2400 MHz RAM ile 3000 MHz RAM Çalışır mı?

caner782

Kilopat
Daha fazla  
2. RAM almayı düşünüyorum, şu an QP Bilişim'de 250 TL - 300 TL bandında 8 GB RAM'ler bulunuyor. Uyumlu çalışır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlış Bilgilendirme
RAM eklemelerinde alacağınız 2. RAM ilkiyle aynı marka ve modelde olursa uyumsuzluk sorunu yaşamazsınız. CL değerlerinin aynı olması gerekli. Eğer 2. RAM'i 3000 MHz alırsanız uyumsuzluk sorunu yaşayabilirsiniz. Eğer yine de çalışırsa 2400 MHz hızında çalışır ve bu da RAM'den alacağınız verimi düşürür. Yapacağınız en mantıklı şey aynı marka ve modelden ekleme yapmaktır yani 2400 MHz hızında şu an kullandığınız RAM'in aynısından bir tane daha ekleyin. Eğer oyun için RAM arttırmak istiyorsanız RAM hızının oyun performansına aman aman bir katkısı yok.

CL ve MHz değerleri farklı olsa da RAMler büyük ihtimal beraber çalışacaktır. Yine de ne olur ne olmaz aynı marka tercih etmeye çalışın MHz ve CL değerleri farklı olsa da.

Çok stabil olmamakla beraber büyük ihtimalle çalışırlar ancak RAM'lerin ikisi de 2400'de çalışır. Tamamen aynı marka ve model olup sadece MHz değerleri farklı olduğu zaman bile uyum sorunu yaşanabiliyor. Senin alacakların da aynı marka ve model mi?

2400 mhz olan ramin zamanlama ayarlarını AIDA ya da biostan kontrol edip not edin. 3000mhz rami taktığınızda bu rami 2400mhz frekansına düşürüp zamanlamaları diğer not aldığınız ram değerlerini girerek eşitleyin ve öyle çalıştırın.

bu konuyu ben de merak ediyorum. farklı yerlerde okudum ama yazılanlar birbirini tutmuyordu. bilgisayarımda ddr4 8gb 2400mhz cl16 ram takılı. bunun yanına bir 8gb daha eklemeyi düşünüyordum ama bilgisayarda halihazırda takılı olan ram, 3000mhz' lik versiyonundan daha pahalı. bu arada anakartım 2666mhz' e kadar destekliyor.

özetle; ddr4 8gb 2400mhz cl16 ram in yanına ddr4 8gb 3000mhz cl16 ram takarsam bir sorun yaşar mıyım? olur da 3000 mhz ram takarsam 2666 yada 2400 mhz' de çalışması dışında bir eksisi olur mu?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı