23500 TL'ye 5600X ve RTX 3080 OC Edition sistem alınır mı?

lengthok

Hectopat
Makaleler
5
Alttaki sistemin normal fiyatı 25000 TL civarında ben özelleştirme yaparak 23000 TL civarına indirebiliyorum. Hemen hemen her parçası kaliteli. Bu fiyata alınır mı?

Ryzen 5600X.
ASUS ROG STRIX RTX 3080 OC Edition.
Corsair 16 GB 3200 MHz RAM.
XPG Spectrix 512 GB RGB M.2 SSD.
Corsair TX850M 850W Full modüler güç kaynağı Gold sertifikalı.
Corsair iCUE H100I sıvı soğutma.
Corsair 5000D airflow kasa.
ASUS ROG B550-F anakart.

2K 165 Hz monitör ile kullanacağım.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20210207-194412263.jpg
    Screenshot_20210207-194412263.jpg
    49,6 KB · Görüntüleme: 39
Çok pahalı. 15000-17000 TL civarına öyle bir sistem topladığımı hatırlıyorum. Stok sorunlarının çözülmesini bekleyin.
Şu an elimde hazır bir para var kullanmam lazım. Beklersem bu parayı harcarım. Herkes 3-5 ay diyor stok sorunu için. Çok fazla bir zaman.
O fiyata en az bir 5800X beklerdim. Genel olarak kaliteli ve güzel parçalar kullanılmış güncel piyasa durumuna bakınca hem değer hem değmez. Karar senin.

Kasanın kendi işlemcisi 5900X ben 5600X olarak güncelledim.

Şu an elimde hazır bir para var kullanmam lazım. Beklersem bu parayı harcarım. Herkes 3-5 ay diyor stok sorunu için. Çok fazla bir zaman.

RAM'leri en azından 2x16 yap da bir şeye benzesin. Bu haliyle RTX 3080 takılmış orta seviye sisteme dönmüş. Parayı bu sürede yerim, tutamam dersen al gitsin. Senin yerine QP'nin sahibi ezer parayı.

2x16 seçeneği yok maalesef. 5600X gayet iyi bir işlemci bence neden orta seviye dediniz anlamadım.

5600X mid-range diye geçer genel olarak Ryzen 5'lerin konumlandırılması böyle yapılır kötü bir anlama gelmiyor. 2x8 GB RAM şu anda standart seviye ve 2x16 GB RTX 3080 ve Ryzen 5600X gibi yeni nesil güçlü parçalarla daha yüksek performans veriyor testlerde. 512 GB SSD de yine aynı şekilde 23.000 TL'lik bir sistemde az görünüyor. Tercih senin daha önce de dediğim gibi.

5600X mid-range diye geçer genel olarak Ryzen 5'lerin konumlandırılması böyle yapılır kötü bir anlama gelmiyor. 2x8 GB RAM şu anda standart seviye ve 2x16 GB RTX 3080 ve Ryzen 5600X gibi yeni nesil güçlü parçalarla daha yüksek performans veriyor testlerde. 512 GB SSD de yine aynı şekilde 23.000 TL'lik bir sistemde az görünüyor. Tercih senin daha önce de dediğim gibi.

Şu açıdan bakıyorum ben diğer bu seviyede sistemlere bakıyorum parçalar gerçekten dengesiz ve kalitesiz oluyor. Bu sistemde kötü olan bir parça yok neredeyse. En iyi 3080 modellerinden birisi var. SSD RAM gibi parçalar güncellenebilir olduğu için fazla önemsemiyorum. Temel parçaların kaliteli olması önemli şu an.

Şu açıdan bakıyorum ben diğer bu seviyede sistemlere bakıyorum parçalar gerçekten dengesiz ve kalitesiz oluyor. Bu sistemde kötü olan bir parça yok neredeyse. En iyi 3080 modellerinden birisi var. SSD RAM gibi parçalar güncellenebilir olduğu için fazla önemsemiyorum. Temel parçaların kaliteli olması önemli şu an.

Kasa, güç kaynağı ve anakart üst seviye modeller beğendim. Ekran kartı ve işlemci uyumlu güzel parçalar. Depolama için ek alan şart olacak, RAM yeterli ama 2x16 GB daha çok yakışır ileride, performans için de iyi olur. Sistem güzel iş sende bitiyor. Parayı tutamam sonra almadığıma pişman olurum diyorsan ver siparişi, "piyasa daha ne kadar kötüye gidebilir, sabredeyim" dersen de koy kenara unut varlığını.

Kasa, güç kaynağı ve anakart üst seviye modeller beğendim. Ekran kartı ve işlemci uyumlu güzel parçalar. Depolama için ek alan şart olacak, RAM yeterli ama 2x16 GB daha çok yakışır ileride, performans için de iyi olur. Sistem güzel iş sende bitiyor. Parayı tutamam sonra almadığıma pişman olurum diyorsan ver siparişi, "piyasa daha ne kadar kötüye gidebilir, sabredeyim" dersen de koy kenara unut varlığını.
Elon musk tweet attıkça stok sorununun uzayacağını hissediyorum.:D

Geri
Yukarı