25 bin TL sistem önerisi

Aynı paraya Adata 1TB yapabilirsin okuma yazması birazcık daha yüksek.
Bu sistem için kule tipi soğutucu önerir misin kral. 7500f ısınan bir işlemci çünkü bulamadım ben.

Bu sistem için kule tipi soğutucu önerir misin kral. 7500f ısınan bir işlemci çünkü bulamadım ben.
@Kaan Diktaş yarın akşam kesin sipariş vereceğim. DARK5A sistemini düşünüyoruz. Sen ne diyorsun bu fikire? Birde değiştirilecek parçaları söyler misin? Fiyat çok artmasin yeter reis.

@Kaan Diktaş yarın akşam kesin sipariş vereceğim. DARK5A sistemini düşünüyoruz. Sen ne diyorsun bu fikire? Birde değiştirilecek parçaları söyler misin? Fiyat çok artmasin yeter reis.
@Kaan Diktaş HERO 5A sisteminde yapılacak değişiklikleri söyler misin? Söyleyince sistemi alacağım.

Son düzenleme:
Firmalar eski soketi unutuyor gibi konuşmuşsunuz. AM5 çıktıktan sonra AMD AM4 için 10'a yakın işlemci çıkardı. AM4 tede oldukça güçlü işlemciler var.
İki sistem arasında kaldım hangisi alınır?

İki sistem arasında kaldım. Hangisi alınır?

Tercihim ikinciden olurdu o işlemci o ekran kartını besler.

İki sistem arasında kaldım hangisi alınır?

Bu bilgisayar beni 4-5 sene idare eder dersen ikincisi çok daha iyi. Ekran kartındaki fark işlemciler arasındaki farktan daha çok fps sağlıyor.
Ben ileride ekran kartımı satar ikinci el daha güçlü ekran kartı alırım dersen ilki daha iyi.
Tabi ilki de gelişime açık değil demiyorum. Daha sonradan 5800x3d işlemci alınıp yine 2.el ekran kartıyla o da geliştirilebilir.

Bu bilgisayar beni 4-5 sene idare eder dersen ikincisi çok daha iyi. Ekran kartındaki fark işlemciler arasındaki farktan daha çok fps sağlıyor.
Ben ileride ekran kartımı satar ikinci el daha güçlü ekran kartı alırım dersen ilki daha iyi.
Tabi ilki de gelişime açık değil demiyorum. Daha sonradan 5800x3d işlemci alınıp yine 2.el ekran kartıyla o da geliştirilebilir.
kral AM4 ama ilk sistem AM5

Tercihim ikinciden olurdu o işlemci o ekran kartını besler.
Ekran kartını besler fakat ilk sistem AM5 ikinci sistem AM4

AM5 soketin en büyük avantajı bir slotu açık bırakabilmeniz. Bu açık bırakmaktan kastım çift kanalla tek slot 16gb arasında dev gibi fark yok. Ayrıca drop gibi sorunları da olmuyor tek slotun.
AM4 soketin en fazla ömrü 1-2 yıl. AM4 sokete sahip işlemciler halen çıkıyor ama farkındaysanız
5600'ün yanına yaklaşabilecek türden işlemciler değil, daha çok aşırı düşük bütçede APU sistem dizmeyi düşünen kişiler için daha avantajlı.
Gel gelelim sizin attığınız sistemle benim attığım sistem arasındaki farka;
VULCAN-7500F / AMD Ryzen 5 7500F MPK / GALAX GeForce RTX 4060 Ti 1-Click OC 8GB / 16GB RAM / 500GB M.2 SSD Gaming Bilgisayar sistem ile arasındaki fiyat farkının tek sebebi AM5 sokete geçiş. Onun dışında hiçbir parça kalitesi farkı yok.
Ayrıca 1-2 sene sonra AM5 soket geçişi isteyeceksiniz çünkü AM4 soketin yavaş yavaş yazılım desteğinin kesileceğine dair iddialar var.
Ayrıca 1 slotluk RAM avantajı ile beraber performansınızı ciddi arttırabilirsiniz.
Ve de UV yaptığınız zaman AM4 sokette performans kaybı %15-25 arasında iken AM5 soketli işlemcilerde bu durum en fazla %12.5 olarak gözleniyor. Bu da AM4 soketli işlemcilerin soğutulamaması durumunda UV ile performans farkının açıkça olduğunu gösterir.
Sonuç kral? Hangi sistemi oneriyorsun.

Fiyat farkı azsa elbette ki AM5 sistem tercih edilmelidir. Hatta ben şahsi olarak ekran kartından feragat edip yine AM5 sistem seçerim. Fakat fark çok ise AM5 sisteme geçmek pek de gerekli değil. Sanki kesinlikle geçilmeli, geri kalınmamalı gibi bir yorum yapıyorsunuz gibi geliyor ama bu doğru değil. Nedeni şu : AM4'e çıkan işlemciler şu an gayet iş görüyor ve görecek. Eğer AM4 bir sistem alınırsa ileride AM4 soketli yüksek bir işlemciye de geçebilirsin veya parça satıp AM5'e de geçebilirsin, ekran kartını da yükseltebilirsin. Çünkü bunlar güçlü işlemciler. Ramlerdeki mhz farkı, yeni teknoloji olması, UV'daki performansı + olarak yazılır fakat şu an mutlaka geçilmesi gereken bir olay da değil. Her gün yeni şeyler çıkıyor. Ne yani bu sene 4060 alanlar 2-3 sene sonra pişman mı olacak? Hayır. Çünkü o zamana kadar çıkan oyunları tatminkar bir seviyede oynuyorlar zaten. Yazılım desteği olayına gelirsek AMD gibi bir firmanın 2022'de çıkan bir işlemciye -her ne kadar AM4 geri kalsa da- yakın zamanda yazılım desteğini keseceğini asla düşünmüyorum. Bu cümlemi destekleyecek haber kaynaklarımı da isterseniz paylaşabilirim. Sonuç olarak AM5 geleceğe hazırlanmak isteyenler içindir ancak AM4 şu an hala her şeyi size stabiliteyle sunan bir platform ve düzgün bir planlamayla 7-8 yıl bile maksimum verim alınabilir. Ekstra olarak fikirlere kahkaha atmak yerine böyle açıklamalar yapıp nedenlerinizi belirtin. İnsanları boş yere sinir etmenize gerek yok. Burası bir bilgi paylaşım platformu.
Hangi sistemi alayım yani?

Yeni konular

Geri
Yukarı