25.000 TL parça parça toplanacak sistem önerisi

Bütçe
25.000

Sehzade01

Femtopat
Daha fazla  
İlk defa PC toplamayı düşünüyorum.
Kafamdaki işlemci Intel i5 14600 KF, öncelikli sorum şu aynı anda tüm PC yi toplayabilecek durumum yok. İşlemci + RAM + SSD tarzı alıp eve koyacağım. Sonrasında ekran kartı + anakart almayı düşünüyorum yani bir 5 6 aya yaymayı planlıyorum. Hatta ilk olarak işlemci ve ekran kartı da alabilirim kendimi zorlayarak. Dolar ve ülkemizin ekonomisi eylül ayı ile arasındaki fark uçuk vaziyette çoğu malzemede. O yüzden parça parça alıp biriktirmek istiyorum.
Merak ettiğim konu i5'e GeForce 4070 mi almalıyım Radeon RX 7800 XT mi almalıyım?
Diğer bir önemli sorun şu ben toplamayı beceremem malzemelerle birine kurdurabilir miyim? Malum uzun süreç olacak.

Not 25.000 Bu ilk alacağım malzemelere ayırdığım miktar

Son düzenleme:
O ilk ay için yani ilk alacağım malzemelere ayırdığım miktar bu ay yani

İstediğin işlemci 10k, ekran kartı 20k zaten. Toplamda nasıl 25k olacak ki?
Şimdi 25 ile 28 bin arası ilk ayırdığım miktar dolar yükselmeden ve malzemeler çok zamlanmadan aklımdaki bu ay verebileceğim miktar. İşlemci,ram soğutucu vb gibi malzemeleri alıp kenara koyacağım. Bi 2 ay içinde tekrar bi 10 15 bin TL ile kasa , ssd, vb gibi malzeme koyacağım umarım anlatabildim

14. nesil almak için acele etmeyin. 13. nesil ile arasında pek fark yok, cilalanmış hali. Eğer fiyat farkı çok olursa hiç gerek yok 14. nesle yönelmeye, 13. nesil alıp geçin. Eğer fiyat farkı az ise 14. nesil düşünebilirsiniz.

Ekran kartı için yüksek bütçede AMD tavsiye etmiyorum, 4070 alın.

Sistem oyun için toplanıyorsa 7800x3d daha iyi bir seçim olabilir. Hem oyun performansı daha yüksek hem de AM5 platformunun önü daha açık. Intel 15. nesilde platform değişecek.

Bu şekilde olabilir şimdilik. İleride 4070 veya 4080 eklenebilir. 4K çözünürlükte memnun edecektir. 2K'da çok ciddi FPS alırsın diye tahmin ediyorum.

AMD hiç düşünmedim eskiden hep AMD ler sıkıntı yaratıyor diye bi algı vardı. Son dönemde nedir pek bilmiyorum. İntel kesin olarak 15. Nesilden sonra farklı platforma geçiyor mu

Yeni konular

Geri
Yukarı