25.000 TL sistem toplama önerisi

Bütçe
25000 TL

Çakıcı

Kilopat
Yer
Aydın
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese merhaba.

Önümüzdeki dönemde bilgisayar sistemi toplamak istiyorum. Donanım bilgim pek yok. İnternetten ve arkadaşlardan aldığım tavsiyeler doğrultusunda aşağıda yazmış olduğu sistemi oluşturdum. Her ay parça parça toparlayacağım ve ortalama olarak 25 bin lirayı geçmesin istiyorum.

AMD Ryzen 5 5600X 3.7GHz 32MB Önbellek 6 Çekirdek AM4 7nm MPK İşlemci
ASUS TUF Gaming B550-Plus Wi-Fi II 4866MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 HDMI DP ATX Anakart
Corsair 32 GB (2x16 GB) Vengeance LPX Siyah 3600MHz CL18 DDR4 Dual Kit RAM
Gigabyte GeForce RTX 3050 EAGLE GDDR6 8 GB 128 Bit Ekran Kartı
Rampage ZUKO 600W 80 Plus Bronze Rainbow 4 Adet Fanlı Temper Camlı Oyuncu Kasası
Seagate 1TB FireCuda 520 NVMe PCI-e Gen4 M.2 SSD (5000 MB Okuma / 4400 MB Yazma)
ViewSonic 24" VX2418C 165Hz 1ms HDMI DP 1500R Curved FreeSync Premium VA FHD Monitör

Öncelikle kullanım amacım oyun oynamak. Sürekli oynadığım Knight Online her türlü kaldırır zaten. Ama hazır bilgisayar alıyorken daha başka oyunlar ve programlar da mutlaka denerim. Mesela char pazardayken arka planda film izlemek veya belki de başka bir oyun açabilmek gibi. Veya muhtemelen yapmam ama yayın açmak ve kayıt almak gibi.

İşlemci arkadaş tavsiyesi ama internette bu fiyata bu işlemci pahalı diyorlar. R5 5600 veya R7 5700X önerilerini okudum. R5 5600 ile hemen hemen aynı özelliklere ve performansa sahipmiş. R7 5700X ise 8 çekirdekli olması da beni ikilemde bıraktı. Çok mu fark eder benim ihtiyaçlarıma göre?

Anakartın ise bana göre artısı, Wi-Fi ve Bluetooth bağlantılarının olması. Olmasa da olur ama olursa tabii daha iyi olur.

RAM ben seçtim, iyi olduğunu okudum fiyat performans olarak. Ama 16x2 yapana kadar 8x4 yapmamın daha doğru olacağını da tavsiye edenler var.

Ekran kartı için çöp diyenler olmuş. Nedendir bilmiyorum, dediğim gibi donanımdan anlamam.

Bütün bu bilgiler ışığında hangi bileşenleri, neye göre seçmeliyim?

Okuduğunuz için teşekkürler yardımcılarınız için ayrıca teşekkürler şimdiden 😊

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşın attığı PC'nin yanına Lenovo G-24 20 monitör alınabilir.

Çok dengesi olmuş sistem,ekran kartı için doğru demişler.
165 Hz e çıkabiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı