2400 MHz RAM'i 2666 MHz'e Overclock Yapma

• Konuyu başlatan 13314
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 30
  • Görüntüleme 8B

13314

Kilopat
Benim bir adet Corsair Vengeance DDR4 8 GB ve 2400 MHz RAM'im var ve bunu 2666 MHz'e overclock etmek istiyorum çünkü sahip olduğum işlemcimin (Ryzen 3 1300X) resmi sitesinde, işlemcime en uygun RAM frekansının en az 2666 MHz'den başlaması gerektiği yazıyor. RAM'in frekansını şekilde arttırırsam biraz daha performans alacağımı düşünüyorum. En basitinden ve zararsız olarak bu overclock işlemini nasıl yapabileceğimi yazar mısınız?

Son düzenleyen: Moderatör:
Tamam her neyse konu o değil. Kaç mesajdır aynı şeyi söylüyorsunuz :) en son bazı değişiklikler yaptım ve olumlu ya da olumsuz etkisinin neler olacağını sordum.

Yaptığın deşikliklerin getirisini sen test ediceksin. Mesela Aıda 64 memory benchmark yaparak hem varsayılan ayarlarda hemde overclocklu olarak karşılaştırabilirsin. Paylatığım konuda yapmıştım.

Düşük voltaj ramler 1.2 normal olanlar da 1.35v ddr4 standardı. Bunu göz önünde bulundurarak voltaj ayarlarını tekrar kontrol edin derim. 2400 ile 2666 arası çok kısa aynı gecikme ve voltaj değeri ile büyük ihtimal çalışır. Bendeki 2400mhz ramleri voltaj ve gecikme değeri değiştirmeden 2733 mhz de kullanabiliyorum.

Düşük voltaj ramler 1.2 normal olanlar da 1.35v ddr4 standardı. Bunu göz önünde bulundurarak voltaj ayarlarını tekrar kontrol edin derim. 2400 ile 2666 arası çok kısa aynı gecikme ve voltaj değeri ile büyük ihtimal çalışır. Bendeki 2400mhz ramleri voltaj ve gecikme değeri değiştirmeden 2733 mhz de kullanabiliyorum.
Teşekkür ederim bilgi için. Ben de 2400'den 2933'e çıkardım ve CL'de değişiklik olmadı. Yükselmedi yani, diğer ayarlarda da bir değişiklik yok. Voltaj 1.35'de. Aradaki farklı görmek için yalnızca program testi yapmam gerekecek herhalde. Arkadaşın dediği gibi, Aida uygun olabilir.
Aida64 Extreme Edition'la test edip sonuçları buraya yazacağım.

Passmark programı ile deneme yaptım ve değiştirdiğim değerlerle daha yüksek bir skora ulaştım. Şimdi merak ettiğim voltajı 1.35'den 1.38'e çekip, CL'yi 15'den 14'e ayarlayıp Mhz'yi de 2933'den 3200'e çeksem ne olur acaba? Bilgisayarı alalı 1 ay oluyor da, çekiniyorum biraz :D oyunlarda ani FPS düşüşleri yaşıyorum da.

Şöyle söyliyeyim hızı 3200 yaptığınızda cl değeri yükselicek. Tek cl değil orda tRCD, tRP, tRAS, tRC, değerleride yükselicek. Ben 3200'de 15-17-16-30-69 değerlerini yakalayana kadar 8 saat uğraştım. Demek istediğim 3200'e alınca cl 15 te kalmayabilir.

Her şey gayet düzgün ve normal çalışıyor, o yüzden test yapmayacağım ama Assassin's Creed Odyssey'de ultra ayarlarda aldığım 37 FPS değişmedi, hâlâ 37 FPS. Biraz üzüldüm açıkçası.

Ram overclock etmek işlemci kadar riskli değildir. Kondansatörlerden oluşurlar. Yani hata mavi ekran alma durumunda varsayılan ayarlara çekmek için bios sıfırlama tuşuna basmak yeterli olur . Eğer Ram o hıza ulaşamazsa bilgisayar açılırken "beep" sesi duyarsın bu da bios sıfırlamak demek oluyor. Ancak voltaj arttırmak belki biraz daha riskli sular demek. XMP profilleri dene, amd anakartlarda var mı bilmiyorum ancak bu şekilde hem daha basit hem de daha hızlı bir overclock yapmış olursun.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı