25.000 TL'ye RTX 3070 hazır sistem önerisi

Arugde

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar,

Üç adet hazir sistem arasında hangisini secmem ve nasıl ozellestirmem gerektigi konusunda kararsızım. 25 bin TL üstüne cikmak istemiyorum. Gönlümden gecen 22 bin TL civarına hazir sistem almak.

2K - 144Hz - 1ms monitörüm, klavye, fare ve kulakligim (7.1) mevcut. Ayırdığım bütçeyi (25 bin TL'yi) tamamen kasa için kullanabiliriz yani.

Sistemi oyun amacli kullanacagim. Render almıyorum ya da profesyonel isler yapmıyorum. Bu sebepten dolayi asagidaki işlemci ve RAM seçeneklerini yeterli olarak kabul edebiliriz diye düşünüyorum, yanılıyorsam lütfen düzeltin:

- R5 5600X işlemci.
- 2x8GB 3600MHz RAM bellek.

İlerleyen dönemlerde ekran kartlarinin fiyatina ve stok durumuna bagli olarak RTX 3080 Ti'ya yükseltme düşüncem var. Diger bilesenlerimi de yukseltmeye uygun olacak sekilde secmek istiyorum.

Diger bileşenler için kendi notlarim asagidaki gibidir. Farkli düşünce ve yorumlara açığım.

depolama:
Yalnizca M.2 SSD kullanmak istiyorum. Özelleştirme secenekleri arasinda varsa 2 TB eger yoksa 1 TB kapasiteli olanlari kullanabiliriz. Ayrica ilerleyen donemde ikinci bir M.2 SSD alma düşüncem var. Anakart uzerindeki slot sayisi ve destekledigi SSD boyutları da bu yüzden önemli olacaktır.

PSU:
RTX 3070 için 750W yeterli olacaktır ama 3080 Ti'ya yukseltmek için dogru secim hangisi olmalı bilmiyorum. Ayrica sistemi koruyan makul bir tercih yapmak ve cok fazla ucuza kacmak istemiyorum. Zaten secenekler arasında da ciddi fiyat farkları görünmüyor.

soğutucu ve kasa:
Maalesef bu bileşenler hakkinda herhangi bir fikrim yok. Mantıklı bir tercih yapmak istiyorum, hangi sogutuculara yönelmek lazim ya da hangi kasayi secmek lazim emin değilim.

anakart:
Sistemdeki belki de en önemli bilesen olacağı için burada bütçeden kısmak istemiyorum ve p/f oranı yuksek bir karta yönelmek istiyorum. B550 veya X570 arasinda kronik problemleri olmayan güncel bir kart işimizi görecektir sanirim. Anakart ile ilgili secimlerimi yaparken asagidaki hususlari goz önünde bulundurursaniz cok memnun olurum:
- Wi-Fi modüllü.
- Güçlendirilmis PCI-e 4.0 slotu.
- En az 2 adet M.2 SSD slotu (anakart üzerindeki PCI-e slotlari SSD takmak için uygun mu bilmiyorum) ve bu slotlara uygun M.2 SSD secimi.
- 7.1 kanal ses.
- USB Type-C destegi.
- Cift monitör kullanacagim için mumkunse APU için anakart uzerinde de en azindan DP veya HDMI portu mevcut olmasi (ikisinin de birlikte olmasi şart degil)

Asagiya üç adet hazir sistem linkini ve bu sistemlerle alakali notlarimi bırakıyorum. Dilerseniz bunlar disinda da onerilerde bulunabilirsiniz.

GameGaraj:
- Alternatif kasa secenegi mevcut degil.
- 2TB M.2 SSD secenegi mevcut degil.
- 3 farkli RTX 3070 Ti ekran karti secenegi mevcut, aklimdaki model Palit gamerock 3070 Ti modeli. Ayrica burada bir üst model ekran karti olmasi bu sistemi digerlerinden bir tık da olsa ayrıştırıyor.

Sinerji:
- Gigabyte RTX 3070 OC.

İtopya:
- Alternatif işlemci sogutucu seçeneği mevcut değil.
- MSI RTX 3070 Suprim.

Değerli katkılarınız ve görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Hocam direk 27k'ya 3080 Ti sistem niye almıyorsunuz?
Evet 3080 Ti da inceledim fakat hazir sistemleri istedigim bileşenlere yukselttigim zaman bütçe 30k civarlarina geliyordu ve biraz üstüne çıkıyordu. Diger bilesenlerde de cok fazla giris seviyesine düşmek istemiyorum.

Ne yazık ki 3080Ti'li sistemlere yüksek ssd kapasitesi ya da Type C destekli bir anakart ekleyemiyorum.
Hocam 5800x'i 3070 icin mi dediniz yoksa 3080Ti icin mi?
İstediği parçalar olmadığı içindir büyük ihtimalle.
işlemciyi 5800x tercih edin bence bu seviyede.

Hocam 5800x'i 3070 icin mi yoksa 3080Ti icin mi onerdiniz acaba?

Son düzenleme:
Aşıyor biraz ama.

Evet 3080 Ti da inceledim fakat hazir sistemleri istedigim bileşenlere yukselttigim zaman bütçe 30k civarlarina geliyordu ve biraz üstüne çıkıyordu. Diger bilesenlerde de cok fazla giris seviyesine düşmek istemiyorum.

Ne yazık ki 3080 Ti'li sistemlere yüksek SSD kapasitesi ya da Type-C destekli bir anakart ekleyemiyorum.
Hocam 5800X'i 3070 için mi dediniz yoksa 3080 Ti için mi?

Hocam 5800X'i 3070 için mi yoksa 3080 Ti için mi onerdiniz acaba?

Genel olarak önerdim. Yani bu seviyelere çıkıp Ryzen 5 bence yakışmıyor. Tabi 5600X 2K çözünürlükte işinizi görecektir ama 25K içersine bence 5800X sığdırılabilir. Sığdırılmalı :D

Aşıyor biraz ama.

Hocam teşekkür ederim öneriniz için. Önerdiğiniz kasada 2x120mm fan var. Bu kasanın sistem için yeterli olacağını düşünüyor musunuz yoksa bütçeden dolayı mı bunu önermiştiniz? Bütçeden dolayı ise alternatif bir öneriniz var mıdır?
Genel olarak önerdim. Yani bu seviyelere çıkıp Ryzen 5 bence yakışmıyor. Tabi 5600X 2K çözünürlükte işinizi görecektir ama 25K içersine bence 5800X sığdırılabilir. Sığdırılmalı :D
Hocam dediğiniz gibi 25k içerisinde 5800x sığıyor. Fakat benim 5600x yazma sebebim bütçeyi 22k civarlarında tutabilmek içindi. Gönlümden geçen 25'lere çıkmak değil de daha çok 22'lerde kalmak çünkü. Bir de profesyonel işler yapmıyorum ve monitörlerim 2k destekliyor. 4k p/f sebebiyle bütçe sınırlarımın içerisine giremiyor.

Aşıyor biraz ama.
Kasa olarak şunu al
Soğutma olarak şunu al

Kasa olarak şunu al
Soğutma olarak şunu al
Hocam teşekkür ederim önerileriniz icin ama ryzen 7 5800x ve asus rog anakart ile bütçemin uzerine çıkıyoruz.

GameGaraj hazir sisteminde gorseldeki gibi bir özelleştirilme yaptim düşünceniz nedir alternatiflerle kiyasladiginizda? 23.168 TL tutuyor.

-R5 5600x
-Asus TUF B550M-E wifi
-Palit 3070 Ti Gamerock
-2x8GB 3600mHz RAM
-Fsp Hydro G Pro 850w PSU
-Deep cool v2 240mm sıvı soğutucu
-Crucial mx500 2TB sata ssd
-Samsung 970 evoplus 500 GB m2 ssd (1 TB secenekler arasında güzel model yok. 970 pro var fakat çok pahali ve boyle bir ssd'ye ihtiyacim da yok)

Teşekkürler

Dosya Ekleri

• IMG-20210629-WA0000.jpg
    IMG-20210629-WA0000.jpg
    64 KB · Görüntüleme: 33

Yeni konular

Geri
Yukarı