25 bin TL bütçe ile oyun bilgisayarı önerisi

Bütçe
25.000
Konuyu simdi acmaniz yersiz olmus. Kasım'da fiyatlarin ne olacagi belli degil. Yeni nesil islemci ve ekran kartlari piyasaya yakin zamanda surulecek. Bu durumun piyasa ne derece etkilecegi belli degil. Yani uzun lafin kisasi simdi bu konuyu acmaniz mantiksiz. Sistem toplayacaginiz zaman konu acarsaniz arkadaşlar daha iyi yardimci olur.
Amacım sistem ve parçalar hakkında az çok bilgi sahibi olmak aslında, kafamda nasıl bir şey toparlayabileceğime dair bir fikir oluşturmak yani. Fiyatların değişeceği kesindir, Kasım'daki indirimlere güveniyorum biraz ki ondan önce parça parça satın almayı düşünüyorum zaten. O yüzden şimdiden yazdım ki ortak görüş nedir, hangisi daha iyidir/uygundur öğreneyim.

Biraz araştırma yapıp deneme amaçlı şöyle bir sistem oluşturdum. Pahalıya patlıyor ama uyumlu mudur sizce?
Ekran Alıntısı.PNG

Son düzenleme:
Amacım sistem ve parçalar hakkında az çok bilgi sahibi olmak aslında, kafamda nasıl bir şey toparlayabileceğime dair bir fikir oluşturmak yani. Fiyatların değişeceği kesindir, Kasım'daki indirimlere güveniyorum biraz ki ondan önce parça parça satın almayı düşünüyorum zaten. O yüzden şimdiden yazdım ki ortak görüş nedir, hangisi daha iyidir/uygundur öğreneyim.

Biraz araştırma yapıp deneme amaçlı şöyle bir sistem oluşturdum. Pahalıya patlıyor ama uyumlu mudur sizce?
Eki Görüntüle 1510861
Kasa ve güç kaynağı çöp elinde kalır direkt o markaya bakma. Diğerleri de uyumlu sanırım. Ancak dediğin gibi pahalı biraz.

Eki Görüntüle 1510861

Kasa, PSU kötü. Anakart kötü. Soğutucu kötü. Ekran kartı düşük kalıyor sistemin fiyatına göre. Bütçe 34000 TL'ye çıkıyorsa RX 6900 XT'li sistem toplayabilirsin. Bu kart ile de Ray Tracing açılabiliyor ve saf güç performansı RTX 3080 Ti'dan bile kat ve kat daha iyi.

Kasa, PSU kötü. Anakart kötü. Soğutucu kötü. Ekran kartı düşük kalıyor sistemin fiyatına göre. Bütçe 34000 TL'ye çıkıyorsa RX 6900 XT'li sistem toplayabilirsin. Bu kart ile de Ray Tracing açılabiliyor ve saf güç performansı RTX 3080 Ti'dan bile kat ve kat daha iyi.
Öyleyse bir önceki yorumlarınızda verdiğiniz sistem önerisinden mi gitmeliyim? Ya da bunlar arasında neleri değiştirirdiniz?
(Bu arada monitörüm 1080p olduğu için ekran kartında rtx 3080 ve üstü/eşdeğeri bir model almam boşa para harcamak olur sanırım.)

Öyleyse bir önceki yorumlarınızda verdiğiniz sistem önerisinden mi gitmeliyim? Ya da bunlar arasında neleri değiştirirdiniz?
(Bu arada monitörüm 1080p olduğu için ekran kartında rtx 3080 ve üstü/eşdeğeri bir model almam boşa para harcamak olur sanırım.)

Monitör 1080p ise RX 6900 XT almanıza gerek yok tabii ama ileride monitörü yükseltirim diyorsanız alabilirsiniz. Aksi takdirde RX 6800 XT'de alabilirsiniz eğer uzun süre monitörü değiştirmeyecekseniz.

Peki şöyle bir sistem yeterli ve tutarlı olur mu arkadaşlar? Ay sonunda parçaları almaya başlayacağım, o yüzden artık parçaları belirlemek istiyorum.

EA.PNG

Hocam bu sistemin ekran kartını 3070 Ti ile değiştirip alın.

Ayrıca işlemci soğutucusu olarak SE-214-XT alın. Sonradan SSD yükseltmesi yapabilirsiniz. Anakartı B660M-K ile değiştirin bir de. İsterseniz işlemciyide 12600K ile değiştirin.

Peki şöyle bir sistem yeterli ve tutarlı olur mu arkadaşlar? Ay sonunda parçaları almaya başlayacağım, o yüzden artık parçaları belirlemek istiyorum.

Eki Görüntüle 1511925
2-3 bin TL koyup 3080 al derim. Bir de o işlemciye sıvı soğutucu gerekebilir.

Hocam bu sistemin ekran kartını 3070 Ti ile değiştirip alın.

Ayrıca işlemci soğutucusu olarak SE-214-XT alın. Sonradan SSD yükseltmesi yapabilirsiniz. Anakartı B660M-K ile değiştirin bir de. İsterseniz işlemciyide 12600K ile değiştirin.
Hocam 12400f ile 12600K arasında % kaçlık performans farkı vardır?

Hocam 12400F ile 12600K arasında % kaçlık performans farkı vardır?

Şöyle söyleyim; oyunlarda 12600K OC haliyle OC yapılmamış 12400F'ten 20-25 FPS kadar yüksek bir değer veriyor. 12400F'e OC yapıldığı zaman 12600K ile aynı performansı veriyor neredeyse. İşlemciye yük bindiren Valorant, CS:GO gibi oyunlarda arada ki FPS farkı daha da fazla oluyor. Adobe gibi programlarda 12600K çok daha iyi performans veriyor.

Geri
Yukarı