240 Hertz monitör önerisi

Premium TN panellerde o kadar kötü değil. XL2430T kullanıcısıydım ve yaptığım ayarlarla çok güzel renk veriyordu. BenQ, AUO markasının ortağı dolayısıyla AUO panel kullanıyor yani AU Optronics'in TN panelleri gerçekten iyi.

IPS panellerin asıl üstünlüğü renklerde değil görüş açılarında çıkıyor çünkü bir TN panel ne kadar kaliteli olursa olsun yapısı gereği yandan, yukarıdan, aşağıdan, farklı açılardan bakılınca kötü görüntü verir.
@P R O F O U N D Evet haklısın hocam. Ama şimdi rekabetçi bir oyun oynarken de görüş açıları hiç hayatım boyunca sıkıntı yaşamadım. Rekabetçi oyunda da zaten yatarak oynamazsınız reflex vermek için dik sabit bir pozisyonda bilirsiniz. Boyum 193 monitörü yukarı kaldırırım nvidia denetim masasından gamma 2.0 alırım tamamdır. BenQ black equalizer gibi. Bende şimdi IPS altını üstünü araştırdım. dyac kullanmasak bile benq kadar hızlı olmayacak gibi hissediyorum IPSler. Yoksa şimdiye çooktan almıştım.

Hepsiburada'da 10.500 TLden sipariş vermeyi düşünüyorum. XL2546K yı 4-5 sene içinde de OLED ler çıksın 24 inch 240 hertz yada 27 inch 240 hertz OLED monitöre geçerim diye düşündüm. Vatanbilgisayar da Ankara mağaza stoğun da MAG251RX de var 7.500 TL oda arkadaşa söyleyip ona da aldırabilirim. Ama şu 1-2 gün için kesinlikle XL2546K yada Mag251RX alacağım.

Dostlar son olarak seçimim Zowie BenQ XL2546K oldu. Bugün elime ulaştı. Genel olarak konuyu okuyanlar için bilgi niteliğinde olsun son kararım.
Gerçekten benim için 10/100 bir ürün oldu, çok beğendim.
Kutunun açılımı bile çok iyi içerisindeki aksesuarlar kılıf koymaları, aksesuar kalitesi her şeyi ile çok beğendim.
Performans kısmında hayatımda böyle bir ürün kullanmadım. Dyac+ Premium, AMA Premium da oyun da test ettim bildiğiniz G-sync açar gibi o kadar yumuşaklık ki ama G-syncdeki gibi giriş gecikmesi yok. Normal de sevmem o softluğu fakat bunda çok iyi.

En sevdiğim yanlardan biri FPS düşmelerinde değişken yenileme hızında, Monitör de hiç bir şekilde ekrana kasma hissiyatı vermiyor.

Renk kalitesi en çok tartıştığımız konu oldu. Şuan FPS oyunlar için genel kullanıyorum film ve videolarda benim için çok ama çok kaliteli uzaktan açı değerleri diğer monitörüme kat ve kat arttı digital vibrance açmıyorum bile ne nvidia dan ne de monitörün ayarlarından. IPS ekrana geçmiş gibi oldum net diyebilirim. Daha Film ve video için profil yapmadım ki yapmayacağım gibide.

PUBG'de test edebildim MG248QR pixel Izgaralanması tarzında sorun vardı ki, gerçekten gözleri yoran bir durum oluyordu. bunda sanki tüm ayarlar Ultra da gibi. (FPS oyunlarında bilirsiniz çözünürlük düşük tüm ayarlar very low da oynarız yüksek fps ve diğer ayarlar giriş gecikmesi yaratmasın diye.) Ona rağmen görüntü kalitesi ultra oynarmış hissiyatı yaşadım. Black Equalizer Gamma ayarları kadar güzel bir şey yok. Yazılım dan ayarladığım da Nvidia çok başka bunda çok başka bir kalite var. Ben kesinlikle çok beğendim fiyatını fazlasıyla hak eden ürün. Aksesuarından kablosunun kalitesine kadar. Gerçekten boşa kullanmıyorlarmış bu monitörü. Alacak olan arkadaşlara da bilgi niteliğinde konu oldu diyorum.
@ragnarock492 @Saint Lucia 👏👏👏, yardımlarınızdan dolayı tüm arkadaşlara @P R O F O U N D hocam sana da bilhassa teknik bilgilerle tartışmalarından dolayı çok teşekkür ediyorum. İyi forumlar dilerim.

Son düzenleme:
Sonunda aldınız hayırlı olsun.
Bana ürün beğendirmek ve aldırmak zordur hocam. Aldığım ne olursa olsun beni 2-3 tık level atlaması lazım ihtiyaç değil, tamamen hobi. 2 yıldır aklımda olan markaydı ama gereksiz geliyordu tabi. Ama gerçekten çok başarılı. Sizin monitörü de deneyimledim bu arada da IPS de abartıldığı kadar renk farkı yok bence. 360 Hertz olanını alsam mı diye düşünüyorum da gereksiz şuan onun içinde başka bir konuda etiketlerim sizi de. 😅

Bana ürün beğendirmek ve aldırmak zordur hocam. Aldığım ne olursa olsun beni 2-3 tık level atlaması lazım ihtiyaç değil, tamamen hobi. 2 yıldır aklımda olan markaydı ama gereksiz geliyordu tabi. Ama gerçekten çok başarılı. Sizin monitörü de deneyimledim bu arada da IPS de abartıldığı kadar renk farkı yok bence. 360 Hertz olanını alsam mı diye düşünüyorum da gereksiz şuan onun içinde başka bir konuda etiketlerim sizi de. 😅

Sizin gibi kolay kolay beğenmiyorum. Ben kendi adıma bir süre yeni monitör düşünmüyorum. Benim için sırada ekran kartı var.

Sizin gibi kolay kolay beğenmiyorum. Ben kendi adıma bir süre yeni monitör düşünmüyorum. Benim için sırada ekran kartı var.
4000 serisine geçeceğim bende 1080p için RTX 2070 var çok yeterli şuanda. İşlemcim 13. nesil ramlerim de çok iyi. Tavsiyem aceleniz yoksa 4000 serisinden güzel bir kart almanız olacaktır. Monitörünüz iyi zaten bakmayın biz her şeyi kusursuz istiyoruz performans anlamında.

Bu konu neden bu kadar fazla mesaj almış?😃
Reddit de çok fazla artislik yapan vardı bende, Saygın technopat üyesi olarak bir durun dedim. Teknolojik anlamında bilgilerin uçuştuğu bir konu oldu. Şimdi onlar bizim siteye gelip araştırabilir. Seve seve yardımcı oluruz. Ekibimiz çok sağlam çünkü. 😉

4000 serisine geçeceğim bende 1080p için RTX 2070 var çok yeterli şuanda. İşlemcim 13. nesil ramlerim de çok iyi. Tavsiyem aceleniz yoksa 4000 serisinden güzel bir kart almanız olacaktır. Monitörünüz iyi zaten bakmayın biz her şeyi kusursuz istiyoruz performans anlamında.

Evet RTX 4000 düşünüyorum fakat performans değilde sadece DLSS3 için diyebilirim. Amacım frame generation ile AAA türevi oyunlarda ELMB'yi sağlıklı besleyebilecek kare hızlarına ulaşmak.

ASUS-PG259QNR Original G-sync / Nvidia reflex / Latency analyser (Overdrive modları ve g-sync giriş gecikmelerini takip edebilirsiniz)

@Rory hocam sana da bilhassa teknik bilgilerle tartışmalarından dolayı çok teşekkür ediyorum. İyi forumlar dilerim.
Hayırlı olsun hocam. Çok güzel bir tercih yapmışsınız. Dediğim gibi premium TN panellerin asıl üzdüğü konu görüş açıları oluyor. Renklerde abartıldığı kadar başarısız değiller ki zaten inceleme yazınız söylediklerimi doğrulamış.

Hayırlı olsun hocam. Çok güzel bir tercih yapmışsınız. Dediğim gibi Premium TN panellerin asıl üzdüğü konu görüş açıları oluyor. Renklerde abartıldığı kadar başarısız değiller ki zaten inceleme yazınız söylediklerimi doğrulamış.

Teşekkür ediyorum tekrardan size. 🙏 Gerçekten de çok başarılı çok beğendim yeni sistemde topladım tüm ekipman ve OEM parçaları arasında en sevdiğim Premium hissiyatı veren monitör oldu diyebilirim.

@P R O F O U N D
Hocam selamlar,
XL2546K Yaklaşık 2,5 Aydır deneyimledim gerçekten çok başarılı beğendiğimi dile getirmiştim.
DyAc+ Premium, AMA High da kullandım. Bugünden itibaren DyAc+ Off olarak kullanmaya başladım AMA High da yine. Açıkçası DyAc+ açık olmadan ben daha çok sevdim. Yaklaşık 1 saattir deneyimliyorum, biraz daha böyle kullanmaya deneyeceğim bariz olarak çok daha seri geldi.

DyAc açıkken smooth bir hissiyat sanki g-sync açıkmış gibi hissediyorum yavaşlatıyor beni. Kapatınca daha keskin daha seri tam benlik hale geliyor diyebilrim. Monitör masaüstünde bile daha iyi, daha seri geliyor. Sormak istediğim XL2540K galiba bunun DyAc olmayanı ama panel farkları var, kalite olarak fark var mı bilemiyorum. Bundan ona düşmeye değer mi DyAc kullanmayacağım muhtemelen. Rtings'de XL2546K daha seri olduğunu söylüyor. Daha iyiyse tabi panel ve giriş gecikmesi olarak bu durabilir. DyAc muhtemelen kapalı devam edeceğim. Siz ne dersiniz bu konu hakkında?

(PUBG'de test ediyorum bu arada serverlar ve ping oldukça değişken packet loss sorunları vesaire. Gece olunca daha seri hale geliyor oyun. Tabii ki de DyAc+ Premium da iken de çok seri bu tarz hissettiğim oluyor, ama dediğim gibi uzun süre bunu da aralarında ki farkı tamamen net anlayabilmem için devam edeceğim kapalı olarak. Sadece merak ettiğim DyAc kapalı olarak emin olduğumda düşmeye değer mi diğer modele.)

1685317694789.png

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı