510 köprü diyot, 1 adet 4700 mF 25 veya 35 voltluk elektrolitik kondansatör, direnç (R1) olarak 3 tane 1.5 kohm'luk direnç (1/4 watt) satın alıp paralel lehimleyip devredeki yerinde (DC çıkışa paralel) kullanın. 12 volt, 4 A lik sabit DC çıkışını bu şekilde alıp kullanırsınız. Ayni redresörü PC ses sistemindeki güç beslemesinde kullanmıştım. Lm78XX serisi (örneğin LM7812 1 A verebilir, ancak amperi artıran tadilatı yapılmış LM7812 ile 4 A (2N3055 güç transistörü destekli) alınabilir. Kolay gelsin.

Devredeki malzemeleriniz varsa. Aşağıdaki devre ile halledebilirsiniz.
Hocam bu seçtiğiniz doğrultucu devresi sabit 5 volt DC 'yi veriyor, herhalde LM78XX serisine bir örnek verebilmek amacıyla bunu seçtiniz. LM7812 ile normalde 1 A max. olarak alınıyor, 3 A daha artırılıp 4 A 'i alabilmek için güç transistörü (2N3055) destekli LM7812'lere bu türdeki tadilatlı 12 volt redresör devrelerine ihtiyaç olur. Basit ve sabit 12 volt DC veren doğrultucuyu seçmek daha az malzeme kullanmak açısından en mantıklısı olur. Yine sabit 12 volt DC alınır ama daha az malzeme ve daha basit bir devreyle (ilk verdiğim devre şeması) bu doğrultma işlemi halledilmiş olur. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Mantıken kısa devreye düşmez mi ? iki uç birleşmiyor mu ? Bütün devre elemanları elimde var. ( hepsi çıkma ).
Merhaba. Hayır, kesinlikle bir kısa devre durumu olmaz, çünkü R1 direnci doğrultulan DC gücün çok küçük bir kısmını dalgalı kalan DC' yi daha düzgün DC'ye çevirmek için kullanır, kısa devre durumuna neden olunamaz, çünkü paralel bağlı bu dirençlerin omajları çok yüksek 1500 ohm, 1600 ohm (1/4 watt) dirençler bunlar, neden kısa devreye düşsün ki, kısa devreye düşmesi için paralel bağlı dirençlerin 0 ohm'da veya ona çok yakın omajlarda (0.001 ohm gibi) ölçülmesi gerekir ki siz 1500 ohm yani 1.5 kiloohm ; 1/4 watt dirençten 2 veya 3 adedini paralel bağlı olarak DC çıkışta kullanacaksınız. Bunu kullanmazsak eğer çıkıştaki akım hem daha dalgalı (çıkış dalga şekliyle tam doğrultulmamış) hem de çıkış ucu boşta iken 17-19 volt DC 'lere kadar yükselmiş olur. DC çıkışı bir yüke de bağlansa 12'ye bu durumda direnç paralel bağlı olarak yoksa eğer tam düşmez, 15-16 voltlarda çalıştırıp fan devresini içten ısıtıp daha fazla zorlar, 12 volt değeri biraz fazla geçilmiş olur. Bu devre kısa devreye neden olmaz, bu nedenle gönül rahatlığıyla kullanırsınız.

Not: Çok açık (veya samimi) olarak söyleyeceğim, evde TDA 1554Q amfi entegresini ( 2*22 watt ve köprülü çıkışlı) önce 130 watt trafo (220>12) köprü diyot ve elektrolitik kondansatörle çıkışına paralel direnç kullanmadan TDA 1554Q'ya direk olarak bağladım, TDA 1554Q'nun soğutucusu ve entegresi aşırı ısındı, neredeyse yanıyordu, DC ile ölçüm yapınca 19 volt DC' ye kadar el yapımı redresör DC çıkışının paralel direnç yokken yükseldiğini gördüm, sonradan nette paralel direnç uygulamasını gördüm, deneme-yanılma yoluyla evde tecrübe edip size de tavsiye etiğim değerlerdeki bu dirençleri bağlayarak sonuçta 12 volta redresör DC çıkışının sabitlendiğini gördüm, TDA 1554Q'nun entegresi de alüminyum soğutucusu ile normal olarak ısındı, ılık olarak kaldı. Ben evde 10 yıl önce direnç bağlamayıp veya bağlayarak alınan sonucu çok net gördüm, onun için çekinmeden siz de uygulayabilirsiniz diyorum. Kısa deveye neden olabilseydi nette örnek redresör devresi olarak yayınlanmazdı veya birileri tarafından banlanırdı diye düşünüyorum. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Merhaba. Hayır, kesinlikle bir kısa devre durumu olmaz, çünkü R1 direnci doğrultulan DC gücün çok küçük bir kısmını dalgalı kalan DC' yi daha düzgün DC'ye çevirmek için kullanır, kısa devre durumuna neden olunamaz, çünkü paralel bağlı bu dirençlerin omajları çok yüksek 1500 ohm, 1600 ohm (1/4 watt) dirençler bunlar, neden kısa devreye düşsün ki, kısa devreye düşmesi için paralel bağlı dirençlerin 0 ohm'da veya ona çok yakın omajlarda (0.001 ohm gibi) ölçülmesi gerekir ki siz 1500 ohm yani 1.5 kiloohm ; 1/4 watt dirençten 2 veya 3 adedini paralel bağlı olarak DC çıkışta kullanacaksınız. Bunu kullanmazsak eğer çıkıştaki akım hem daha dalgalı (çıkış dalga şekliyle tam doğrultulmamış) hem de çıkış ucu boşta iken 17-19 volt DC 'lere kadar yükselmiş olur. DC çıkışı bir yüke de bağlansa 12'ye bu durumda direnç paralel bağlı olarak yoksa eğer tam düşmez, 15-16 voltlarda çalıştırıp fan devresini içten ısıtıp daha fazla zorlar, 12 volt değeri biraz fazla geçilmiş olur. Bu devre kısa devreye neden olmaz, bu nedenle gönül rahatlığıyla kullanırsınız.

Not: Çok açık (veya samimi) olarak söyleyeceğim, evde TDA 1554Q amfi entegresini ( 2*22 watt ve köprülü çıkışlı) önce 130 watt trafo (220>12) köprü diyot ve elektrolitik kondansatörle çıkışına paralel direnç kullanmadan TDA 1554Q'ya direk olarak bağladım, TDA 1554Q'nun soğutucusu ve entegresi aşırı ısındı, neredeyse yanıyordu, DC ile ölçüm yapınca 19 volt DC' ye kadar el yapımı redresör DC çıkışının paralel direnç yokken yükseldiğini gördüm, sonradan nette paralel direnç uygulamasını gördüm, deneme-yanılma yoluyla evde tecrübe edip size de tavsiye etiğim değerlerdeki bu dirençleri bağlayarak sonuçta 12 volta redresör DC çıkışının sabitlendiğini gördüm, TDA 1554Q'nun entegresi de alüminyum soğutucusu ile normal olarak ısındı, ılık olarak kaldı. Ben evde 10 yıl önce direnç bağlamayıp veya bağlayarak alınan sonucu çok net gördüm, onun için çekinmeden siz de uygulayabilirsiniz diyorum. Kısa deveye neden olabilseydi nette örnek redresör devresi olarak yayınlanmazdı veya birileri tarafından banlanırdı diye düşünüyorum. Kolay gelsin.
2.2 K direnç işimi görür mü?

Evet görür, ama voltaj 12'de tam kalmayıp biraz artarsa eğer 1 tane daha paralel lehimleyip 2 tane paralel 2.2 k.ohm olarak kullanırsınız bu devrede. Öncelikle DC çıkışında paralel olarak birini bağlayıp DC skalasında dijital bir multimetreyle volt ölçümünü yapın. Kolay gelsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı