25.03.2021 Yemeksepeti'ne siber saldırı

25.03.2021 sabah saatlerinde Yemeksepeti kullanıcı veri tabanı, kimliği tespit edilemeyen siber korsan ya da korsanlar tarafından saldırıya uğramış ve güvenlik ihlali yaşanmış.

Ele geçirilen bilgiler ise:

• Ad- Soyad.
  • Doğum Tarihi.
  • Yemeksepeti'ne Kayıtlı Telefon Numaraları.
  • Yemeksepeti'ne Kayıtlı E-posta Adresleri.
  • Yemeksepeti'ne Kayıtlı Adres Bilgileri.
  • Açık olarak görülmeyen, SHA-256 Algoritması ile Maskelenmiş Giriş şifreleri.
Dediklerine göre kredi kartı bilgileri ve şifreleri korsanlar ele geçirememiş.

Kaynak:

Daha fazla bilgi için de okuyabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Biliyorum fakat DDoS yediği zamanda veri tabanı sızmaz mı? Beni aydınlatın yanlış bilgi olmasın.

Hayır, DDoS ile veri tabanı sızdırmanın alakası yok, ikisi de farklı saldırı türleri. Cloudflare DDoS'a karşı koruyabilir, ama bu saldırıya karşı (veri tabanı sızdırılması) korumaz.

Yani bütün bilgileri çaldırtıp, kredi kartı bilgilerini mi çaldırtmadınız? Şimdi benim kartımdan 1 kuruş eksilse ne yapayım Yemek Sepetinden şüphelenmeyim mi? Nasıl olacak o iş ki zaten anlamadığım olay her alışveriş sitesinde herhangi bir ödeme yapsam telefona onay kodu gelmeden işlem gerçekleşmiyor. Gel gelelim Yemek Sepetine, kredi kartı ile online ödemeyi seçtiğimde anında karttan parayı çekiyor. Şimdi ben nasıl gönül rahatlığıyla bu karta para yükleyebileceğim?

Hocam ben Yemek Sepeti'ne E-Posta'mı girdim. Ama Steam hesabım Yemek Sepetine girdiğim E-Posta ile açmıştım. Ne yapacağım?
Hocam şifreniz ikisinde de aynı ise Steam şifrenizi değişmenizi öneririm. Ha tabi hackerlar sizi bulup özellikle size aa şunun Steam hesabı vardır deneyelim girmeye demezler bence. 😀

Twitter'da yazan yorumlar çok gülünç. "Turşu tercihimi bilipte ne yapacaklar", "Eve lahmacun söylerler artık" gibisinden. Ne denir ki bunlara.
Twitter kitlesi bu ne bekliyorsun ki. İki üç tane hacker filmi izleyen de "Hacklenilmeyecek sistem yoktur. Her sistemde büyük ya da küçük açıklar mevcut." gibi cümlelerle geliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı