%25 kira artışı oranı bitiyor mu?

nameleswarior

Picopat
Arkadaşlar bir haber gördüm internette ve emin olamadım aklıma takıldı. %25 kira artışı oranı Temmuz 2023'te bitiyor mu? Yani bundan sonra ev sahipleri istedikleri gibi kiraya verebiliyor mu?

Arkadaşlar bir haber gördüm internette ve emin olamadım aklıma takıldı. %25 kira artışı oranı Temmuz 2023'te bitiyor mu? Yani bundan sonra ev sahipleri istedikleri gibi kiraya verebiliyor mu?

İstedikleri gibi %25 oranın üstünde kira artışı yapıyorlar zaten. Adamlar yasaya bakmıyor ki.

Bitiyor ama daha önceki tarihe gelmeden uzatmışlardı. Zaten bitip bitmemesi bir şey değiştirmiyor, %200 basıp geçiyor ev sahipleri.

Ekonominin içinden geçtiler maalesef, artık insanlar Amerika'daki gibi karavanda falan yaşarlar bu gidişle. Mülteciler ülkeden gitmeden bu ekonomi düzelmez.

Kurala uymayan yok ne demek. Devlet %25 demiş. Ev sahipleri istedikleri kadar tehdit etsin. Hakkınızı yedirmeyin. Mahkemeye verse nolacak sanki. '' Hakim bey devlet %25 demiş ama ben fazlasını istedim kiracım vermedi o yüzden buradayız '' mı diyecek? HAKKINIZI YEDİRMEYİN!

Kurala uymayan yok ne demek. Devlet %25 demiş. Ev sahipleri istedikleri kadar tehdit etsin. Hakkınızı yedirmeyin. Mahkemeye verse nolacak sanki. '' Hakim bey devlet %25 demiş ama ben fazlasını istedim kiracım vermedi o yüzden buradayız '' mı diyecek? HAKKINIZI YEDİRMEYİN!
Enflasyonun %25 ' den fazla olduğu bir ülkede kiraların enflasyon ile entegreli bir sınır getirilmesi mantıklı olurdu, kaldı ki ev sahipleriyle orta yol bulunması en mantıklısı, örnek veriyorum; mesela ev sahibiyle kavga ettin adam %25 i kabul etti fakat bir yıllık kiramı tek seferde peşin vericeksin dedi ne yapmayı planlıyorsun ? veya farklı sebeplerden seni evinden çıkarttı yine bir şey yapamazsın adamın malı sonuçta, dediğim gibi kesinlikle orta yol bulunması lazım.

Bir ev sahibi olarak söylüyorum; Bu kurala uyan yok. Ben dahil azınlık bir kesim uyuyor hatta ben sırf kiracı rahatlasın diye yıllık tavan orandan %15 asagisinda zam yapıyorum. Asgari ücretle geçinmek zor. Geçen yıl zam bile yapmadık, aynı fiyattan verdik. Keşke tüm ev sahipleri böyle olsa. Piyasa 1 aya kalmaz düzelirdi.

Enflasyonun %25 ' den fazla olduğu bir ülkede kiraların enflasyon ile entegreli bir sınır getirilmesi mantıklı olurdu, kaldı ki ev sahipleriyle orta yol bulunması en mantıklısı, örnek veriyorum; mesela ev sahibiyle kavga ettin adam %25 i kabul etti fakat bir yıllık kiramı tek seferde peşin vericeksin dedi ne yapmayı planlıyorsun ? veya farklı sebeplerden seni evinden çıkarttı yine bir şey yapamazsın adamın malı sonuçta, dediğim gibi kesinlikle orta yol bulunması lazım.
Kontratta zaten belirtiliyor. Mesela benim sözleşmede tüfe yazıyor. Tüfe sabitlendi %25 olarak. Ev sahibi biliyor. O yüzden ne koparırsam kardır deyip 4000 talep etti. Olmaz dedim 3800 dedi. Yine olmaz dedim ama onu da düşünerek 3500 son olsun dedim. Israrla 3800 diyor. 2650 ödüyorum %25ten sonra 3 bin 312 tl 50 kuruş yapıyor. Avukata veriyorum evrakları dedi. Verebilirsin tabiki dedim. Blöf yapıyor aklı sıra. Bir sürü haklarımız var kiracılar olarak. Araştırın öğrenin sorun. Paranızı aç gözlü ev sahiplerine yedirmeyin.

Yeni konular

Geri
Yukarı