25.000 TL bütçe ile PC toplama

Bütçe
25.000 TL
Sistemdeki her parça gayet kaliteli. Sıvı soğutma rahatlıkla işlemciyi soğutabilecektir. Ekran kartı ise gayet iyi bir model. İnternetten testlere bakabilirsiniz.

Uzaya çıkmayacaksanız 1200 watt PSU ile ne yapacaksınız? Ben 1200 Watt PSU alıyorsam kesin B550 Aorus Master alıp 5950X ile çok ciddi hızaşırtma denemeleri yapmak için alıyorumdur.
Yine eğer uzaya çıkmak gibi bir niyetiniz yoksa niçin 5900X? Bu kadar çok çekirdeğe niçin ihtiyaç duyacaksınız?
Yine sıvı soğutmaya çok fazla para harcanmış. Uzaya çıkma niyetiniz yoksa 5900X'e ütopik hızaşırtma da yapılmayacağını öngörüyorum.
Netice itibariyle çok gereksiz parçalara gereksiz paralar verilerek asıl ihtiyacınız olan ekran kartından ödün vermek zorunda kalıyorsunuz. Bu bütçe ile uygun dokunuşlar ile 3090 alınabilir diye düşünüyorum.
Önerilerim:
1. İşlemci: 5800X
2. Anakart: MSI B550 Gaming Edge Wifi
3. PSU: 750/850 Watt Corsair
4. Soğutucu olarak sıvı soğutma yerine fanlı hava soğutma öneririm, çok fazla model var, fiyat/performans olarak ararsanız rahatlıkla pek çok seçenek bulabilirsiniz.

Uzaya çıkmayacaksanız 1200 watt PSU ile ne yapacaksınız? Ben 1200 Watt PSU alıyorsam kesin B550 Aorus Master alıp 5950X ile çok ciddi hızaşırtma denemeleri yapmak için alıyorumdur.
Yine eğer uzaya çıkmak gibi bir niyetiniz yoksa niçin 5900X? Bu kadar çok çekirdeğe niçin ihtiyaç duyacaksınız?
Yine sıvı soğutmaya çok fazla para harcanmış. Uzaya çıkma niyetiniz yoksa 5900X'e ütopik hızaşırtma da yapılmayacağını öngörüyorum.
Netice itibariyle çok gereksiz parçalara gereksiz paralar verilerek asıl ihtiyacınız olan ekran kartından ödün vermek zorunda kalıyorsunuz. Bu bütçe ile uygun dokunuşlar ile 3090 alınabilir diye düşünüyorum.
Önerilerim:
4. Soğutucu olarak sıvı soğutma yerine fanlı hava soğutma öneririm, çok fazla model var, fiyat/performans olarak ararsanız rahatlıkla pek çok seçenek bulabilirsiniz.
Konu sahibi arkadaş, stok sıkıntıları nedeniyle hazır sistem almak zorundaymış. Yani tek tek parça önermeniz bir şey ifade etmiyor.

Önerilerim:
Eleştirdiniz mi önerdiniz mi anlamadık ama konuyu takip ederseniz bilmediğimizi, uyumsuz parçaları bir araya getirmekten korktuğumuzu söyledik. Ayrıca bu parçaları tek tek aldıktan sonra birleştirmemiz bizim için imkansız. Öneri istiyoruz işlemci, anakart, ekran kartı, ram, sabit disk, kasa, güç kaynağı, soğutucu şu olsun gibi. Bütçemizde belli 25.000 TL ama biraz daha geçebiliriz bizi 5-6 yıl götürecek sadece mimari proje çiziminde kullanılacak (render dedikleri olayı yapacak) bir pc istiyoruz. Bilgisayarda kullanacağımız programlarda şu şekilde 3D Max, AutoCAD, solidwork, SketchUp.

Ve şu anda kafamız tamamen karıştı; 1200 watt diyen çıkıyor, 850 diyen çıkıyor, kasa bu olsun diyen çıkıyor o kötü bu olsun diyen çıkıyor na yapacağız şaşkınız.

@Cagancip İ7'nin nesi üstün? İ9 bile R9'un çoklu çekirdekte %50 gerisinde. 5800X bile tüm Intel'lerden daha yüksek çoklu çekirdeğe sahip. 11. Nesil özellikle üst tarafta çöpten ibaret olacak, iyi olduğu tek yer 3080'le 1080P oynarken 2 FPS fazla vermesi olacak.
Eleştirdiniz mi önerdiniz mi anlamadık ama konuyu takip ederseniz bilmediğimizi, uyumsuz parçaları bir araya getirmekten korktuğumuzu söyledik. Ayrıca bu parçaları tek tek aldıktan sonra birleştirmemiz bizim için imkansız. Öneri istiyoruz işlemci, anakart, ekran kartı, ram, sabit disk, kasa, güç kaynağı, soğutucu şu olsun gibi. Bütçemizde belli 25.000 TL ama biraz daha geçebiliriz bizi 5-6 yıl götürecek sadece mimari proje çiziminde kullanılacak (render dedikleri olayı yapacak) bir pc istiyoruz. Bilgisayarda kullanacağımız programlarda şu şekilde 3D Max, AutoCAD, solidwork, SketchUp.

Ve şu anda kafamız tamamen karıştı; 1200 watt diyen çıkıyor, 850 diyen çıkıyor, kasa bu olsun diyen çıkıyor o kötü bu olsun diyen çıkıyor na yapacağız şaşkınız.
En son @WaIter White ile oluşturduğunuz GX601'li sistem gayet iyi. O kasayı ben pek sevmiyorum, fiyatını hak ediyor diyemem ama kalitesiz falan değil, alınabilir bir kasa.
i9-11900K, CPU-Z’de çoklu çekirdekte R9 5950X’in %52.6 gerisinde | Technopat Sosyal
Nesi üstün? Teknoloji haberlerini Zaytung'dan takip etmeyin, yanlış bilgilendirme yapmadan önce de testlere şöyle biraz göz atın. 11700K hiçbir şekilde 5900X rakibi o-la-maz hele bir de bu sistemin kullanım amacında asla olamaz. Adam 1080P oyun oynamayacak o sistemle.

Son düzenleme:

Hem eleştirdim, hem de önerilerde bulundum. Eleştiriye kapalı iseniz belirtin lütfen.
Konu hakkında detaylı malûmat sahibi olmadığınızı fark ettiğim için kendi paranızla rezil olmayasınız diye naçizâne tavsiyelerde bulundum.
ASUS X570-E yerine deden B550--e biraz aciklar misinz? Bildigim kadari ile overclock destegi X modellerde var.
Yanlış biliyorsunuz. B550 anakartlar ile OC yapılmaz gibi bir düşünceye sahipseniz derhal uzaklaşın. Çoğu X570'ten çok daha iyi OC imkanı sunan pek çok B550 anakart var.
X570 ile B550 çipsetler arasındaki en belirgin fark PCIe4 veriyolu genişliğidir.
OC sınırını en belirgin etkileyen etmen kullanılan VRM bileşenlerinin kalitesi ve anakart üzerindeki yerleşimidir. Ayrınca anakartların PCB katmanlarının sayıları ve kaliteleri de bunu çok etkiler.

Yeni konular

Geri
Yukarı