Z170-K ile HyperX Fury 2400MHz OC nasıl olur?

3000MHz değerine ulaşmak istiyorum. Eğer bu işleri bilen biri varsa yardımcı olabilir mi? Voltajıydı bilmem nesiydi.

Ben bu değerleri 1.4 Volt VDDR ile elde ettim. Senin için farklı olabilir muhtemelen daha düşük timigler kullanabilirsin. VCCSA ve VCCIO voltajlarını manuel olarak 1.1 Volt yapmayı dene otomatikte çok voltaj basıyor

Dosya Ekleri

• Adsız1.png
    Adsız1.png
    14,6 KB · Görüntüleme: 29
Sistem voltaj menüsünde RAM ayarlarına giridiğiniz zaman bu değerlerle karşılaşacaksınız. Vddr bildiğimiz RAM voltajı normalde DDR4 için default değer 1.2 Volt. Ben O.C denemelerine başlamak için 1.35 Volt ile başladım sonradan 1.4'e kadar çıktım. 1.45'e kadar güvenle çıkılabilir ama ben önermiyorum. Sonra Vccio ve Vccsa değerlerimiz var. Bunlar en basitinden bellek sürücüsünün voltaj değerleri. Normalde bunlar otomatikte olacak. Ama otomatikte bırakırsan yük altında gereksiz yere yükselme ihtimali var. Sana attığım sitede 3000MHz içinb ideal değerleri 1.1-1.15 olarak verilmiş. 1.1 Volt vccsa ve vccio sana yeterli olmalı. İlk başta Vddr'ı 1.35 Volt yapıp bellek hızını sistem açılmayıncaya kadar attır. Bende bu değer 2666MHz civarındaydı. Sonradan timing değerlerini azaltmaya başlıyoruz. Timing değerleri en basitinden geçikme hızları ve RAM hızı üzerinde MHz değeri gibi büyük etkileri var. Eğer ilk attığım resime bakarsan benimkilerin 15-16-16-38 gibi bir değer olduğunu görebilirsin. Normal değerleri 14-14-14-35 gibi bir şeydi ama MHz arttırabilmek için bu geçikme değerlerini arttırdım. Son olarak tatmin edici değerlere ulaştığımızda RAM stress programı ile en az 1 saat test yapıp hata oluşup oluşmayacağına bakıyoruz. Hata olursa voltajı attırabiliriz ya da timing değerlerini yükseltebiliriz. Bundan sonrası sana kalmış çok fazla denenebilecek varyasyon var. Önemli not: Sakın vccsa ve vccio değerlerini 1.25 üzerine çıkarma, vddr ile karıştırma ihtimaline karşın yazıyorum.

Dosya Ekleri

• Adsız1.png
    Adsız1.png
    24,7 KB · Görüntüleme: 24
Neden repost açma gereği duydunuz: Z170-K ile HyperX Fury 2400MHz OC nasıl olur? - Technopat Sosyal sorunuzu burada cevaplamıştım.

Hocam oradaki konu nasıl yapacağım falan üzerineydi yapamadım. Şımdı sizin yönergenize göre yapmak istiyorum.
Neden repost açma gereği duydunuz: Z170-K ile HyperX Fury 2400MHz OC nasıl olur? - Technopat Sosyal sorunuzu burada cevaplamıştım.

Dostum bir şey sorabilir miyim? BIOS menüsünde ez System tuning var ve bunun dereceleri var Power saving normal ve ASUS optimal diye ben bunu ASUS optimal yaparsam ne olur?

Hocam oradaki konu nasıl yapacağım falan üzerineydi yapamadım. Şımdı sizin yönergenize göre yapmak istiyorum.

Dostum bir şey sorabilir miyim? BIOS menüsünde ez System tuning var ve bunun dereceleri var Power saving normal ve ASUS optimal diye ben bunu ASUS optimal yaparsam ne olur?
Maksimum performans seçeneği varsa onu seçmelisiniz.

Geri
Yukarı