240 Hz monitör önerisi

Ona göre iade edeceğim bak gaza getirme beni :) 144hz alıp ekran kartını da değiştirecektim. En azından yarım yamalak olmasın diye :D Fps eğer dediğiniz gibi yayın açıkken 150'den 250-300'lere çıkarsa hiç ekran kartı değişmeye gerek yok zaten CS:GO-PUBG oynuyorum.Monitör iyi güzel de renkler falan insanı kör edecek gibi ya :D
144HZ yeterli 240 aşırıya kaçıyor.

Hayır abartmıyorum. Renkler çok farklı gözüküyor alışmamış bir kişi için körlük meydana getirebilir :D Acaba oyun dışı bu özellikleri kapatmak mı gerekiyor bilginiz var mı?

Zamanla göz alışır sanırım.

Usb portları çalışmıyor monitörün onun için driver falan mı kurmak gerekli?

Zowie monitörler biraz kullanıcı ayarı gerektiren monitörler. Genelde niş ürünler böyledir.

Göz rahatlığın için renk ayarlarını, Black eQualizer ve Color Vibrance ayarlarını, yine Nvidia Digital Vibrance ayarları ile sana en rahat gelecek şekilde ayarlayabilirsin.

Prosettings.net vb. sitelerde pro oyuncuların digital vibrance ve black equalizer, brightness vs. değerlerinin olduğu listeler oluyor, oraları baz alabilirsin fakat o renk ayarlarında bilgisayarı normal kullanma.

CS:GO oynayacağın renk ayarlarını yaptığında, monitörün yanında gelen S-Switch'in 1 tuşuna 3 4 saniye basılı tut, o ayarları 1'e kaydedecektir. Sonra 2 tuşuna bas ve hani video izlemek için, webde dolaşmak için daha loş, düşük vibrance ve black equalizer'lı bir renk ayarı yapıp 2'ye basılı tut ve onu da 2'ye kaydet. Böylelikle cs oynayacağın zaman 1'e basar takır takır oynar, forumda takılacağın zaman 2'ye basar rahat rahat forumda takılırsın.

Oyun oynamadığın profillerinde (2'de mesela) DyAc'i kapatmanı tavsiye ederim.

DyAc açık ve kapalı profillerde geçiş yaparken ekran bi gidip geliyor, korkma normal o.

Zowie monitörler biraz kullanıcı ayarı gerektiren monitörler. Genelde niş ürünler böyledir.

Göz rahatlığın için renk ayarlarını, Black eQualizer ve Color Vibrance ayarlarını, yine Nvidia Digital Vibrance ayarları ile sana en rahat gelecek şekilde ayarlayabilirsin.

Prosettings.net vb. sitelerde pro oyuncuların digital vibrance ve black equalizer, brightness vs. değerlerinin olduğu listeler oluyor, oraları baz alabilirsin fakat o renk ayarlarında bilgisayarı normal kullanma.

CS:GO oynayacağın renk ayarlarını yaptığında, monitörün yanında gelen S-Switch'in 1 tuşuna 3 4 saniye basılı tut, o ayarları 1'e kaydedecektir. Sonra 2 tuşuna bas ve hani video izlemek için, webde dolaşmak için daha loş, düşük vibrance ve black equalizer'lı bir renk ayarı yapıp 2'ye basılı tut ve onu da 2'ye kaydet. Böylelikle cs oynayacağın zaman 1'e basar takır takır oynar, forumda takılacağın zaman 2'ye basar rahat rahat forumda takılırsın.

Oyun oynamadığın profillerinde (2'de mesela) DyAc'i kapatmanı tavsiye ederim.

DyAc açık ve kapalı profillerde geçiş yaparken ekran bi gidip geliyor, korkma normal o.
Hocam, masaüstünde niye DyAc kapatmak mantıklı?

Göz rahatlığın için renk ayarlarını, Black equalizer ve color vibrance ayarlarını, yine NVIDIA digital vibrance ayarları ile sana en rahat gelecek şekilde ayarlayabilirsin.

Prosettings.net vb. sitelerde Pro oyuncuların digital vibrance ve Black equalizer, brightness vs. değerlerinin olduğu listeler oluyor, oraları baz alabilirsin fakat o renk ayarlarında bilgisayarı normal kullanma.

CS:GO oynayacağın renk ayarlarını yaptığında, monitörün yanında gelen s-Switch'in 1 tuşuna 3 4 saniye basılı tut, o ayarları 1'e kaydedecektir. Sonra 2 tuşuna bas ve hani video izlemek için, webde dolaşmak için daha loş, düşük vibrance ve Black Equalizer'lı bir renk ayarı yapıp 2'ye basılı tut ve onu da 2'ye kaydet. Böylelikle CS oynayacağın zaman 1'e basar takır takır oynar, forumda takılacağın zaman 2'ye basar rahat rahat forumda takılırsın.

Oyun oynamadığın profillerinde (2'de mesela) Dyac'i kapatmanı tavsiye ederim.

Dyac açık ve kapalı profillerde geçiş yaparken ekran bir gidip geliyor, korkma normal o.

Ayarlarını bozarım diye hiç dokunmadım ya :D teşekkürler bu arada.

Ayarlarını bozarım diye hiç dokunmadım ya :D teşekkürler bu arada. Çift PC yapmayı düşünüyordum hatta direkt yeni sistem toplayacaktım ancak ekipmana fazla yatırım yaptım bir anda :D monitör, ekipman da işin içine girince şu anlık yeni sistemi bekletme kararı aldım.

Son düzenleme:
Adam 240Hz monitör istedi diye bir dövmediğiniz kalmış. Konuyu okuyayım belki hoşuma giden bir monitör görürüm dedim, pişman oldum açıkçası.

Sana önemli bir nokta daha söyleyeyim önceki mesajımda gönderdiğim ViewSonic IPS olması dolayısı ile göz sağlığın açısından da bence çok daha verimli olacaktır yıllardır IPS panelli monitörler kullandıktan sonra aldığım TN panel Acer monitör açıkçası gözlerimi bir miktar rahatsız etti bun noktada IPS'in göz için daha yararlı olduğu görüşündeyim bununla ilgili bir bilimsel makale okumuş ya da konferans dinlemiş, izlemiş değilim ama tecrübe ile konuşmam gerekirse yaşadıklarım bu şekilde.

Konuda 2 adet mesajınızla karşılaştım, daha önce kullandığım monitör:
Asus VS229HA 60Hz VA panel bir monitördü, link

Şimdi ise Acer KG241QS 165Hz (144Hz) TN panel link monitörü deniyor ve kullanıyorum bir kaç haftadır, son bir kaç gündür gözlerim aşırı kanlanıyor yoruluyor bir hafta öncesine kadarda beyaz göz tabakam kırmızı/sarı oluyordu sizce bu monitörden kaynaklımıdır ?
Son kararın bu ikisi arasında kaldı ise ben kendime alıyor olsam Gigabyte olanı alırdım.

Fakat yukarılarda acelem yok bekleyebilirim yazdığın için gene son bir uyarı yapayım sana en başta ViewSonic'in LED panel 240Hz monitörünü atmıştım sana eğer bekleyeceksen ASUS ve diğer markalarda önümüzde birkaç ay içinde tahmin ediyorum nisan Mayıs aylarında kendi LED panel 240Hz monitörlerini çıkaracaklar sadece CS GO oynayacağım geri kalan şeyler benim için önemli değil diyorsan burada paylaştığın Gigabyte'i alabilirsin ama şu an mevcut GPU'lar ile CS dışında birçok rekabetçi oyunda maks alabileceğin değer 180-200 FPS'lerde bu durumda. Ben PUBG'de 2070SUPER ile 160-180 ortalamalarda alabilmekteyim. Ama oyunun yanında film dizi izlediğim zaman maalesef TN panel benim için acı verici oluyor hemen IPS panelime dönüp oradan izlemeye başlıyorum film veya diziyi uzun vadeli kullanımda da TN panel göz yorgunluğu yapmakta (bu tamamen benim kişisel deneyimim bilimsel veridir diyemem).

Sonuç olarak hemen bir monitöre ihtiyacım olsaydı benim tercihim 240Hz ips/led panelli bir monitör olurdu. Fakat eğer sen nihai kararını vermiş ve bu 2 monitörden birini seçeceğim diyorsan Gigabyte diyorum markanın uluslarası Gaming ürünleri Aorus markası adı altında toplandı aldığın monitörde esasen Aorus marka dipnot olarak belirteyim.
Bu kısımdada bahsetmişsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı