24” 1080p vs 27” 1440p vs 27” 4K monitör

Bütçe
80000
Hocam 7500f darboğaz olmaz değil mi?

Gördüm hocam sağ olun.

Başka fikirleri de merak ediyorum. Çift monitör tercih eden veya 4K tecrübesi olan varsa önerilerinizi bekliyorum.
Hocam şimdi size deneyimlerimi aktaracağım:
Öncelikle 1080p VS 2k VS 4K konusundan başlayayım;
4070 Super falan alacaksanız sakın 1080p almayın, ben 2K ve 4K'yıda deneyimledim, 1080P ile 2K arasındaki görüntü farkı oldukça yüksek, şeye benzetebilirim: 60 Hz'den 144 Hz'e geçmek, ama bir tık daha düşük. 2K'yı gördükten sonra eski monitöre geçmek istemedim diyebilirim 😀
4K konusunda ise çok iyi bir ekran kartını almanız gerek 4070 Ti Super gibi en azından, yada 4080. 2K ile 4K arasında tabii görüntü farkı var ama yapacağınız masrafa değmez. Şahsen ben olsam 1080P oynarken ''ulan 2K olsaydı ne güzel olurdu'' derim ama 2K ile oynarken ''ulan 4k olsaydı ne güzel olurdu'' demem, o kadar yokluğunu çekmem yani.

165 Hz ile 240 Hz arasında o kadar fark var mı?
Bu farkıda deneyimlemiş birisi olarak söyleyebilirim ki:
Hayır.
Yani şimdi şöyle 144 Hz veya 165 Hz bir monitörün varsa bu gayet yeterli olacaktır. Şahsen aradaki fark slow motion'da bakmadıktan sonra pek fark edilmiyor bile. Hele hele o aradaki fiyat farklarını vermeye hiç değmez.

Şimdi toparlamak gerekirse;

Almanızı önerdiğim sistem 4070 Super + R5 7500F + 2K 165 Hz IPS bir sistem toplamanız yönünde olur. Hem bütçenizin altında kalıyor hemde RDR2 gibi oyunlarda bile DLSS falan derken 165 FPS'in üstünü görürsünüz optimize ayarlarda (170-180) (HUB optimized) ha eğer ki hepsini ultraya çekersenizde yine gayet yüksek FPS'leri görürsünüz. (130-140)
Tavsiye etmem ama eğer 4K alacaksanız, parası önemli değil ise en azından 4070 Ti Super almanızı, bütçenize uygunsada 4080 almanızı öneririm (4080 Super ile aralarındaki fark sadece fiyat farkı, yani Super modeli daha ucuz ancak bizim ülkemizde öyle değil 😁).
4070 Ti Super RDR2 üzerinden örnek vermek gerekirse 4K'da 60 FPS'leri rahat alıyor. DLSS faktörü devreye girincede 80'lere falan çıkıyor (düşük FPS'lerde DLSS pek bir işe yaramıyor)

4070 Super 2K'da sizi çok çok uzun süreler götürür akıcı bir şekilde, hadi kas gücü yetmese DLSS'si var. 4070 Ti Super 4K'da sizi ne kadar uzun süre götürür bilmem, ama 4K hedefli bir ekran kartı değil, o yüzden bi süre sonra sıkıntı çıkarabileceğini düşünüyorum. O yüzden RTX 4080 Super almanız daha iyi olacaktır 4K çözünürlük için. 4080'in üretimi kalkıyor bu arada.

Tabii ki var hocam nasıl 60 Hz'den 144 Hz'e geçince fark oluyorsa aynı oranda fark bunda da var.
Hiç bir şey 60 Hz'den 144 Hz'e geçmek kadar fark ettirmiyor. he 540 Hz'ler falan dahil değil 😀

Gördüm hocam sağ olun.

Başka fikirleri de merak ediyorum. Çift monitör tercih eden veya 4K tecrübesi olan varsa önerilerinizi bekliyorum.
Bu arada çift monitör veya 3 monitör veya 5 monitör eğer tüm monitörlerdende oyun oynamıyorsanız, maksimum 3-4 FPS fark ettirecektir.

Peki çözünürlük olarak webde veya dizi film izlerken 1440p de sıkıntı yaşar mıyım?

Bulanık olma konusunda.
Bu arada evet buna da cevap vereyim monitörün kendi çözünürlüğü dışında başka çözünürlükte kullanırsanız görüntü kalitesi berbat olur. Bunun tek çözümü ya boyutunu küçülteceksiniz ekranın (sağı solu siyah olacak) yada direk kendi çözünürlüğünde kullanacaksınız. He ama şeyi soruyorsanız mesela YouTube'da bir şey izlerken atıyorum 1080P'de izlemek, bence çok sıkıntı olmaz, çünkü hepimiz 720P'de falan kullanmıştır, kullanmışızdır, görüntü kalitesi kötü ama o kadarda bozuk durmuyor bence, tabi hatalı olabilirim, hatalıysam düzeltin.

Son düzenleme:
Hocam şimdi size deneyimlerimi aktaracağım:
Öncelikle 1080p VS 2K VS 4K konusundan başlayayım;
4070 Super falan alacaksanız sakın 1080p almayın, ben 2K ve 4K'yı da deneyimledim, 1080p ile 2K arasındaki görüntü farkı oldukça yüksek, şeye benzetebilirim: 60 Hz'den 144 Hz'e geçmek, ama bir tık daha düşük. 2K'yı gördükten sonra eski monitöre geçmek istemedim diyebilirim 😀
4K konusunda ise çok iyi bir ekran kartını almanız gerek 4070 Ti Super gibi en azından, ya da 4080. 2K ile 4K arasında tabii görüntü farkı var ama yapacağınız masrafa değmez. Şahsen ben olsam 1080p oynarken "ulan 2K olsaydı ne güzel olurdu" derim ama 2K ile oynarken "ulan 4K olsaydı ne güzel olurdu" demem, o kadar yokluğunu çekmem yani.

165 Hz ile 240 Hz arasında o kadar fark var mı?
Bu farkıda deneyimlemiş birisi olarak söyleyebilirim ki:
Hayır.
Yani şimdi şöyle 144 Hz veya 165 Hz bir monitörün varsa bu gayet yeterli olacaktır. Şahsen aradaki fark Slow Motion'da bakmadıktan sonra pek fark edilmiyor bile. Hele hele o aradaki fiyat farklarını vermeye hiç değmez.

Şimdi toparlamak gerekirse;

Almanızı önerdiğim sistem 4070 Super + R5 7500F + 2K 165 Hz IPS bir sistem toplamanız yönünde olur. Hem bütçenizin altında kalıyor hem de RDR2 gibi oyunlarda bile DLSS falan derken 165 FPS'in üstünü görürsünüz optimize ayarlarda (170-180) (HUB optimized) ha eğer ki hepsini ultraya çekersenizde yine gayet yüksek FPS'leri görürsünüz. (130-140)
Tavsiye etmem ama eğer 4K alacaksanız, parası önemli değil ise en azından 4070 Ti Super almanızı, bütçenize uygunsada 4080 almanızı öneririm (4080 Super ile aralarındaki fark sadece fiyat farkı, yani Super modeli daha ucuz ancak bizim ülkemizde öyle değil 😁).
4070 Ti Super RDR2 üzerinden örnek vermek gerekirse 4K'da 60 FPS'leri rahat alıyor. DLSS faktörü devreye girincede 80'lere falan çıkıyor (düşük FPS'lerde DLSS pek bir işe yaramıyor)

4070 Super 2K'da sizi çok çok uzun süreler götürür akıcı bir şekilde, hadi kas gücü yetmese DLSS'si var. 4070 Ti Super 4K'da sizi ne kadar uzun süre götürür bilmem, ama 4K hedefli bir ekran kartı değil, o yüzden bir süre sonra sıkıntı çıkarabileceğini düşünüyorum. O yüzden RTX 4080 Super almanız daha iyi olacaktır 4K çözünürlük için. 4080'in üretimi kalkıyor bu arada.

Hiçbir şey 60 Hz'den 144 Hz'e geçmek kadar fark ettirmiyor. He 540 Hz'ler falan dahil değil 😀

Bu arada çift monitör veya 3 monitör veya 5 monitör eğer tüm monitörlerdende oyun oynamıyorsanız, maksimum 3-4 FPS fark ettirecektir.

Bu arada evet buna da cevap vereyim monitörün kendi çözünürlüğü dışında başka çözünürlükte kullanırsanız görüntü kalitesi berbat olur. Bunun tek çözümü ya boyutunu küçülteceksiniz ekranın (sağı solu siyah olacak) ya da direk kendi çözünürlüğünde kullanacaksınız. He ama şeyi soruyorsanız mesela YouTube'da bir şey izlerken atıyorum 1080P'de izlemek, bence çok sıkıntı olmaz, çünkü hepimiz 720P'de falan kullanmıştır, kullanmışızdır, görüntü kalitesi kötü ama o kadar da bozuk durmuyor bence, tabii hatalı olabilirim, hatalıysam düzeltin.

Hocam yorumunuz için teşekkür ederim tam istediğim şekilde cevaplamışsınız.

Ben öyle çok fazla Valorant CS zorlayan biri değilim oynuyorum oynamasına da arkadaşlarımla oynuyorum ve rank kasmak gibi derdim yok. Daha çok simülasyon ve hikaye ağırlıklı oynuyorum. Bu yüzden 165-170 rahatlıkla yetecektir diye düşündüm.

Ekran kartına gelirsek ben 5-6 yıl sisteme el atmak istemiyorum. Bu yüzden 4070 superdense 4070 Ti super daha uzun süre beni götürür ve tatmin eder bütçem de var zaten. Ama 4K işin içine girince hem monitör fiyatı artıyor hem de ekran kartı fiyatı artıyor şu anda 10000TL fark var neredeyse 4070 Ti super ile 4080 4080 Super arasında.

Şu anda en iyisi 4070ti super 7500f 1440p 170hz gibi duruyor benim açımdan. İçime sinmeyen 2 şey var birincisi 4k’yı deneyimlememek ikincisi 240 280hz deneyimleyememek. İkincisi çok ağır basmıyor ama ilki çok istediğim bir şey ama masraflı ve bu ekonomide de zorlamaya gerek yok diye düşünüyorum. Belki ilerde ekran kartları gelişirse 4k oled ile deneyimlenebilir. 🥹

Tekrardan teşekkür ederim. Ve hangi monitör kullanıyorsunuz paylaşabilir misiniz? Memnun musunuz

Hocam yorumunuz için teşekkür ederim tam istediğim şekilde cevaplamışsınız.

Ben öyle çok fazla Valorant CS zorlayan biri değilim oynuyorum oynamasına da arkadaşlarımla oynuyorum ve rank kasmak gibi derdim yok. Daha çok simülasyon ve hikaye ağırlıklı oynuyorum. Bu yüzden 165-170 rahatlıkla yetecektir diye düşündüm.

Ekran kartına gelirsek ben 5-6 yıl sisteme el atmak istemiyorum. Bu yüzden 4070 superdense 4070 Ti super daha uzun süre beni götürür ve tatmin eder bütçem de var zaten. Ama 4K işin içine girince hem monitör fiyatı artıyor hem de ekran kartı fiyatı artıyor şu anda 10000TL fark var neredeyse 4070 Ti super ile 4080 4080 Super arasında.

Şu anda en iyisi 4070ti super 7500f 1440p 170hz gibi duruyor benim açımdan. İçime sinmeyen 2 şey var birincisi 4k’yı deneyimlememek ikincisi 240 280hz deneyimleyememek. İkincisi çok ağır basmıyor ama ilki çok istediğim bir şey ama masraflı ve bu ekonomide de zorlamaya gerek yok diye düşünüyorum. Belki ilerde ekran kartları gelişirse 4k oled ile deneyimlenebilir. 🥹

Tekrardan teşekkür ederim. Ve hangi monitör kullanıyorsunuz paylaşabilir misiniz? Memnun musunuz
Selamlar tekrar, 4070 Ti Super ile 2K kullanırsanız mükemmel olur, 16 GB VRAM'e sahip olduğu için 5-6 seneden çok daha fazla götürür sizi, ölene kadar kullanabilirsiniz öyle diyeyim 😀
İçinize sinmeyen konuları cevaplayayım;

1-4K'yı deneyimlemek için dediğim gibi çok masraf etmeniz gerek, ama bence o masrafa değmez. 2K gayet yeterli bence, 4K'yı deneyimlemezseniz o kadar üzülmezsiniz, ama ben olsam 4K'yı almak için ettiğim o masrafa üzülürdüm 😁
2-240 280 Hz dediğim gibi 165 Hz ile aralarındaki fark o kadar belli olmaz bile, zaten simülasyon ve hikaye ağırlıklı oyun oynuyorsunuz, o tür oyunlarda zaten maksimum kaç FPS alacaksınız, o yüzden gerek yok.
Ben 4K'yı evdeki televizyondan, 240 Hz'i ise arkadaşımda deneyimledim.

bu monitörü alabilirsiniz, gayet iyi.

He bu arada, size tavsiyem şudur, yakınınızdaki bir MediaMarkt'a falan gidin, oradan hem 240 Hz ile 165 Hz arasındaki farka, hem de 2K ile 4K arasındaki farka bakın. Bana göre 4K ve 240 Hz gereksiz, ama size göre olmayabilir. Kendiniz deneyip karar verin 🙂

Selamlar tekrar, 4070 Ti Super ile 2K kullanırsanız mükemmel olur, 16 GB VRAM'e sahip olduğu için 5-6 seneden çok daha fazla götürür sizi, ölene kadar kullanabilirsiniz öyle diyeyim 😀
İçinize sinmeyen konuları cevaplayayım;

1-4K'yı deneyimlemek için dediğim gibi çok masraf etmeniz gerek, ama bence o masrafa değmez. 2K gayet yeterli bence, 4K'yı deneyimlemezseniz o kadar üzülmezsiniz, ama ben olsam 4K'yı almak için ettiğim o masrafa üzülürdüm 😁
2-240 280 Hz dediğim gibi 165 Hz ile aralarındaki fark o kadar belli olmaz bile, zaten simülasyon ve hikaye ağırlıklı oyun oynuyorsunuz, o tür oyunlarda zaten maksimum kaç FPS alacaksınız, o yüzden gerek yok.
Ben 4K'yı evdeki televizyondan, 240 Hz'i ise arkadaşımda deneyimledim.

bu monitörü alabilirsiniz, gayet iyi.

He bu arada, size tavsiyem şudur, yakınınızdaki bir MediaMarkt'a falan gidin, oradan hem 240 Hz ile 165 Hz arasındaki farka, hem de 2K ile 4K arasındaki farka bakın. Bana göre 4K ve 240 Hz gereksiz, ama size göre olmayabilir. Kendiniz deneyip karar verin 🙂
Hocam gittim mediamarkt’a ama videolar stok video kalite 720p gibi öyle söyleyeyim.😃

Geri
Yukarı