2400 MHz RAM Overclock ile 3000 MHz yapılır mı?

@dogant Şöyle karşılaştırayım; 2400 Mhz CL15 RAM'lerim 3200 Mhz hızında CL 15-17-17-30 değerleri ile çalışıyor. Sizinki biraz fazla fakat, RAM'lerin diğer kullanıcılardaki stok değerlerine bakmak lazım. Eğer onlarınki de sizinki ile aynıysa sorun yoktur.
Hocam merhaba güncel ram değerlerinizi paylaşabilir misiniz? command rate voltage ve diger degerler, ben de aynı şekilde 2x8 hyper x fury 2400mhz ramlere sahibim, 3200 yapmak istiyorum, anakartım z370-a pro, ayrıca bu command rate 1-2 değerlernden hangisi olacak ve değiştirme mantığı nedir
Ben cr 1, 15-17-17-30, 1.3v denediğimde hata veriyor nerede hata yapıyorum?

@Iron forumda kim aktif değil bilmediğim için siz de paylaşabilir misiniz acaba?

Son düzenleme:
@harribel Merhaba, ramleri normalde 3200 Mhz 15-17-17-30, CR 1, 1.30V ile kullanıyordum, fakat bazı zamanlar mavi ekran verdiği için 3000 Mhz seviyesine ayrı değerler ile geçtim. Bir de bu şekilde deneyin isterseniz. Intel işlemcilerde CR 1 değeri CR 2 ye göre biraz daha fazla performans veriyor, ama bu performansı normal kullanımda büyük ihtimal hissedemeyiz. Test programlarında çıkan sonuçlarda ufak da olsa farklılık oluyordu Command Rate'i 1 seviyesine alınca.

@harribel Merhaba, ramleri normalde 3200 Mhz 15-17-17-30, CR 1, 1.30V ile kullanıyordum, fakat bazı zamanlar mavi ekran verdiği için 3000 Mhz seviyesine ayrı değerler ile geçtim. Bir de bu şekilde deneyin isterseniz. Intel işlemcilerde CR 1 değeri CR 2 ye göre biraz daha fazla performans veriyor, ama bu performansı normal kullanımda büyük ihtimal hissedemeyiz. Test programlarında çıkan sonuçlarda ufak da olsa farklılık oluyordu Command Rate'i 1 seviyesine alınca.
Ben de 15-17-17-30, CR1, 1.30V, 3066mhz aldım, 3200 için nezaman bi şeyler denesem hep fail verdi oyüzden 3066 mhzye ayarladım sorun yok gibi duruyor. Biostan kontrol ettiğimde 3066 olarak gözüküyor fakat cpu z programı ile baktığımda dram frequency 1533 olarak gözüküyor, sanırım dual olduğu için öyle gözüküyor, bir problem yoktur diye düşünüyorum. 3200 mhz denemeyeceğim artık, bu da gayet yeterli gibi duruyor. Ayrıca cevap için teşekkürler konuyu hortlatmış gibi oldum biraz. ctrl alt delden baktığımda 3066 mhz olarak gözüküyor bir problem yok gibi şuan

Dosya Ekleri

• ram.png
    ram.png
    9,3 KB · Görüntüleme: 44
@harribel Bazı sistemlerde hızı ikiye bölüyor nedenini bilmiyorum, ben ayriyeten tRFC değerini de 313 olarak kullanıyordum. Şu an kullandığın değer ve bu değerle de test edip hangisi iyi diye bakabilirsin.

@harribel Bazı sistemlerde hızı ikiye bölüyor nedenini bilmiyorum, ben ayriyeten tRFC değerini de 313 olarak kullanıyordum. Şu an kullandığın değer ve bu değerle de test edip hangisi iyi diye bakabilirsin.
10 dakika rocket league oynadıktan sonra oyun memory hatası verdi, sanırım volttan kaynaklı bir problem oldu, 1.35 e çektim voltu 20 dakıkadır bir problem yok, sizce 1.35 fazla bir volt mu? ve ayrıca bu cl 15 yaptıgımız yeri cl 16 yaptıgımızda ne değişiyor teşekkürler

3066 15 17 17 30 cl1 1.35v da aynı şekilde memory hatası verdirdi oyunda
2933 15 17 17 30 cl1 1.3 v yaptım deniyorum

Son düzenleme:
@harribel Gecikme değeri çok ufak artmış olur, o şekilde çalışıyorsa yapabilirsin. Çok büyük fark oluşturmaz. 1.35V çok fazla değil fakat kırmızı çizgi denilebilir, onun üzerine çıkmak pek de güvenli değil.

Geri
Yukarı