23.000 TL'ye alınan R5 5500 - RTX 3050 sisteme ne yapılmalı?

Elvyta

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5500
Galax Rtx 3050
ASRock A520M-HVS
Kingston Fury Beast 1x16
Öncelikle merhaba. 6 ay önce Trendyol'dan kasa monitör her şey dahil bir sistem aldım. Şu ana kadar gayet normal bir şekilde kullanıyordum ancak arkadaşım neredeyse benimle aynı fiyata çok daha iyi RTX 3060 12 GB bir sistem topladı. Benim de aklıma takıldı ve hesapladım kasam yaklaşık 18k monitörümün fiyatı ise 4K oluyor.
Sistemi 6 taksit ile 23K ya aldım taksitsiz 21500TL idi.
Bilgisayarımın özellikleri ise şunlar:
Ryzen 5 5500.
ASRock A520M hvs mATX.
Kingston Fury Beast DDR4 3200MHz CL16 1x16 GB RAM.
Galax RTX 3050 ex 1 Click OC.
Dragos 256 GB SSD 2000mb/2000mb okuma/yazma
WD Crucial 1TB HDD.
Dragos G270fg 165Hz 2ms monitör.
Gamx 450watt PSU ve kasa (Çin malı hiçbir yerde yok)
Bu sistem için harika kazıklandığımın farkındayım. Sizce bu sistemi ne yapabilirim ya da ne kadar fiyata yükseltebilirim? Üstüne ne kadar para koymam gerekir?
Bakmak isteyen olursa eğer parçalar değişmediyse Trendyol'da hala mevcut Zeiron Prime X60.

Sizinde, arkadaşınızın aldığı sistemde kazık. Geçmiş olsun, ne diyelim? Danışsanız iyiydi en başında.

Reiz ilk önce Trendyol ile hata yapmişsın, daha sonra, sen zannimca
3K ya DDR5 anakart
3K ya DDR5 RAM
15-16 k RX 7700 XT falan mükemmel olur bir de, işlemci de olursa müthiş

Hocam ilk iş olarak o PSU'dan en kısa zamanda kurtulun. Ekran kartı olarak 3050'yi satıp yerine 4060 falan düşünebilirsiniz, daha uyguna 2. el 3070 ya da 6700xt falan da önerirdim ancak güç kaynağı hem çok düşük seviye hem de hiç güven vermiyor. Ram'i çift kanal yapıp 32gb'a çıkarırsanız da özellikle çift kanaldan baya performans kazanırsınız.

Yine de dediğim gibi önceliği PSU'ya vermeye çalışın, hem doğru düzgün bir yükseltme için güçsüz hem de adı bilinmeyen bir marka olduğu için baya sıkıntılı duruyor, bir elektrik kesintisi sırasında elde olan sistemi de çöp edebilir.

Ederinin üzerinde ücret vermişsin ki farkındasın zaten. Dragos, Gmax gibi dandik markalar bedava ürün verse alınmaz.

Bu durumda yapabileceğin en mantıklı hareket sistemi bir şekilde aldığın fiyata satmak olur ama çok zor. 15,000 TL'ye ilana koysan bir ihtimal alıcı bulursun herhalde. Bu fiyata satarsan üzerine en az 3K civarı kadar eklemen gerekir yeni sistem ve monitör için (aklında RTX 3060 veya RX 6600'lü bir sistem varsa) . Alıcı bulamazsan parçaları tek tek satmayı denersin.

Sistemi satmayıp yükseltmeye kalkarsan bayağı masraflı ve saçma olur.

Cevap yazan herkese teşekkür ederim kasayı 15k ya satıp üzerine 2K daha koyarsam nasıl bir sistem toplayabilirim acaba 2. el temiz parçalara açığım.

Cevap yazan herkese teşekkür ederim kasayı 15k ya satıp üzerine 2K daha koyarsam nasıl bir sistem toplayabilirim acaba 2. el temiz parçalara açığım.

Parçaları tek tek satman daha mantıklı gibi. Monitör dahil 15K etmez zaten de bir ihtimal sistemden anlamayan birine gider diye düşündüm. Ne kadar yüksek fiyata satarsan o kadar iyi senin için, 23K para saymışsın.

Garanti sürelerini vs. belirterek parçaları tek tek satmaya çalış, ondan sonra yeni konu açarsın, bütçene göre öneride bulunuruz.

Geri
Yukarı