250-350 TL ekran kartı önerisi

Kubilay Bingöl

Kilopat
Daha fazla  
1-2 ay içinde yeni bir ekran kartı almak istiyorum. 250-350 TL arası bütçem var. Daha önce "Sapphire Radeon HD 5550 - 1GB" kullanıyordum fakat fan vidasını takarken, vida fan boşluğunu geçip kartı zedelediğinden, çok daha eski olan "NVIDIA GeForce 7300 SE/7200 GS 256 MB" kullanmak zorunda kaldım. Yaklaşık 4 aydır düzgün bir ekran kartım olmadı. 5550 ile BF3, BF4 en düşük çözünürlük ve ayarlarda 30 FPS civarında oynayabiliyordum. O kart ile Prey'i bitirdiğimi bilirim, gerisini siz düşünün.

Benim asıl istediğim şey ise günümüz oyunlarını en düşük ayarlarda 1024x768 60 FPS versin, bir iki yıl idare etsin başka bir şey istemiyorum. 1280x720 (720p) ya da daha üstünde çok fazla gözüm yok. Zaten ben oyunları sonuna kadar Tweak yaparak performansı arttırmak için elimden geleni yapan birisiyim, FPS'e takıntılıyım. Şu anda kullandığım fansız karta bile Fan düzeneği kurup, aşırtma yapıyorum.

Şimdi kartlara bakıyorum, bu fiyat aralığında "R7 240, R7 250, GT 730" gibi kartlar çıkıyor karşıma. Fakat bunlar eski kartlarmış. Uzun bir araştırma sonucunda, başta R7 250'yi gözüme kestirsem de, önerilere göre "GT 1030 2GB OC" daha iyi bir seçim olur gibi duruyor. GTX 750 ile aynı performansı veriyormuş.

Kart Türkiye'de 380 TL, Amazon gibi yurt dışındaki sitelerde ise 300 TL (75 USD) fiyatı var gibi duruyor. Araştırmama göre daha iyisi RX 550 diye artıyor ama bütçem el vermediği için 350 TL'den yukarı çıkamıyorum. Gönül isterdi ki, 850 TL civarı ile 1050 Ti alayım ama maalesef.

Şimdi ben bu GT 1030 kartını Amazon'dan alsam, bir sorun çıkar mı? Yani gümrükten girerken ekstra vergi fiyatı gibi bir şey söz konusu olur mu? Ne kadar güvenilir olur? İkinci bir konu ise bu kartın HDMI çıkışı ve sanırım DVI çıkışı var ama benim monitörün kablosu VGA girişli (Philips 107E (107E6)). Bu konu hakkında ne yapabilirim? Elimde bir adet DVI-I'dan VGA'ya dönüştürücü var bunu bu karta kullanabilir miyim? Bu fiyat aralığında başka kart önerisi verebilir misiniz?

Teşekkürler.

Sistem:
  • Anakart: Gigabyte GA-PA65-UD3-B3
  • CPU: QuadCore Intel Core i5-2500, 3400 MHz
  • RAM: 8GB (2 adet Corsair 4GB)
  • PSU: Thermaltake LITEPOWER 600 (üstünde yazan bu, gerçekte kaç watt bilmiyorum)
  • Microsoft Windows 7 Ultimate (kart alırsam WIN 10'a geçiyorum)

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı