2400 MHz vs 2666 MHz

bende stok 2400 gelmiş
BIOS güncellemesi yaptınız mı? Eğer yapmadı iseniz yapın, sonra tekrar biosa girmeyi deneyin. XMP açarsanız ramleriniz 3200Mhz'de eğer işlemcinin desteği varsa çalışacaktır normal olarak, sizin işlemciniz ramlerin 2666mhz çalışmasını destekliyor yani eğer siz 3200mhz için xmp yaparsanız ramleriniz işlemcinin max. desteği 2666mhz olduğu için 2666mhz çalışacaktır.

BIOS güncellemesi yaptınız mı? Eğer yapmadı iseniz yapın, sonra tekrar biosa girmeyi deneyin. XMP açarsanız ramleriniz 3200Mhz'de eğer işlemcinin desteği varsa çalışacaktır normal olarak, sizin işlemciniz ramlerin 2666mhz çalışmasını destekliyor yani eğer siz 3200mhz için xmp yaparsanız ramleriniz işlemcinin max. desteği 2666mhz olduğu için 2666mhz çalışacaktır.
hocam bios açılmıyor ki güncelleyeyim?
bios açılmadan güncellenebiliyor mu?

birde vatana götürsem yaparlar mı

TV bağlı ise belki açılmaz, kablo değişim HDMI ise DP deneyin veya tam tersi.
shifte basılı tutup yeniden başlatmayı falan denedim.
mavi ekran falan varya başta
o ekran falan geliyor.
bios gelmiyor.

TV bağlı ise belki açılmaz, kablo değişim HDMI ise DP deneyin veya tam tersi.
hocam bir keresinde 6 ay önce falan şans eseri bios açılmıştı ve bios ekranınıda gördüm fakat ramleri bulamayıp geri kapattım

Hocam ben bu olayı sormuştum forumda. Intel öyle bir şey yapmış ki kafanız allak bullak oluyor gayet normal yapılır mı yapılamaz mı demek.
Konum burada çözüme ulaştı ama ben sıra sıra sayarak sizi zahmetten kurtarayım.
İlk olarak Intel bu işlemcilerdeki RAM hız sınırını kaldırdı. Fakat nasıl kaldırdı orası biraz kafa karıştırıcı işte. En azından H ve B serisi anakartlar için konuşalım eğer yanlış hatırlamıyorsam çünkü gerçekten karman çorman benim açtığım tüm konuyu yeniden okumak gerek.
Eğer ki H410 anakart ve 10. nesil işlemci kullanırsanız 2666 MHz sınırına takılıyorsunuz anakart tarafından sınırlanıyor.
Eğer ki H510 ve 10. nesil i3 kullanıyorsanız yine 2666 MHz ile sınırlanıyor ama bu sefer işlemci tarafından.
Eğer ki H510 ve 11. nesil işlemci kullanırsanız 3200 MHz'e kadar çıkabiliyorsunuz.
Eğer ki B460 kullanırsanız yine ya işlemci ya anakart sınırına takılıyorsunuz.
Eğer ki B560 kullanırsanız ister 11 ister 10. nesil olsun fark etmez bir sınırınız olmuyor.
Bunu Yener hocayla uzun uzun tartışmıştık yine onu buraya etiketliyeyim. @Yener K. o hatam varsa yine düzeltir (Ondan mesajımı düzeltmesini rica ediyorum hatam olursa.) ama 10 ve 11. nesil Intel işlemcilerde o kısım karman çorman bir durumda. Ben o zamanlar istediğim cevabı almıştım siz de o cevap peşindesiniz.

1681934844053.png

1681934869594.png

1681935060106.png

1681934941612.png

Bu benim sistemim şu anda 3200 MHz'de çalışıyor. Bu arada yukarıda yazılanların aksine RAM frekansı oyunlarda gerçekten ciddi fark ettirebiliyor oyundan oyuna göre. Donanım Arşivi bunun için bir karşılaştırma videosu çekmişti.

Hocam ben bu olayı sormuştum forumda. Intel öyle bir şey yapmış ki kafanız allak bullak oluyor gayet normal yapılır mı yapılamaz mı demek.
Konum burada çözüme ulaştı ama ben sıra sıra sayarak sizi zahmetten kurtarayım.
İlk olarak Intel bu işlemcilerdeki RAM hız sınırını kaldırdı. Fakat nasıl kaldırdı orası biraz kafa karıştırıcı işte. En azından H ve B serisi anakartlar için konuşalım eğer yanlış hatırlamıyorsam çünkü gerçekten karman çorman benim açtığım tüm konuyu yeniden okumak gerek.
Eğer ki H410 anakart ve 10. nesil işlemci kullanırsanız 2666 MHz sınırına takılıyorsunuz anakart tarafından sınırlanıyor.
Eğer ki H510 ve 10. nesil i3 kullanıyorsanız yine 2666 MHz ile sınırlanıyor ama bu sefer işlemci tarafından.
Eğer ki H510 ve 11. nesil işlemci kullanırsanız 3200 MHz'e kadar çıkabiliyorsunuz.
Eğer ki B460 kullanırsanız yine ya işlemci ya anakart sınırına takılıyorsunuz.
Eğer ki B560 kullanırsanız ister 11 ister 10. nesil olsun fark etmez bir sınırınız olmuyor.
Bunu yener hocayla uzun uzun tartışmıştık yine onu buraya etiketliyeyim. @Yener K. o hatam varsa yine düzeltir (ondan mesajımı düzeltmesini rica ediyorum hatam olursa.) Ama 10 ve 11. nesil Intel işlemcilerde o kısım karman çorman bir durumda. Ben o zamanlar istediğim cevabı almıştım siz de o cevap peşindesiniz.

Eki Görüntüle 1746953

Eki Görüntüle 1746954

Eki Görüntüle 1746964

Eki Görüntüle 1746958

Bu benim sistemim şu anda 3200 MHz'de çalışıyor. Bu arada yukarıda yazılanların aksine RAM frekansı oyunlarda gerçekten ciddi fark ettirebiliyor oyundan oyuna göre. Donanım Arşivi bunun için bir karşılaştırma videosu çekmişti.

Bu nasıl iş?

Bende bu kadarını hatırlıyorum sadece, biraz karmaşık maalesef Intel sırf bu saçma politikası yüzünden belki DDR4 döneminin fiyat performans kralı olacakken 10100F ile üstüne şüphe çekti, ilk testlerde(3200MHz ile test edilemiyorken) 3200 hatta 3600MHz ile çalışan R3 3100'den aynı şartlar altında daha iyi FPS değerine sahipti. Ben bunu bilmeden o zamanlar direkt B560 almıştım Hepsiburada'da indirime girmişti 1000TL'ye inmişti kart. O zamanlar bile H410 1400 TL altına bulunamıyordu mükemmel indirimdi.

Geri
Yukarı